گروه سینما هنرآنلاین: چهارمین روز محفل سینمایی آرمان، همزمان با چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر، عصر سه شنبه ۱7 بهمن ماه در سالن بصیرت مجموعه سیزده آبان برگزار شد. این نشست بعد از نمایش فیلم «نبودنت » با حضور کارگردان اثر برگزار شد.

سجادی‌حسینی درباره مضمون فیلم «نبودنت» گفت: در این فیلم از عشق صحبت کردم عشقی که انسان را از تباهی و سقوط و انحراف نجات می‌دهد. استراتژی فیلم درام پنهان بوده است. همچون چند فیلم گذشته‌ی من به مسئله مهاجرت می‌پردازد. این فیلم بحران‌های عاطفی و روحی که در اثر مهاجرت غیرقانونی در زندگی دیگران روایت می کند.  در این فیلم سعی کردم مراقب باشم که از مسیر سینمای اجتماعی واقع گرا به ورطه سیاه‌نمایی سقوط نکنم. 

وی ادامه داد:  ایده اولیه این فیلم سال 96 شکل گرفت. آن سالها می‌خواستم تولیدش کنم ولی حمایت مالی نداشتم. تا اینکه سال 1400 حامی پیدا کردم. سرمایه‌گذار این فیلم بخش خصوصی است. سرمایه‌گذاری در سینمای اجتماعی که بازگشت هزینه‌اش سخت است ریسک زیادی دارد. این  فیلم یک اثر هنری است و جریان‌های حاکمیتی باید در اکران از فیلم های هنری حمایت کند تا فیلم بتواند در گیشه موفق باشد و مخاطب خود را پیدا کند.

کاوه سجادی‌حسینی افزود: یک سال درگیر گرفتن پروانه ساخت بودیم تا در نهایت با مساعدت روح الله حجازی ریاست شورای نظارت و ارزشیابی توانستیم مجوز بگیریم. در مسیر دریافت پروانه نمایش و شرکت در جشنواره هم با ممیزی‌های فراوانی روبه‌رو شدیم که این موجب شده برخی قسمت‌های فیلم قدری گنگ شود. در این فیلم سعی شده تصویر درستی از یک خانواده طبقه متوسط ارائه شود.

سجادی‌حسینی خاطر نشان کرد: در این فیلم به روابط انسانی پرداختیم روابطی که متاثر از مهاجرت غیرقانونی بحران‌هایی را در خانواده به وجود می‌آورد. این فیلم تجربه‌های جدیدی برایم به ارمغان آورد که در کارهای دیگرم موثر واقع شدند. 

کاوه سجادی‌حسینی در انتها افزود: روایت در این اثر از زاویه دانای کل است که با محوریت شخصیت زن داستان پیش می‌رود. ریتم اثر به گونه‌ای تنظیم شده که مخاطب را به فکر وادار کند. در فیلم‌نامه‌نویسی فاکتوری وجود دارد به نام رنگ‌آمیزی شخصیت که در این اثر سعی کردم آن را رعایت کنم. شخصیت اصلی فیلم زن است؛ ولی به این معنا نیست که با یک اثر فمینیستی روبه‌روایم.

گفتنی است؛ دومین دوره محفل اندیشه آرمان با محوریت فیلم‌های جشنواره فجر تا تاریخ 22 بهمن در سالن بصیرت مجتمع فرهنگی سیزده آبان برگزار می‌شود.