به گزارش گروه ادبیات خبرگزاری هنرآنلاین، کتاب "پیش از اذان صبح"، نوشته احمد یوسف‌زاده به زبان عربی ترجمه و در کشورهای مقصد از جمله عراق توزیع شد. 

این اثر از جمله کتاب‌هایی است که همزمان با سالروز شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر شده است. 

یوسف‌زاده که در دوران جنگ تحمیلی از جمله سربازان حاج قاسم بود، پس از جنگ نیز این ارتباط در عرصه فرهنگ ادامه یافت. کتاب از زمان اعزام یوسف‌زاده به جنگ و تلاش او برای قرار گرفتن در لیست سربازان با وجود سن و سال کمش شروع می‌شود و در ادامه، به ماجراهای جالبی اشاره دارد که ابعاد تازه‌ای از شخصیت شهید سپهبد قاسم سلیمانی را روایت می‌کند.

یوسف‌زاده که نگارش آثاری چون "آن بیست و سه نفر" را در کارنامه خود دارد، کتاب "پیش از اذان صبح" را حاصل یک کار قلبی می‌داند. او به تسنیم درباره ساختار متفاوت این کتاب با آثار قبلی خود گفت: این کتاب را در اوج دلتنگی‌ها نوشته بودم. من قبل از شهادت سردار هم همیشه برای دیدارش دلتنگ بودم. همیشه برای او مطلب می‌نوشتم. هیچ‌گاه به ذهنم نرسید که اگر مطلبی درباره او می‌نویسم و در مجلات و رسانه‌ها چاپ می‌شود، آن را برای خود سردار هم بفرستم. انگار فقط این مطالب را برای دل خودم می‌نوشتم. بعد از شهادت سردار، خواستم ادای دینی به او کنم؛ به همین خاطر شروع به نوشتن کتاب کردم.