گروه سینمایی هنرآنلاین: حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی سوره حوزه هنری در این مراسم گفت: امیدوارم بعد از این مراسم از دیدن انیمیشن «لوپتو» لذت ببرید و هم برای محمد حسین صادقی و دوستانشان که این فیلم را ساخته‌اند، دعا کنید که اتفاقات خوب برایشان رخ بدهد و بتوانند برای شما فیلم بسازند و هم اگر خوشتان آمد، به دوستان خود پیشنهاد کنید که به سینما بیایند و فیلم را ببینند. 

وی ادامه داد: ما در سازمان سینمایی سوره در کنار اتفاقاتی که در تولید فیلم، سریال و انیمیشن رقم می‌زنیم، یکی از وظایف اصلی خود را توسعه سینماها و زیرساخت‌های کشور می‌دانیم که با زحمت مصطفی حسینی و همکارانشان در موسسه بهمن سبز اتفاقات خوبی رخ داده است. باید بگویم تا دو ماه آینده از بهره‌برداری تعداد ۲۰۰ سالن سینمایی در کشور در طرح توسعه سینماهای حوزه هنری عبور می‌کنیم. سینماهایی که در این دو سه سال بازسازی شده‌اند، کم‌کم در مرحله افتتاح هستند.

رییس سازمان سینمایی سوره در ادامه بیان کرد: گرچه مشکلات و محدودیت‌های زیادی در این مسیر داشتیم، اما دوستان ما تلاش کردند بر آنها فائق آیند و کار خود را درست انجام دهند. امیدوارم از این اتفاقات مبارک همزمانی افتتاح یک سینما با اکران یک انیمیشن باز هم تکرار شود و سال‌های آینده بتوانیم اینگونه رخدادها را بیش از پیش رقم بزنیم، چراکه کارهای زیادی هست که باید انجام بدهیم. 

جعفریان با بیان اینکه در زمینه سالن‌های سینمایی در کشور عقب هستیم، مطرح کرد: مهمترین اتفاق در فاز دوم توسعه سالن‌های سینما، افتتاح پردیس سینمایی مهر کوهسنگی است که هفته‌های آینده در مشهد مقدس افتتاح می‌شود. همچنین تلاش کردیم سینماها در نقاط مختلف کشور پخش باشند و در یک نقطه تمرکز نکنند.

رییس سازمان سینمایی سوره در ادامه خطاب به کودکان حاضر در سالن گفت: مهم این است که شما قدر خود و آینده‌تان را بدانید. آینده برای شماست و اگر ما به عنوان بزرگتر برای شما کاری انجام می‌دهیم، برای این است که کشور و جامعه را به شما بسپاریم. امیدوارم هیچوقت در زندگی ناامید نشوید چراکه اولین اتفاق بعد از ناامیدی، شکست است و فاصله کمی بین ناامیدی و شکست وجود دارد. 

جعفریان در پایان گفت: همچنین امیدوارم با کمک سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که تاکنون حامی ما در امر بازسازی سینماها بودند، بتوانیم فازهای بعدی طرح توسعه سینماهای حوزه هنری را نیز پیش ببریم. 

در بخش بعدی این مراسم، ویدئویی از بازسازی سینما شاهد برای حاضران پخش شد. در ادامه محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی گفت: از دوستانم در سازمان سینمایی حوزه هنری و همکارانشان تشکر می‌کنم که انصافا در توسعه سالن‌های سینمایی در کشور نقش اساسی داشته‌اند. در این مدت در هر استانی که حضور پیدا می‌کنم، زحمات دوستان را می‌بینم که شاید اگر نبود از نظر زیرساخت مشکلات عدیده‌ای در کشور داشتیم.

وی افزود: همتی که دوستان سازمان سینمایی حوزه هنری در دوره اخیر داشتند، باعث شد سالن‌های سینمایی ما و زیرساخت آن در کشور ارتقا پیدا کنند. ما از کشورهای صاحب سینما هستیم، اما از لحاظ زیرساخت‌ دچار مشکل عدیده‌ایم. ما در کل کشور با افتتاحیه‌های اخیری که اتفاق افتاد، تنها ۷۰۰ سالن داریم، در حالی که حداقل سالنی که در کشور باید تامین شود، نزدیک به ۳ هزار سالن است. 

