به گزارش هنر آنلاین هنرهای تجسمی یکی از عرصه‌های هنری در جامعه هنر کشورمان است که عموماً نسبت به دیگر هنرها همچون سینما و موسیقی، مهجور واقع می‌شود اما در گزارش‌ها و خبرها سعی بر این است تا از این مهجوریت دور شود.

بر اساس قراری نانوشته جمعه‌های هر هفته، نمایشگاه‌های تجسمی افتتاح می‌شوند که بنای مرور گزارش تجسمی هفتگی را همین دلیل قرار دادیم. از طرف دیگر بازدید از نمایشگاه‌های هنری و خرید و فروش آثار هنری نیز عموماً بعد از روز جمعه، در طول هفته برقرار است که این مساله نیز دلیل دیگری برای معرفی و مرور فعالیت نمایشگاه ها و پرداختن به رخدادهای مختلف تجسمی در این گزارش شده است. در ادامه، به مرور اتفاقاتی هفتگی در عرصه هنرهای تجسمی می‌پردازیم.

هنرمندانی که «طوفان الاقصی» به پا کردند

یکی از اتفاقاتی که هفته گذشته همه ارکان جامعه و از جمله هنرمندان را تحت تأثیر قرار داد، آغاز عملیات بزرگ «طوفان الاقصی» در فلسطین؛ از بزرگترین عملیات ها علیه رژیم اشغالگر قدس بود که هنرمندان تجسمی در اقدامی سریع به این اتفاق واکنش نشان دادند و طرح‌ها و آثار بسیاری خلق کردند که اکثر آنها در فضای مجازی به تعداد زیاد وایرال شدند. یکی از این طرح‌ها، اثر تایپوگرافی و نقاشی خط مسعود نجابتی است که به عنوان لوگو و طرح اصلی این جریان در این چند روز استفاده شده است.

از طوفان گرافیکی هنرمندان برای فلسطین تا نمایشگاه کودک اوتیستیک

همچنین دیوارنگاره میدان فلسطین تهران نیز با محوریت عملیات بزرگ «طوفان الاقصی» و با عنوان «آغاز عملیات بزرگ آزادی» نصب شد.

از جمله آثار هنرمندان مقاومت می‌توان به مسعود نجابتی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، حسن روح‌الامین، محمدصابر شیخ رضایی، میکائیل براتی، مجتبی مجلسی و … اشاره کرد که در ادامه برخی از آنها را مشاهده می‌کنید.

نمایشگاه نقاشی کودک ۱۰ ساله اوتیستیک در نیاوران

در هفته‌ای که گذشت، کاخ موزه نیاوران همزمان با هفته جهانی فضا، میزبان نمایشگاه نقاشی «رگولوس» چهارمین نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های راستین کودک ۱۰ ساله اوتیستیک بود. در این نمایشگاه، صنعت هوا فضا در قالب نقاشی و از زاویه دید راستین به نمایش در آمده و در آن رد پای نبوغ آمیزی از تحلیل ساختار پرتابگرها و پروسه پرتاب مشاهده می‌شود.

از طوفان گرافیکی هنرمندان برای فلسطین تا نمایشگاه کودک اوتیستیک

سجاد نارنجی کیوریتور نمایشگاه «رگولوس» با اشاره به مدل طراحی راستین عنوان کرد: این سطح از طراحی بسیار آکادمیک و تخصصی است و ماهیت کودکانه ندارد در حالی که راستین در این مورد هیچ آموزشی دریافت نکرده و کاملاً مختص به خودش است. راستین در لحظه خلق آثار، پرفورمنس پرتاب را با حرکت و صدا اجرا می‌کند و طراحی‌هایش بخشی از این پروسه است. هیچ خطی بی هدف کشیده نمی‌شود و تنوع کیفیت خطوط هم حکایت از عمق توجه او به جزئیات رویداد دارد. تسلط حیرت انگیزی در ترکیب بندی آثارش دیده می‌شود که آن را شبیه قاب‌هایی از مستندهای فضایی می‌کند.

«رگولوس» عنوان چهارمین نمایشگاه انفرادی راستین است که از ۱۲ تا ۲۱ مهر ماه به مدت ۱۰ روز در کاخ موزه نیاوران دایر است.

