به گزارش هنرآنلاین، سال ۱۴۰۲ همچون سال‌های گذشته متاسفانه تعدادی از هنرمندان تلویزیون، رادیو و دوبله برای همیشه بار سفر بستند و رفتند. سالی که گذشت برای بسیاری از چهره‌های هنری آخرین سال زندگی‌شان بود. هنرآنلاین برای تمام این درگذشتگان از خداوند بزرگ مغفرت و رحمت مسئلت می‌نماید. سفر ابدی برخی از چهره ها و بازیگران تلویزیون و رادیو را که در سال ۱۴۰۲ دار فانی را وداع گفتند در گزارش زیر می خوانید:

نورمحمد ذوالفقاری، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که در سریال های «سربداران»، «نردبام آسمان»، «روزگار قریب»، «ابله» و «خوشنام» ایفای نقش داشت، ۷ فروردین ماه ۱۴۰۲ در سن ۷۲ سالگی به دلیل ایست قلبی و ناراحتی ریه از دنیا رفت.

62966489

کیومرث پوراحمد، کارگردان باسابقه کشورمان و خالق سریال «قصه های مجید» هم در اتفاقی عجیب و ناگهانی ۱۶ فروردین ماه درگذشت. 

62613911

حسام محمودی، بازیگر جوان سینما و تلویزیون کشورمان ۱۲ اردیبهشت ماه در سن ۳۷ سالگی بر اثر ایست قلبی در منزلش درگذشت. آخرین حضور مرحوم محمودی در تلویزیون در دو سریال «رحیل» و «سوران» بود که در سال ۱۴۰۱ ایفای نقش داشت.

62889278

ابراهیم بصیرت از هنرمندان پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان نیز ۲۴ اردیبهشت در ۸۰ سالگی درگذشت. او متولد ۱۳۲۲ لاهیجان بود و در سریال‌های «آئینه عبرت»، «این خانه دور است»، «کارگاه علوی» و ... به ایفای پرداخته بود.

1656646_789

فخری خوروش، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون هم ۲۰ خرداد در سن ۹۳ سالگی در کشور امریکا درگذشت. «امیرکبیر»، «امام علی (ع)»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «خانه ای در تاریکی» و «کت جادویی» از آثار درخشان زنده یاد خوروش در تلویزیون بود.

170418898

اسماعیل سلطانیان، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون هم ۲۳ خرداد در سن ۶۹ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. مرحوم سلطانی در آثاری چون «پایتخت ۲»، «یوسف پیامبر(ع)»، «مرد هزارچهره»، «وضعیت سفید» و «ستایش» ایفای نقش داشت.

62638230

فریماه فرجامی، بازیگر سینما و تلویزیون نهم تیر ماه سال گذشته در سن ۷۱ سالگی درگذشت. از آثار تلویزیونی مرحوم فرجامی می توان به سریال های «ولایت عشق» «پهلوانان نمی میرند» و «خانه سبز» اشاره کرد.

62966494

خسرو امیرصادقی، بازیگر و تهیه کننده متولد ۲۰ آذر ۱۳۲۹ هم ۲۳ تیر ماه در سن ۷۳ سالگی بر اثر بیماری ریوی دار فانی را وداع گفت. امیرصادقی در سریال «پایتخت ۵» و «پایتخت ۶» ایفای نقش داشت.

1402042412193777827947924

حمید منوچهری از پیشکسوتان عرصه رادیو و دوبله هم ۱۲ مرداد در سن ۸۲ سالگی درگذشت. سریال «معمای شاه» یکی از آثار مطرح حمید منوچهری در بازیگری بود.

62689461

مهدی ظهوری از مجریان پیشکسوت تلویزیون هم به دلیل مشکلات کبدی ۱۷ شهریور ماه درگذشت. ظهوری که متولد سال ۱۳۳۳ بود سابقه اجرای برنامه‌های «جنگ شب» و «تهران تهران» را در تلویزیون داشت.

1717921_150

آرش میراحمدی، بازیگر تلویزیون و کارگردان بر اثر عارضه کبدی ۲۸ شهریور ماه در بیمارستان درگذشت. میراحمدی متولد ۴ تیر ماه ۱۳۵۰ در برنامه‌های «خنده بازار»، «محله گل و بلبل» و سریال «بچه محل» بازی کرده بود.

14020628000919_Test_PhotoN

فردوس کاویانی، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان هم که در سال های اخیر با بیماری پارکینسون دست و پنجه نرم می کرد، ۹ مهر ماه در منزل شخصی اش درگذشت.

مرحوم کاویانی با سریال «همسران» به شهرت رسید و در سریال هایی چون «مش خیرالله صندوقچه اسرار»، «محله بهداشت»، «محله برو و بیا»، «آژانس دوستی» و … حضور داشت.

