آیین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار شامگاه پنجشنبه بیست و یکم دی ماه در سینما فلسطین تهران برگزار شد.

مراسم افتتاحیه پس از قرایت آیاتی چند از قرآن کریم توسط محمدهادی نریمانی فرزند ۱۲ ساله شهید مدافع حرم محمود نریمانی و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران با پاسداشت یاد شهدا و اقدامات محور مقاومت آغاز شد.

در ابتدای این نشست، سعید خورشیدی رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره مردمی فیلم عمار ضمن نکوداشت یاد و خاطره مرحوم حاج نادر طالب زاده گفت: حوزه فرهنگ به مثابه عرصه تبادل معنا به شدت نیازمند حضور آحاد مردم است. توفیق در جنگ روایتها و جنگ نرم مستلزم فراهم کردن شرایطی است که جمهور مردم درعرصه تولید و مصرف فرهنگی حضور داشته باشند. جشنواره عمار تلاش کرده که در این سال ها در این مسیر فعالیت کنند.

خورشیدی عنوان کرد: جشنواره عمار در شرایطی شکل گرفت که نابرابری رسانه ای در کشور شکل گرفته بود. جشنواره عمار به دنبال این بود که عموم مردم امکان تولید اثر را داشته باشند. آثاری که بتواند در سازمان توزیعی نوینی که در قالب اکران مردمی به دوش خود مردم هست با مخاطب ارتباط برقرار کند.

چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار آغاز شد

 

وی افزود: سال هاست که جریان رسانه ای غربی تلاش کرده که هنرمندان مردمی و بچه های انقلاب را از حضور در عرصه سینما بترساند؛ جشنواره عمار می خواهد به هنرمندان جوان مردمی جسارت بدهد که از این فضاسازی نگران نباشند.

رئیس شورای سیاستگذاری چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: امیدواریم با حمایت شما مردم عزیز همچنان این مسیر را دنبال کنیم.

در ادامه و پس از معرفی اعضای هیئت داوران بخش های نماهنگ و فیلمنامه نویسی،جوایز برگزیدگان این بخش شامل لوح افتخار و فانوس جشنواره به آنها اهدا شد.

برای اهدای جوایز برگزیدگان این بخش همسر شهید خرسندنیا (شهید فراجا) و تعدادی از اعضای هیئت داوران روی سن آمدند.

هیئت داوران، ضمن تقدیر از اثر «دینوک» به نویسندگی «طاهره ولی‌پور»؛ لوح افتخار این بخش را به دلیل «پرداختن به موضوع طوفان الاقصی و مقاومت مردم فلسطین»  به اثر «جِیلُ الحاجز» به نویسندگی «حسین جعفری» و اثر «برادرگفته» به نویسندگی «نوید ظریف‌کریمی» به دلیل «رعایت اصول فنی در روایت و پرداختن به مسئله فاجعه مسجد گوهرشاد و ایستادگی مردمی در برابر استبداد رضاخانی» اهدا شد.

ضمنا فانوس این بخش به دلیل «ساختار منسجم و پرداختن به موضوع مقاومت تاریخی ملت ایران در برابر استعمار» به اثر «دریادار، بایَندُور» به نویسندگی «عبدالرحمن شلیلیان» اهدا شد.

چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار آغاز شد

یئت داوران در بخش (نماهنگ): ضمن تقدیر از اثر «القدس لنا» به تهیه‌کنندگی «محمدجواد آشتیانی» و اثر «جشن فرشته‌ها» به تهیه‌کنندگی «محمدرضا ملاعباسی».

لوح افتخار این بخش را به دلیل «پرداخت نمایشیِ قابل و به تصویر کشیدن حماسه­‌های ایرانی»  به اثر «ایراندخت» به تهیه کنندگی آقای «سیدحسین میرعماد» و اثر «جان به قربان محمد» به تهیه کنندگی آقای «محمدجواد آشتیانی» به دلیل «توفیق و درخشش؛ هم در موسیقی، هم در تصویر، هم در موضوع و نگرش والای اثر هنری» و اثر «محیا» به تهیه کنندگی «نازنین پیرکاری» به دلیل «شعر درخشان و همچنین پرداخت دراماتیک و تاثیر گذار» اهدا شد.

ضمنا فانوس این بخش به دلیل «موسیقی تاثیرگذار، به یاد ماندنی و متناسب با مفهوم و مخاطب کودک و نوجوان»  به اثر «جشن فرشته‌ها۲» به تهیه کنندگی «محمود احمدی» اهدا شد.

در ادامه، با دعوت از خانواده‌ شهید عمار بهمنی  و همسر شهید غلامحسین سلیمی آیین پاسداشت «محمدحسین لطیفی» کارگردان سینما و تلویزیون  همراه با پخش کلیپی از کارنامه او برگزار شد.

برای تقدیراز لطیفی به خاطر نگارش فیلمنامه سریال «وفا» در سال ۱۳۸۵ انسیه شاه حسینی، محمدتقی فهیم و محسن علی اکبری روی سن آمدند.

لطیفی در صحبت‌های کوتاهی عنوان کرد: در هر گوشه ایران و در هر محیط عمومی از همین مردم قدرت و جان پیدا می‌کنیم.منِ لطیفی جایی که کاملا دل دادم و اجازه دادم یک انرژی دیگری به جز لطیفی روی کار بنشیند کار موفق و دلنشین بود.از همه عزیزان درخواست می‌کنم دعا کنید که این حقیر کار بد نسازد.

