به گزارش هنرآنلاین، کتاب «انسان آسمان: جستارهایی درباره امیرالمؤمنین(ع)» به چاپ هشتم رسید. این کتاب مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و نوشته‌های امام موسی صدر درباره حضرت علی(ع) است. امام صدر در این مجموعه می‌کوشد با واکاوی زندگی و شهادت امام و ویژگی‌های فردی و اخلاقی ایشان راه و الگویی تازه برای زندگی امروز شیعیان بیافریند.

انسان آسمان ششمین جلد از مجموعه «درقلمرو اندیشه امام موسی صدر» است که مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و نوشته‌های امام موسی صدر درباره امیرالمؤمنین، علی(ع) در آن منتشر شده است. امام صدر در این مجموعه گفتارها نگاهی ویژه به مسائل مختلفی، همچون زندگی و شهادت امیرالمؤمنین، ویژگی‌های فردی و اخلاقی ایشان، واقعه غدیر، مفهوم ولایت و وظایف و مسئولیت‌های شیعیان دارد.

مطالب این کتاب را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

بخش اول، مجموعه گفتارهای امام موسی صدر به مناسبت ولادت امیرالمؤمنین

بخش دوم، سخنان ایشان درباره واقعه غدیر و ولایت حضرت علی(ع)

بخش سوم، مطالبی است که امام موسی صدر به مناسبت شهادت حضرت بیان کرده است.

با توجه به اینکه تاریخ برخی از سخنرانی‌های امام موسی صدر مشخص نبوده است، ترتیب مطالب کتاب بر اساس همین سه بخشِ «ولادت»، «غدیر» و «شهادت» در نظر گرفته شده است.

به جز گفتار «علی موحد بود و بس» که سخنرانی امام موسی صدر به زبان فارسی در تیمچه بازار کاشان است و پیش از این، در کتاب نای و نی منتشر شده و سخنرانی «شأن امت و سرنوشت آن»، دیگر مطالب این کتاب برای نخستین بار منتشر می‌شود.

در پیوست کتاب انسان آسمان نیز تصاویر دست‌نوشته‌ای از امام موسی صدر درباره امام علی(ع) آمده که ترجمه آن با عنوان «علی علیه‌السلام در چند سطر» در ابتدای کتاب منتشر شده است.

عناوین فهرست «انسان آسمان»

عناوین گفتارها و مقالاتی که در این کتاب آمده به این شرح است:

علی علیه‌السلام در چند سطر

علی(ع) موحد بود و بس

میلاد امام علی(ع)

امام علی(ع) و پویایی رهبری

ابلاغ پیام در غدیر خم

روز ولایت

روز امام علی(ع)

انسانیت پارساپیشه

عیدغدیر، عید ولایت

امام علی(ع) معیار راستین سنجش

بعد درونی شخصیت امیرالمؤمنین(ع)

شهادت امیرالمؤمنان(ع)

شأن امت و سرنوشت آن

پیشینه غدیر