رئیس سازمان سینمایی یادآور شد: به لحاظ زیرساخت عقب افتاده‌ایم. هم‌اکنون ۲۲۵ شهر با بیش از ۵۰ هزار جمعیت داریم، که فاقد سالن سینما هستند. توجه ما در این سال‌ها همیشه به فیلمسازی بوده است تا زیرساخت‌ها، و حالا این ضرورت احساس شده است. به همت حوزه هنری و بخش خصوصی تلاش می‌شود که تا ۱۴۰۴ اتفاقات بهتری در کشور رخ دهد.

خزاعی با بیان اینکه یکی از زیرکی‌های دوستان در سازمان سینمایی سوره این بود که افتتاحیه این سالن را با حضور کودکان و نوجوانان برگزار کردند، بیان کرد: این کار پیام‌های بسیار زیادی دارد. یکی از این پیام‌ها این است که ما باید به سینمای کودک و نوجوان که از آن غافل شدیم، توجه جدی کنیم. 

وی ادامه داد: حضور بچه‌ها این ضرورت را به ما یادآوری می‌کند که حداقل ما به عنوان مسئولان سینمایی ماهی یکبار به فکر تولید فیلم‌های کودک و نوجوان باشیم و همت کنیم سینماها هیچ زمان خالی از اینگونه فیلم‌ها برای این قشر نشود. چون این حق طبیعی بچه‌ها و نسل آینده است که بتوانند در هر ماه کنار خانواده در سالن سینما حضور پیدا کنند و آثار مناسب سنی خود را ببینند. 

رئیس سازمان سینمایی در پایان گفت: ابتکار جالب دیگر سازمان سینمایی حوزه هنری این است که در شهرستان‌ها سینمای ویژه کودک و نوجوان در نظر گرفته و برای آن هم برنامه‌ریزی دارد که از این بابت باید خرسند بود. از همه کسانی که در توسعه و زیرساخت سینمای ایران تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم و امیدوارم فضایی ایجاد شود که دیگر مشکل زیرساخت و تولید آثار خوب در عرصه داخلی و بین‌المللی نداشته باشیم. 

در بخش بعدی این مراسم، عروسک‌های انیمیشن «لوپتو» به اجرای برنامه‌ای برای کودکان پرداختند و سپس اسرا جلیلیان بازیگر خردسال و منتخب مسابقه «عصر جدید» نیز به اجرای تئاتری با موضوع وطن پرداخت.

بهروز افخمی، فیلمساز و میهمان ویژه این برنامه نیز در سخنانی کوتاه گفت: امیدوارم سینما مهر شاهد که به تازگی بازسازی شده، بعد از این فیلم‌های جذاب و سرگرم‌کننده به ویژه برای کودکان و نوجوانان به نمایش بگذارد. به خاطر دارم در شروع کار در دفتری، کار خودمان را با فیلم سینمایی «دزد عروسک‌ها» آغاز کردیم که در زمان خود فیلم خوبی بود؛ فیلمی که بارها در تلویزیون هم نمایش داده شده است و به نظرم دوباره می‌توان آن را ساخت. 

وی اظهار کرد: جوانانی که در ایران در حوزه انیمیشن کار می‌کنند، کارشان بسیار پیشرفت کرده و خوب است. اگر این عزیزان حمایت شوند، خودشان نترسند و از فیلم‌شان پول خوب در بیاورند، در کشور می‌مانند و از ما هم فیلم‌های جذاب‌تر و بهتری می‌سازند. از نظرم بچه‌های امروز آنقدر گیم بازی کرده‌اند که با تکمیل کردن اطلاعات می‌توانند از سن ۱۵ سالگی در زمینه انیمیشن شروع به فعالیت کنند. 

در بخش پایانی این برنامه گروه سرود « سینوا» دو اجرای تیمی با موضوع ایران روی سن برد و سپس انیمیشن سینمایی «لوپتو» برای مخاطبان به نمایش درآمد.

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان مدیر عامل سازمان سینمایی سوره حوزه هنری، هاشم میرزاخانی مدیر عامل موسسه سینماشهر، فاطمه تنهایی شهردار منطقه هشت تهران، عبدالحمید قره‌داغی معاون اداری و مالی حوزه هنری، محمدرضا فرجی مدیر کل دفتر توسعه فناوری سینمایی و سمعی بصری، غلامرضا فرجی عضو انجمن سینماداران، بهروز افخمی فیلمساز و جمعی دیگر از مدیران سینمای ایران از جمله حاضران در این مراسم بودند.

پردیس سینمایی مهر شاهد در منطقه نظام‌آباد تهران به همت موسسه بهمن سبز به پردیسی مجهز با ۶ سالن و ۶۵۷ صندلی تبدیل شده است.