به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انتشارات مدرسه، این کتاب بر اساس «منطق‌الطیر» عطار نیشابوری متناسب نیازهای ویژه نوجوانان نوشته و چاپ شده است و به خاطر ماهیتی که دارد در کمتر از یک سال توانسته به چاپ دوم برسد. محمد برنگی با تلفیقی از عناصر چاپ‌های سنگی و نقاشی ایرانی تصویر‌های بدیعی را خلق کرده است. کتاب دارای تصاویری است که دنیای پر شور پرنده افسانه‌ای (سیمرغ) را به نوجوانان می‌شناساند. سیمرغ پیش از این نیز به فهرست کلاغ سفید کتابخانه‌ بین‌المللی مونیخ، نمایشگاه تصویرگری ۲۰۱۹ شارجه، فهرست کلاغ سفید ۲۰۲۰ را ه پیدا کرده بود و همچنین منتخب دو سالانه کنکور نامی ۲۰۲۱ است.

دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک در کنار جایزه‌ هانس کریستین اندرسن، از مهم‌ترین جوایز تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان است.

این رویداد هنری از سال ۱۹۶۷ میلادی با پشتیبانی یونسکو به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (BIB) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می‌شود.

هدف موسسه‌ BIBIANA و بنیان‌گذاران این دوسالانه فراهم کردن شرایطی برای ارزیابی و گسترش تصویرگری است، بر همین اساس بهترین آثار منتشرشده در دو سال گذشته به نمایش درمی‌آیند و کارشناسان و داوران بین‌المللی از سراسر دنیا از میان این آثار به یک اثر جایزه بزرگ، به  ۵ اثر سیب طلایی و به ۴ اثر پلاک طلایی اهدا می‌کنند.  

«سیمرغ» از طرف انتشارات مدرسه به چاپ رسیده است و به عنوان نامزد دریافت این جایزه در کشور اسلواکی معرفی شده بود.