به گزارش هنرآنلاین، فرامرز قریبیان در کارنامه فعالیت‌های متعدد هنری خود سابقه دو بار بازی در نقش معلم را دارد. «جنگ اطهر» و «آوار» دو فیلمی هستند که نقش معلمی دل‌سوز و صبور را به تصویر می‌کشند. علی نصیریان در «جاده‌های سرد» ایفاگر نقش آموزگاری امیدآفرین است که برای تحصیل دانش‌آموزان از روش متفاوت خود بهره می‌برد.

معلم2

«رابطه» با بازی خسرو شکیبایی، نقش‌آفرینی معلمی را منظور مخاطب می‌کند که در تلاش برای القای روحیه خودباوری‌ست. «عبور از غبار» فیلم دیگری با بازی این بازیگر فقید است که در آن به ایفای نقش معلم می‌پردازد.

رابطه

بیژن امکانیان از دیگر بازیگرانی‌ست که با نقش‌آفرینی در جایگاه دبیر زیست‌شناسی، ایفاگر نقش معلم در فیلمی به نام «دبیرستان» بوده است. «شنا در زمستان» با محوریت و نقش کلیدی معلم در زدودن فقر و جهل از دانش‌آموزان از آثار دیگری‌ست که با بازی مجید مجیدی، مصور کوشش دل‌سوزانه یک معلم خوانده می‌شود.

معلم1

همچنین در سالیان اخیر جواد عزتی با نقش‌آفرینی کوتاه در فیلم «خورشید»، معلم جوانی را به تصویر کشیده است که به‌واسطه قرابت با شاگردانش نماینده مطلوبی از معلمان نسل جدید به نظر می‌آید. اما در این بین یکی از نقش‌آفرینی‌های فراموش نشدنی، بازی هما روستا در فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» و در نقش یک معلم مهربان و فداکار است.

یکی دیگر از معلم‌های دوست‌داشتنی سینمای ایران که سعی در دفع کرختی و ایجاد نشاط در شاگردان خود دارد، حسین سرشار در «ای ایران» است، آموزگاری که در تلاش است با از خودگذشتگی، رنگ دیگری به احوالات محصلان کلاس خود ببخشد.

ایران

رضا عطاران در «ورود آقایان ممنوع»، شهاب حسینی در «فروشنده»، پیمان معادی در «بمب یک عاشقانه» و حسین یاری در «کتونی سفید» از جمله دیگر بازیگرانی به‌شمار می‌روند که در نقش معلم در آثاری از سینمای ایران حاضر شده‌اند.

بمب

سینمای ایران در طول دوران حیات خود معلم‌های زیادی را روی پرده جان بخشیده با این حال این قاب‌ها که همگی از جنس عشق هستند آنقدر جذابیت و ظرفیت دارند که به نظر می‌رسد سینمای کشورمان روی این ظرفیت حساب ویژه ای را باز کرده است.

پرنده