گروه معماری هنرآنلاین: هویت طراحی امسال از واقعیت مجازی، سفرهای خارجی، پلتفرم‌هایی که اکسپرسیونیسم و فردیت را ترویج می‌کنند و نسلی که به دلیل چشم‌اندازهای جسورانه‌اش شناخته می‌شود، الهام گرفته شده است.

با نگاهی به پویایی جهان در طول سال ۲۰۲۲، در زمینه اقتصادی، زیست محیطی یا اجتماعی، ما شاهد بازتاب‌هایی از روزهای قبل از همه‌گیری همراه با رفتارهای تازه هستیم. بسیاری معتقدند که روزهای پس از همه‌گیری شبیه به دهه ۲۰ میلادی است، جایی که مردم به تازگی از جنگ، فشار و محدودیت‌ها خارج و به دنیایی از رهایی، آزادی و جذابیت وارد شده‌اند. البته رویدادهای سیاسی-اجتماعی و معرفی متاورس را هم نباید در این دوره فراموش کرد.

امسال، شاهد گرایش‌های مختلف در طراحی داخلی بودیم؛ برخی جدید، آشنا و حتی بازیافت شده از جنبش‌های قبلی. فرم‌های ارگانیک و مجسمه‌سازی الهام گرفته از سیلوئت‌های طبیعی بیشتر در مبلمان، لوازم روشنایی، و پارتیشن‌ها دیده می‌شدند.

در دنیای طراحی، معماران و طراحان راه‌های مختلفی برای تعریف داستان پشت پرده برندها و تبدیل آن‌ها به روایت‌های بصری و فیزیکی پیدا کردند. در این دوران جنبش‌های طراحی نوستالژیک دوباره معرفی شدند، مفهوم «فضای باز» بازتعریف شد، استفاده از سکوهای مرتفع، پارتیشن‌های کم ارتفاع ، تضاد در مواد کفپوش برای ایجاد جدایی مجازی بین دو اتاق برای حفظ جامعیت بصری هم دیده می‌شود. از نظر زیبایی‌شناسی، پالت‌های رنگی، انتخاب مواد و لوازم جانبی از ویژگی‌های جغرافیایی کویر الهام گرفته شده است.

ده ترند سال ۲۰۲۲ عبارتند از داستان‌سرایی از طریق طراحی، گذشته، فرم‌های ارگانیک و مجسمه‌سازی، بازسازی فضاهای باز، بلوک‌های شیشه‌ای، نئون، کاشیکاری، الهام از کویر، دکور«کمی از همه چیز» و طرح‌های برجسته.