بخش برنامه تلویزیونی ترکیبی 

همچنین هیات داوران جشنواره در بخش برنامه تلویزیونی ترکیبی، ضمن تقدیر از اثر« حماسه‌خوان» به تهیه‌کنندگی  «سیداحمد موسویان»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «تلاش برای ارائه الگوی متفاوت در حوزه سرگرمی و طنز فاخر و انقلابی برای مخاطب عام» به اثر «سیدخندان» به تهیه کنندگی «محمدحسین  بزرگیِ‌راد» و اثر «هماهنگ» به تهیه کنندگی آقای «سید محمدصادق حسینی» به دلیل «توجه به عدالت در پرداخت به استعدادهای نوجوان در سطح کشور و توجه به سرود به‌عنوان قالب هنریِ راهبردی برای مخاطب نوجوان» اهدا کرد.

ضمنا فانوس این بخش به دلیل «پرداخت هنرمندانه به قرآن به‌عنوان محورِ وحدتِ امت و پیوند زدن قرآن با زندگی و نشاط مومنانه» به اثر «محفل» به تهیه کنندگی «سیدمحمدحسین  هاشمی گلپایگانی» و اثر «نوسان» به تهیه کنندگی «قاسم عوض‌بیگی» به دلیل «پرداخت خلاقانه‌یِ متفاوت، انقلابی و واکنش سریع به موضوعات روز،  به‌خصوص برای مخاطب عام» رسید.

بخش گزارش خبری 

همچنین هیات داوران در بخش گزارش خبری، با تقدیر از اثر «باباجان» به تهیه‌کنندگی «کاظم دهقانی اشکذری»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «به‌کارگیری هنر برای قهرمان‌سازی برای مخاطب کودک و ضریب‌دهی متفاوت به آن» به اثر «عکس خاص» به تهیه‌کنندگی «سمانه  علی‌اکبری» و اثر «یک تیر و چند نشان» به تهیه‌کنندگی خانم «فاطمه سلطانی» به دلیل «توجه به هویت تاریخی در مسئله زن و ایستادن بر خط درگیری با رسانه‌های معاند» اهدا کرد.

 فانوس‌های بخش کلیپ، آیتم و موشن‌گرافیک به چه کسانی رسید؟

همچنین هیات داوران در بخش کلیپ، آیتم و  موشن‌گرافیک، ضمن تقدیر از اثر «هیسطوری» به کارگردانی «اسماعیل عظیمی»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «واکنش رسواکننده علیه رژیم غاصب صهیونیستی با زبان عام بین‌المللی» به اثر «هولوکاست حقیقی» به کارگردانی «میلاد  مهرجو» اهدا کرد.

همچنین فانوس این بخش به دلیل «پرداخت به‌موقع و هنرمندانه و بدون لکنت به انسانِ شهید، به‌مثابه قهرمان ملی و جانفدای آرمان‌های انقلاب اسلامی و مردم» به اثر «جمع خوبان» به کارگردانی «محمد  اسفندیاری» اهدا شد.

برگزیدگان بخش تولیدات انسان رسانه

هیئت داوران در بخش تولیدات انسان رسانه(کسانی که کنش‌های موثری در فضای مجازی داشتند)، ضمن تقدیر از اثر «بافتار» به کارگردانی «مرتضی ابراهیم‌پور»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «نگاه مطالبه‌گرانه به مسائل و اتفاقات و پاسخگو کردن مسوولان، همراه با امید بخشی و توجه به رسالت و پویایی تشکل‌های دانشجویی و گروه‌های مردمی مغفول در رسانه و نظم در تولید، و انتشار و ارتقاء ریتم و ضرب آهنگ» به اثر «دادستان» به کارگردانی « محمدحسین  لک» اهدا کرد.

ضمنا فانوس این بخش به دلیل «واکنش سریع و جهادی به مسئله اول جهان اسلام با رویکرد تحقیقی و موشکافانه با بیان مردمی شیوا و رسا و ارتقاء و افزایش تنوع فرم و رویکردها به مسئله و توسعه مخاطب» به اثر «مجموعه  اسکرین‌شات» به کارگردانی «سرباز روح‌الله  رضوی» اهدا شد.

«دستکش ننه عصمت» به محسن مقصودی رسید

همچنین هیات داوران در بخش تولیدات صوتی(پادکست)، ضمن تقدیر از اثر «مَزگِت» به کارگردانی «زهره سربازی و فاطمه باقری» و اثر«نوجهان » به کارگردانی «امیرحسین شاکرپور»، لوح افتخار این بخش را به دلیل «توجه به فرهنگ و گویش‌های محلی اقوام، حس‌انگیزی و نمایش ریشه‌دار بودن فرهنگ مقاومت در متن و بطن جامعه ایرانی» به اثر «نخل  و  برنو» به کارگردانی « مجید طیبی» اهدا کرد.

جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» جشنواره مردمی فیلم عمار در دوره چهاردهم نیز به محسن مقصودی رسید.

لازم به یادآوری است، اکران فیلم‌های منتخب چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های ویژه این رویداد از فردا جمعه ۲۲ د ی‌ماه آغاز و تا پنجشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.