توضیحاتی درباره چالش مالیاتی گالری‌ها/ مساله حل شد؟

عصر دوشنبه ۱۷ مهر ماه یک جلسه مهم برای نگارخانه‌داران در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد که در آن درباره موضوع مالیات که یکی از مسائل جدید نگارخانه‌داران محسوب می‌شود، سخن گفته شد. نشست هم‌اندیشی مدیران نگارخانه‌ها با حضور محمود سالاری معاون هنری ارشاد، محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی و محمد شیخ حسنی معاون مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی کشور برگزار شد.

خراسانی‌زاده در این نشست با اشاره به جلسه با شهردار منطقه شش که غالب نگارخانه‌ها در این منطقه قرار دارند، گفت: قرار است شهردار منطقه شش نیز در بخش بعدی نشست به جمع ما اضافه شود تا نظرات شما را شنوا باشند. در هر صورت علاقه من و مجموعه همکاران در اداره‌کل این است که کنش‌گران عرصه اقتصاد هنر را کمک کنیم تا چرخه اقتصادی پایدار داشته باشند و پیش از این‌ها، بازارسازی که در نگارخانه‌ها شکل می‌گیرد، مهم است که باید برای این موضوع برنامه‌ریزی شود. در حراج تهران، استثناهایی برای نگارخانه‌ها وجود دارد و این در حالی است که برخی نگارخانه‌ها امکان فروش حتی یک اثر را نیز ندارند.

از طوفان گرافیکی هنرمندان برای فلسطین تا نمایشگاه کودک اوتیستیک

محمد شیخ حسنی معاون دفتر حسابرسی مالیاتی نیز که قرار بود به ابهامات مالیاتی نگارخانه‌داران پاسخ دهد، گفت: این را بدانید هر شخص ایرانی که درآمد کسب می‌کند، مشمول پرداخت مالیات است اما قانون‌گذار به فراخور، در سال‌های قبل برخی را که درآمد کسب می‌کردند، معاف کرد و همچنین کسانی که فعالیت فرهنگی و هنری دارند نیز معاف شدند به شرط آنکه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داشته باشند. بعد از اصلاح قانون مالیات در سال ٩۴ لفظ «معافیت مالیاتی» حذف شد و «مالیات صفر» جایگزین آن شد. «مالیات صفر» یعنی درآمد مشمول مالیات تعیین و ضرب در صفر می‌شود که نرخ مالیاتی صفر است. به دنبال جایگزینی این مهم، تمامی افراد باید اسناد و مدارک خود را ارائه کنند و بعد از رعایت شروط و موارد مطروحه، مالیات صفر خواهد شد.

وی همچنین در توضیحاتی درباره پر کردن اظهارنامه مالیاتی توسط نگارخانه‌داران و مشکلات مربوط به آن، عنوان کرد: نگارخانه داران باید شرایط خود را به صورت دقیق مشخص کنند که آیا کالا را خرید و فروش می‌کنند یا به عنوان کسی که حق العمل کار را پرداخت می‌کند، قراردادی را تنظیم می‌کنند.

شیخ حسنی درباره تفاوت ضریب مالیاتی با بحث نرخ مالیات برای نگارخانه‌ها توضیح داد: ضریب مالیاتی به درآمد یک فعال اقتصادی تعلق می‌گیرد، یعنی کل آنچه که دارد، فارغ از اینکه هزینه‌هایش چقدر است. ضریب برای برقراری عدالت و اینکه هزینه‌های متحمل شده او محاسبه شود، است و تمام درآمدش به عنوان سود در نظر گرفته نمی‌شود که با جداسازی هزینه‌ها، آنچه می‌ماند سود خالص در نظر گرفته می‌شود.

این جلسه در حالی پایان یافت که برخی از گالری‌داران همچنان درباره مساله مالیات ابهاماتی داشتند، چراکه معتقد بودند هنوز خلأهایی در قانون مالیات برای نگارخانه‌داران وجود دارد.

شورای هنر و افزایش بودجه انجمن‌های هنری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تازه‌ترین جلسه شورای هنر با تاکید بر ارتقای بودجه انجمن‌های هنری از برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری با راهبری دانشگاه‌ها و همکاری و مشارکت سایر نهادها سخن گفت و تاکید کرد: همه این اقدامات در راستای پرورش نیروهای جدید و تغییر آهنگ فرهنگ و هنر و حرکت قدرتمند به سوی هنر تراز انقلاب اسلامی و نمایش شکوه فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی است.