گروه فرهنگی خبرگزاری هنر ایران: نشست صمیمی طنزپردازان کشور در راستای هشتمین جشنواره طنز پهلو، صبح روز سه‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، در شهرستان فومن در استان گیلان که زادگاه کیومرث صابری فومنی(گل آقا) است، برگزار شد.

در ابتدای این نشست صمیمانه عباس حسین‌نژاد، دبیر این جشنواره یک قطعه شعر طنز خواند و در ادامه از سروده‌های طنز و انتقادی محمدحسن صادقی، شاعر و طنزپرداز نیز دو قطعه شعر خوانده شد.

ریحان‌صفت، شاعر و طنزپرداز گیلکی هم به خواندن دوتا از سروده‌های طنز خود پرداخت که تشویق همگان را برانگیخت.

در جریان این نشست صمیمانه مثنوی‌پردازان نیز به بیان سروده‌های خود پرداختند.

برآنیم گل‌آقا را در تلویزیون به تصویر بکشیم

محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم نیز در این نشست حضور یافت و گفت: در گذشته ظرفیتی برای شناساندن شاعران و طنزپردازان به جامعه و مخاطبان وجود نداشت و امروز بستر تلویزیون برای این عزیزان مهیا است.

وی با بیان اینکه ما به عنوان یک ظرفیت بر آنیم فضای مجازی را به خدمت گیریم، عنوان کرد: اگر شاعران و افراد استعداد طنز دارند، حتما از آن‌ها استفاده خواهیم کرد‌.

مدیر شبکه نسیم با تاکید بر اینکه ۲۰ سال بستر رسانه‌ای طنز در خدمت یک جریان خاص بود، اظهار کرد: امروز اما اینگونه نیست و تلاش کردیم فرصتی برای همه شاعران و طنزپردازان فراهم شود و می‌توان گفت امروز درهای تلویزیون برای طنزپردازان باز است.

خوشرو با تاکید بر اینکه امیدواریم جنبه طنز در کشور افزایش یابد، گفت: وظیفه خود می‌دانیم طنزپردازان را شناسایی و از آن‌ها دعوت کنیم، در این راستا طرح و ایده عزیزان را می‌پذیریم و در تلاشیم گل‌آقا را به صورت تلویزیونی به تصویر بکشیم.

صدا و سیما در بیان طنز چارچوب دارد

قاسم مصفا، مدیرکل معاونت فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل‎ فرهنگ و ارشاد گیلان با بیان اینکه در قدیم فضای حاکم بر طنز متفاوت بود، گفت: در دوره گل‌آقا چراغ طنز روشن بود و انتظار داریم در این دوره چلچراغ روشن شود.

وی افزود: تلخی و شیرینی طنز سبب می‌شود فعالیت در این عرصه سخت شود و لبه تیز آن به مذاق برخی‌ها خوش نیاید.

مصفا با بیان اینکه طنزپرداز با ظاهری شیرین یک چالش را مطرح می‌کند، عنوان کرد: امروز با کمک اصحاب رسانه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این محفل شکل می‌گیرد و امیدواریم ادامه‌دار باشد.

مدیرکل معاونت فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل‎ فرهنگ و ارشاد گیلان خاطرنشان کرد: فضای مجازی به طنزپردازان آزادی داده تا به هدف خود برسند و صداوسیما در این زمینه چارچوب‌هایی دارد.

خانه‌موزه‌های مفاخر فومن احیا می‌شود

امیرحسین طاهری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این جلسه حضور یافت و گفت: امیدواریم از این جشنواره‌ها در ایام آتی بیشترین بهره را ببریم.

وی افزود: کیومرث صابری فومنی عزیز سبب این دورهمی در استان گیلان شد و امیدواریم چنین جلساتی چراغ راهی برای فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خاطرنشان کرد: امیدواریم سکونتگاه مفاخری که در این استان حضور داشتند، احیا شود و برای این امر برنامه‌هایی در دستو کار داریم تا این بناها را به خانه‌موزه تبدیل کنیم.