62966495

آتیلا پسیانی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون هم پس از تحمل یک دوره بیماری ۱۴ مهر سال گذشته در بیمارستانی در فرانسه از دنیا رفت.

سریال «برف بی‌صدا می‌بارد» از آخرین همکاری های مرحوم پسیانی با تلویزیون بود. «محله برو بیا»، «محله بهداشت»، «اولین شب آرامش»، «زیر تیغ»، «مدینه»، «رستگاران»، «پرده نشین» و «زیر پای مادر» از دیگر آثار زنده یاد پسیانی در تلویزیون بود.

62966496

داریوش مهرجویی، کارگردان مطرح سینما و تلویزیون به همراه همسرش ۲۲ مهر ماه سالی که گذشت در خانه ویلایی خود در کرج به قتل رسیدند. او کمتر با تلویزیون همکاری داشت و تنها فیلم «مهمان مامان» را برای صداوسیما ساخته بود.

62966497

اکبر قدمی، بازیگر سینما و تلویزیون که در کشور امریکا زندگی می کرد، بعد از تحمل یک دوره بیماری ۲۷ مهر ماه از دنیا رفت. «خواب و بیدار»، «شهریار»، «مرد هزار چهره» و ... از آثار تلویزیونی اکبر قدمی است.

4138

اکبر احمدی، بازیگر پیشکسوت که سابقه حضور در مجموعه‌های تلویزیونی «ولایت عشق»، «مختارنامه»، «شاهگوش»، «دندون طلا»، «سرزمین کهن» و «سلمان فارسی» را داشت، دوم آذر بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.

1682420_492

بیتا فرهی، بازیگر باسابقه سینما، تئاتر وتلویزیون که به بیماری ریوی دچار بود، چهارم آذر سال گذشته در بیمارستان درگذشت. «ولایت عشق»، «از یادها رفته»، «طلسم شدگان» و «سرزمین مادری» از آثار تلویزیونی مرحوم فرهی بود.

بیتا+فرهی

پروانه معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون هم ۶ آذر در سن ۷۹ سالگی دار فانی را وداع گفت. آخرین حضور معصومی در تلویزیون مربوط به سریال «در کنار پروانه ها» بود.

«کوچک جنگلی»، «امام علی(ع)»، «پلیس جوان» و «یوسف پیامبر(ع)» از دیگر همکاری های پروانه معصومی با تلویزیون بود.

62826910

توران مهرزاد، بازیگر پیشکسوت، دوبلور و گوینده رادیو هم ۲۸ آذر ماه در ۹۳ سالگی از دنیا رفت. سریال «امام علی(ع)» از شاخص ترین آثار این هنرمند در تلویزیون بود.

Tooran-mehrzad-harfetaze-com-9

ناصر طهماسب، گوینده و دوبلور پیشکسوت کشورمان هم بر اثر سکته مغزی یکم دی ماه در سن ۸۳ سالگی از دنیا رفت.

مراسم ترحیم زنده یاد ناصر طهماسب

اسفندیار ابراهیمی، بازیگر و گوینده رادیو ۲۴ دی ماه در سن ۶۷ سالگی از دنیا رفت. او در سریال های «کوچک جنگلی» و «خواب و بیدار» ایفای نقش داشت.

62966505

پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون متولد شهریور ۱۳۴۳ بر اثر بیماری سوم اسفند ماه سالی که گذشت از دنیا رفت. «در مسیر زاینده رود»، «پنج کیلومتر تا بهشت»، «فکر پلید» و ... از جمله سریال هایی است که مرحوم افکاری در آنها ایفای نقش داشت.

پردیس

پرویز ربیعی، دوبلور پیشکسوت کشورمان هم ۵ اسفند ۱۴۰۲ در سن ۸۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. زنده یادان پرویز ربیعی و پردیس افکاری در یک روز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شدند.

62936018

معین محمودزاده ـ بازیگر جوان تلویزیون هم بر اثر ایست قلبی در سن ۳۸ سالگی ۸ اسفند ماه درگذشت. او در سریال‌هایی چون «راز بقا»، «سرگیجه»، «نیوکمپ»، «گیسو» و «میدان سرخ» ایفای نقش داشت.

62937939

مرتضی تبریزی، گوینده طناز «جمعه ایرانی» و «صبح جمعه با شما» ۲۰ اسفند سالی که گذشت از دنیا رفت.

62954678

جواد مانی از تهیه کنندگان پیشکسوت رادیو هم ۲۵ اسفند ماه بر اثر سکته مغزی درگذشت. مانی متولد سال ۱۳۲۵ بود و از سال ۱۳۵۲ به عنوان تهیه کننده وارد رادیو شد. وی برای دیدار با فرزندش راهی آلمان شده بود که در آنجا فوت شد.

62961826

* ایسنا