به گزارش هنرآنلاین، مراسم دوازدهمین سالگرد درگذشت مرتضی ممیز گرافیست، طراح و تصویرگر برجسته ایرانی جمعه ۳ آذر در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ضمن خیرمقدم به حاضران در این مراسم گفت: 12 سال است که ما مردی جاودانه را در کنار خود نداریم. اما هنوز با لبخند و چهره مصمم به کسانی که پا به گالری‌اش می‌گذارند خیرمقدم می‌گوید. این گالری بخشی از خانه‌ای است که خود او بنیان گذاشته است. بی‌شک اگر مرتضی ممیز و هم فکرانش نبودند، امروز خانه هنرمندانی در کار نبود.

او افزود: مرتضی ممیز با طراحی لگوهای سازمان‌های چون آتشنشانی، شهرداری تهران، سازمان ملی استاندارد و صدها نشانه و لگوی مهم هر روز ما را به یاد خالق این نشانه‌ها می‌اندازد.

به گفته رجبی معمار، ممیز پدر هنر گرافیک معاصر و مدرن ایران است. این عنوان را نه تنها به خاطر خلاقیتش در طراحی آثار بلکه به سبب پایمردی و اقدامات بنیادینش در زمینه هنر گرافیک به او داده‌اند. ممیز در سال 1349 رشته گرافیک را در دانشکده هنرهای زیبا بنیان نهاد و مدیر گروه این رشته شد. او در سال 1355 به همراه همکاران خود انجمن صنفی گرافیست‌های ایران را تاسیس کرد و به ریاست این انجمن رسید و پس آن نیز نمایشگاه 50 سال گرافیک ایران را برپا کرد.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران افزود: ممیز از جمله کسانی بود که پس از انقلاب در جهت سازمان دهی وضیعت تخصصی و صنفی گرافیست‌ها تلاش کرد. او در سال 1365 اولین بینال طراحان گرافیک را راه اندازی کرد و عضو کمیته ایرانی انجمن بین المللی طراحان گرافیک شد و ریاست این کمیته را برعهده گرفت. اقدامات ممیز برای رشد و ارتقای گرافیک موجب شد که او سال‌های سال پدر بی‌بدیل گرافیک معاصر ایران بماند.

رجبی معمار در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: امسال نیز چون سال‌های گذشته دور هم جمع شده‌ایم تا مقام این بزرگمرد را گرامی بداریم و به روان پاکش سلام و درود نثار کنیم.

امرالله فرهادی هم که اجرای مراسم را برعهده داشت در سخنان کوتاهی گفت: مرتضی ممیز سهم بسزایی در شکل‌گیری خانه هنرمندان ایران داشت. زمانی که خانه هنرمندان ایران هنوز ساخت و سازش کامل نشده بود، مرتضی ممیز جلسات انجمن طراحان گرافیک را در خانه هنرمندانی که هنوز کارگر و بنا در آن مشغول کار بودند برگزار می‌کرد و به همه انجمن‌ها توصیه می‌کرد برای رونق گرفتن این مکان، جلسات خود را در خانه هنرمندان ایران برگزار کنند.

او افزود: ممیز گنجینه بزرگی به هنرهای بصری ما اضافه کرده است و این گنجینه آن قدر عظیم است که پس از ۱۲ سال آثار متعددی از این هنرمند به جا مانده است که هنوز نمایش داده نشده‌اند.

در ادامه این مراسم انوشیروان ممیز گفت: امسال برای دوازدهمین سال است که شاهد برگزاری یادبود مرتضی ممیز هستیم اگر حمایت‌های مجید رجبی معمار و همکارانش در خانه هنرمندان ایران نبود بی‌شک شاهد برگزاری این رویداد به این شکل نبودیم. مراسم یادبود مرتضی ممیز یک کار گروهی است.

او افزود: میهمان ویژه مراسم یادبود مرتضی ممیز «مارکوس وایسبک» طراح و گرافیست آلمانی است. تفاوت مراسم امسال با سال‌های گذشته این است که در دوره‌های پیشین از گرافیست‌های مطرح بین المللی که با مرتضی ممیز همدوره و دوست بودند دعوت می‌کردیم اما امسال تصمیم گرفتیم یکی از گرافیست‌های مطرح که جز گرافیست‌های نسل بعد ممیز به شمار می‌رود را دعوت کنیم. مجموعه‌ای از 80 پوستر این گرافیست آلمانی در گالری پاییز و زمستان به نمایش درآمده‌اند.

انوشیروان ممیز ادامه داد: همچنین امسال تصمیم گرفتیم که متنخبی از آثار خسرو بیات که از همکاران و هم دوره‌های مرتضی ممیز در کتاب هفته به شمار می رود را به نمایش بگذاریم که مجموعه آثار او که شامل 35 پوستر و آگهی تبلیغاتی است به انتخاب مجید عباسی در گالری میر میران در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد.

 او افزود: در گالری «ممیز» نیز مجموعه ای از 23 تصویر سازی این گرافیست به نمایش درآوده است. برخی از این تصویر سازی ها تاکنون دیده نشده اند و این مجموعه شامل تصویر سازی های شاهنامه، قصص قرآن و بخشی از آن ها تصویر سازی هایی است که ممیز برای انتشار در کتاب هفته خلق کرده است.

