به گزارش هنرآنلاین، بخش نمایشنامه‌نویسی این دوره از جشنواره با مشارکت انتشارات ورتا، ویژه کودکان و نوجوانان زیر 18 سال، با هدف تقویت بخش مکتوب حوزه نمایش و افزایش آثار چاپی نمایشی و انگیزه‌بخشی و حمایت از بچه‌های علاقه‌مند به نویسندگی نمایشنامه در ۲ گروه سنی کودک (۷ تا ۱۲ سال و نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال) برگزار شد.

این بخش با داوری داوود کیانیان استاد نمایشنامه‌نویسی کودک و نوجوان همراه بود و منتخبین به این شرح معرفی شدند. در بخش کودک نمایشنامه«کاجستان» نوشته آراد ترابی 11 ساله از همدان و نمایشنامه «دختری به نام میخک» نوشته نهال قلی‌پور 12 ساله از قزوین به عنوان برگزیده معرفی شدند. همچنین در بخش نوجوان نمایشنامه «دادگاه آب حیات» تانیا رضایی 13 ساله از یزد و « دستبند جادویی» نوشته تارا جلالی 14 ساله از تهران برگزیده شدند.

طبق توافق دبیرخانه بیست و هشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با نشر ورتا، بزودی این آثار توسط این انتشارات به چاپ می‌رسد.

داوود کیانیان هنرمند قدیمی عرصه هنرهای نمایشی که داوری بخش «قصه نمایش» را برعهده داشت، ضمن شگفتی از آثار خلاقانه کودکان و نوجوانان گفت: آثار ارسالی به این بخش جشنواره نشان داد که ما از اندیشه، تخیل و زیست بچه‌های امروز دور هستیم.

وی افزود: با اینکه اولین سال برگزاری این بخش بود و کسی از آن اطلاع کافی نداشت خوشبختانه با آثار خوبی مواجه شدیم. برخی آثار آدم را شگفت‌زده می‌کرد. این نشان می‌دهد بچه‌های امروز ایران چقدر به طور غریزی با تئاتر آشنا هستند.

این مدرس و پژوهش گر تئاتر کودک و نوجوان تصریح کرد: من سال‌ها در زمینه پژوهش تئاتر کودک کار کردم اما حالا متوجه شدم بچه‌ها چقدر قشنگ می‌اندیشند و به تمام مسائل زندگی توجه دارند. به نظرم ما از اندیشه، تخیل و زیست این بچه‌ها دور هستیم.

او اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های این بخش جشنواره شناخت کودکان و نوجوانان از طریق آثارشان است که برای همه دست‌اندرکاران تئاتر و ادبیات کودک مسئله مهمی است.

کیانیان با اشاره به اینکه تعداد آثار ارسالی استان یزد در این بخش بیشتر از سایر شهرها بود، گفت: این نشان می‌دهد جشنواره وقتی در یک استان برگزار می‌شود بر فرهنگ آن استان تاثیرگذار است.او اضافه کرد: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان می‌تواند تاثیر عمیقی بر زندگی و زیست مردم یزد به ویژه کودکان داشته باشد، آثاری که در این جشنواره حضور دارند در سالن‌های حرفه‌ای امتحان خود را پس داده‌اند و بی‌شک برای اهالی شهر اردکان یک فرصت مغتنمی است که در جاهای دیگر امکانش فراهم نیست.