گروه معماری هنرآنلاین: پروژه «آزمایشگاه کیا» اثر استودیو معماری داود بروجنی به‌عنوان یکی از فینالیست‌های بخش طراحی معماری در حوزه امکانات بهداشت و درمان جایزه آرکیتایزر (Architizer A+Awards ۲۰۲۳) آمریکا معرفی شد.

این پروژه پیش از این برنده جوایز مختلفی از جمله چهل و یکمین دوره جایزه جهانی معماری و جایزه طراحی BLT ۲۰۲۲ شده است. معمار اصلی این پروژه داود بروجنی، تیم طراحی حامد کلاته، صبا عماری و معمار مدعو ایمان عنایتی هستند.

در توضیح  معماری «آزمایشگاه کیا» آمده است: «در طرح پروژه آزمایشگاه کیا تلاش شده است با افزودن کاربری جدیدی به بنا که نقش پاتوق شهری دارد، بین بنا و شهر تعامل ایجاد شود و مرز شهر و بنا نامحسوس گردد. به این ترتیب کاربر با ساخته‌ای مواجه می‌شود که هم بنا و هم شهر است و مرز بین این دو برای او به راحتی قابل شناخت نیست. ایده بنا-شهر پس از بررسی‌های میدانی و مصاحبه با اهالی شهر قره ضیاالدین (بستر طرح) شکل گرفت. اهالی شهر وجود امنیت و عدم وجود فضاهای همزیستی را دو ویژگی بستر می‌دانستند.

قره ضیا الدین شهر لک‌لک‌هاست. لک‌لک ها به قدری محترمند که اهالی مَتل‌ها و داستان‌هایی برایشان ساخته‌اند. لک‌لک لانه‌اش را بر روی زیرساختی می‌سازد که شهر برایش آماده کرده است. تعیین کالبدی «آزمایشگاه کیا» تا حدود تراز بام همسایه‌ها به هندسه و کالبد بستر وفادار است. از این تراز به بالا شکل‌گیری کالبد بنا متفاوت می‌شود.»

قابل ذکر است در فرآیند این مسابقات داوران در مرحله اول آثار رسیده از اقصی نقاط دنیا را بررسی و قضاوت کرده و در هر زمینه پنج پروژه را انتخاب می‌کنند و به فینال می‌فرستند. پس از آن، مرحله دوم داوری آغاز می‌شود که پانزده روز آثار و پروژه‌های به فینال راه یافته در معرض افکار عمومی قرار می‌گیرد و در نهایت دو پروژه حائز رتبه می‌شود؛ یکی برترین معماری از نگاه داوران و دیگری برترین معماری از نگاه مردم.

 

آزمایشگاه کیا1