به گزارش خبرگزاری تسنیم، بزرگداشت اسماعیل خلج و آتش تقی‌پور در مراسم اختتامیه چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار می‌شود.

مراسم اختتامیه چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر پنجشنبه 12 بهمن در تالار وحدت برگزار می‌شود.

اسماعیل خلج متولد 22 آذر 1315 نمایشنامه‌نویس و کارگردان صاحب سبک ایرانی است. مهم‌ترین دست‌آورد خلج، دراماتیزه کردن زبان لایه‌های فقیر و حاشیه‌نشین شهری در دهه‌های چهل و پنجاه است. او به زندگی مردمان تیره روز طبقهٔ فرودست می‌پردازد، خلج در آثار نمایشی پیش از انقلاب خود برای زبان لایه‌های فقیر و حاشیه‌نشین شهری آن دوران معادل نمایشی خلق کرد.

این زبان نمایشی غنی، با وجود بهره‌وری از مفاهیم و کلام لایه‌های فقیر جامعه به هیچ‌وجه «عامیانه» نیست. خلج نمایش‌نامه‌نویسی ناتورالیست است. او متأثر از رئالیسم گورکی نیز هست و همچنین روحی شاعرانه بر کارهایش حکم‌فرماست. او در ترجمه و ویرایش زبان فارسی دو نمایشنامه با مریم خلوتی همکاری داشت: «در اعماق» اثر ماکسیم گورکی و «نجات‌یافته» اثر ادوارد باند.

آتش تقی‌پور متولد 15 فروردین 1324 در شهرستان خوی - بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است.

تقی‌پور دیپلم ادبی را در ارومیه گرفت و در سال 1345 وارد دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک شد. در سال 1349 در رشتهٔ بازیگری و کارگردانی دانش‌آموخته شد و به عنوان بازیگر با کارگاه نمایش در چندین اجرا همکاری کرد. اولین کار حرفه‌ای او بازی در نمایش حکومت زمانخان به کارگردانی رکن الدین خسروی بود که در سال 1346–1345 در تالار سنگلج به اجرا درآمد.