گرامیداشت ممیز

در ادامه این مراسم ساعد مشکی با اشاره به هنرمند مهمان این دوره گفت: امسال در موسسه هنری ممیز تصمیم گرفتیم که از یکی از استادان مطرح گرافیک دنیا را دعوت کنیم تا به بخشی از پرسش‌های دانشجویان گرافیک که دلشان می‌خواهد بدانند در دانشگاه‌های معتبر دنیا چه می‌گذرد پاسخ بدهیم. از این رو ضمن برپایی نمایشگاه، «مارکوس وایسبک» طراح و گرافیست آلمانی استاد دانشگاه باوهاس وایمار آلمان ساعت 18 روز سه‌شنبه هفتم آذر در سالن امیرخانی ضمن سخنرانی درباره شیوه آموزش در دانشگاه باوهاس به پرسش‌های دانشجویان هم پاسخ خواهد گفت.

او افزود: بنا بود با برپایی نمایشگاه تصویرسازی مرتضی ممیز کتاب کامل تصویرسازی‌های او نیز منتشر شود اما با توجه به وسواس من این کار به انجام نرسید. از این رو از همه کسانی که تصویرسازی منتشر نشده‌ای از مرتضی ممیز دارند درخواست می‌کنیم که تصاویر این آثار را برای انتشار در اختیار من بگذارند. این کتاب تا دو ماه آینده منتشر خواهد شد و در خانه هنرمندان ایران رونمایی می‌شود.

در ادامه مراسم مجید عباسی که نمایشگاه‌گردانی نمایشگاه خسرو بیات را برعهده داشت، گفت: در همان سال‌هایی که دغدغه اصلی من و هم نسلان من، طراحی پوستر، برگزاری نمایشگاه‌های شخصی یا گروهی در داخل و خارج از کشور، رقابت در مسابقات بین‌المللی و ربودن جایزه‌ها بود، نام یک طراح ایرانی برای اولین‌بار در فهرست برندگان جوایز اصلی بینال بین المللی پوستر ورشو، یکی از مهم‌ترین و یکی از اصلی‌ترین رقابت‌های آن زمان می‌درخشید: خسرو بیات.

او افزود: خسرو بیات طراح گرافیک و مدیر هنری، متولد 26 آبان 1318 شیراز است و سال‌هاست که در تورنتو زندگی می‌کند. البته او سال‌هاست کار برای سفارش دهندگان را کنار گذاشته اما همچنان برخی از ایده‌های عمیقش را اجرا می‌کند. بیات در سال 1337 در دانشگاه تهران تحصیل در رشته نقاشی را آغاز کرد اما آن را نیمه رها کرد و سال‌ها بعد به بریتانیا رفت و در رویال کالج لندن به تحصیل پرداخت. شاگردی در کنار استادانی چون جاک کانیر، مارگرت کالورت، نیکلای جنکینز، لوک لاین، باب گیل، آلن فلچر از او طراحی با تجربه با ایده‌های ناب ساخت.

به گفته عباسی، خسرو بیات معتقد است ایده مهم‌ترین اصل دیزاین است و چون عرصه اصلی کار او آژانس تبلیغاتی بوده است او این کار را به خوبی فهمیده و بلد است.

این طراح گرافیست ادامه داد: شاید بتوان خسرو بیات را جز اولین طراحان ایرانی برنده جایزه بین المللی در حیطه طراحی گرافیک و فارغ التحصیل رویال کالج دانست. او در زمان فعالیت حرفه‌ای اش در عرصه گرافیک در عرصه بین المللی و داخلی با بسیاری از شرکت‌های معتبر دنیا از جمله مرسدس بنز همکاری داشته است.

او افزود:خسرو بیات 38 سال است که در تورنتو زندگی می‌کند و در واقع یکی از قدیمی‌ترین مهاجران ایرانی محسوب می‌شود که در این شهر زندگی می‌کند. برای او دیزاین پایانی ندارد. او به طور مداوم در پی کشف ایده‌های نو و تاثیرگذار است. پوستر پایان او تبدیل به آغاز حضور بین لبمللی قاطع برای طراحی گرافیک ایران در رقابت‌های به ویژه در 10 سال اخیر شد.

عباسی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: انجمن طراحان گرافیک ایران مفتخر است که در سال گذشته از ایشان دعوت کرد تا عضویت افتخاری انجمن را بپذیرد. حضور افتخاری خسرو بیات در جمع ما طراحان گرافیک غنیمتی بسیار ارزشمند است و مایه مباهات جامعه طراحان گرافیک ایران است.

در بخش پایانی این مراسم «مارکوس وایسبک» طراح و گرافیست آلمانی مجموعه‌ای از طراحی‌های خود و شاگردانش را نمایش داد و درباره این آثار توضیحاتی ارائه داد.

در پایان مراسم نیز نمایشگاه آثار مرتضی ممیز، متنخبی از آثار خسرو بیات و مارکوس وایسبک در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.