به گزارش هنرآنلاین، نهمین جشنواره نماز و نیایش به روایت دوربین شب گذشته با حضور محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی کشور، مهدی آذرپندار، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، امیرعلی عموزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و دبیر جشنواره، رضا ابوذر، مدیر انجمن سینمای جوانان ایران_دفتر قم و دبیر اجرایی جشنواره برگزار شد.

خزاعی: سکوت جایز نیست/ سینماگران روایت گر اقدام تروریستی و ضدانسانی در کرمان باشند

در این برنامه محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی کشور در اجتماع هنرمندان، سینماگران و اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه که در آئین اختتامیه جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین در قم حضور پیدا کردند گفت: وقتی از سینما و فیلم حرف می زنیم با مؤلفۀ های چون فرم و محتوا سروکار داریم و یک اثر هنری باید دارای این هر دو مؤلفه و شاخصه باشد.

وی ادامه داد: در حوزه سینمای دینی قطعا، باید به مقوله جهان بینی و نگاه به هستی و خدای متعال و اخلاق فردی و اجتماعی توجه کنیم. به گفته وی، آثار شاخص و ماندگار به طور قطع، واجد این مختصات و مولفه ها هستند و سینمایی که جهان بینی و اخلاق انسانی را نادیده بگیرد به دام ابتذال و منفعت جویی صرف خواهد افتاد.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه جشنواره نماز و نیایش پاسخی به یک نیاز فرهنگی جامعه است و می تواند عرصه ای برای بازنمایی و روایت قدرت معنوی دین در برابر انواع نحله های منحط و منحرف فکری باشد. افزود: تاثیر فیلم‌ های دینی در تولید خودباوری و تلنگر به انسان‌ها برای رسیدن به مقام عبودیت و زندگی سالم و تلاش برای گام برداشتن در مسیر حق قابل اعتناست.

خزاعی به جنایت تروریستی دردناک و تلخ کرمان اشاره کرد و ضمن همدردی با ملت داغدار و خانواده های شهدای این فاجعه ضد بشری خاطرنشان کرد: سینما امروز باید روایتگر مظلومیت شهدای این اقدام تروریستی و همه فجایع ضدانسانی باشد که در جای جای این کره خاکی از کرمان تا غزه از لبنان تا یمن و فلسطین رخ می دهد. سینما امروز باید تصویرگر شهادت دختر خردسال معصوم با کاپشن صورتی و گوشواره قلبی در جنایت کرمان باشد.

نماز

رئیس سازمان سینمایی کشور سپس خطاب به جامعه هنری و سینمایی تصریح کرد: شما سینماگران امروز رسالت خطیر و حساسی را بر عهده دارید. چرا که مهم ترین ابزار تبیین یعنی ابزار تاثیرگذار تصویرسازی و سینما را در اختیار دارید.

وی با بیان اینکه سینما، قدرتمندترین، ، عاطفی ترین و تاثیرگذارترین و در عین حال مخرب ترین سلاح در جهان امروز است اضافه کرد: تاثیرگذار از لحاظ قصه، قدرت انتقال مضامین و پیام و اندیشه‌ که اگر درست منتقل شود در تربیت نسل جدید ، در تکامل اندیشه و در تکوین تمدن نوین و اعتلای فرهنگی نقش اساسی دارد. و عاطفی ترین ابزار برای درگیر کردن احساسات مردم از هر طیف و سلیقه

خزاعی ادامه داد: در عین حال سینما ابزاری مخرب و خطرناک هم می تواند باشد؛ چنانچه برای انتقال پیام بشری و عدالت انسانی بکار گرفته نشود می تواند در خدمت سودجویی، منفعت طلبی ، ایجاد خشونت و انحرافات فکری قرار گیرد.

رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به هنر سینما به مثابه زیباترین ابزار برای نشان دادن جلوه های بصری و عظمت خداوند متعال، و فضائل انسانی، عشق، اخلاق، انسانیت ، محبت و عدالت عنوان کرد: سینما تبیینی ترین رسانه برای احقاق حقوق مظلوم ترین مردم و مردم‌ مظلومی است که پناهی ندارند و سینما می تواند صدای خاموش مظلومان و ستمدیدگان جهان باشد.

خزاعی اقرود: من تعجب می کنم از کسانی که در حوزه رسانه و تصویر فعالیت می کنند و متوجه نقش خود در این جهان معنا نیستند.

وی با بیان اینکه قرن حاضر قرن تصویر و رسانه است تصریح کرد: ما نمی توانیم نسبت به جنایات بشری در جهان امروز، در کرمان، در غزه و در فلسطین و لبنان بی تفاوت باشیم و سکوت کنیم!!

خزاعی ادامه‌ داد: جهان سینما، عرصه مسئولیت های سخت و دشوار برای رشد و تکامل جامعه و گسترش اخلاق انسانی است ، جهان ترویج ابتذال، خشونت، اشاعه منکرات و دامن زدن به انحرافات فکری و جنسی نیست.

وی با اشاره به جایگاه مهم هنرمند در جامعه، خاطرنشان کرد: اگر صاحب اثر به خودسازی و خودآگاهی برسد با آثار ش می تواند به رشد معنویت و تلاش برای اگاهی بخشی و سیر و سلوک و اخلاق و انسانیت کمک کند.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: اکنون، ما باید انتخاب کنیم می خواهیم سینماگری غرق در لذت های دنیوی، ثروت و شهرت و جوایز رنگارنگ به هر قیمتی باشیم یا هنرمندی باشیم در خدمت جامعه، هویت و منافع ملی که هم در دنیا عزت دارد و هم در آخرت.

وی با بیان اینکه هنرمندان رسالت مضاعفی در انعکاس این جنابت ها دارند افزود: همه ما وظیفه داریم در برابر این اتفاقات و فجایع ضد بشری سکوت نکنیم و با خلق آثار به جامعه جهانی آگاهی بخشی کنیم. در این زمینه معتقدم خودجوش و جهادی اقدام کنیم و معطل سیستم های بروکراسی نباشیم.

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: ما در قبال مظلومیت کودکان، دانش اموزان. زنان و همه شهدای مظلوم و بی‌گناه کرمان ، غزه و … مسئولیت و تکلیف داریم.

خزاعی با بیان اینکه قطعا، مراکز ذیربط و نیروهای نظامی انتقام سخت این خون های به ناحق ریخته را خواهند گرفت پرسید: اما وظیفه هنرمندان و سینماگران در این رابطه چیست؟ جامعه و جهان منتظر پاسخ فرهنگی و هنری ما است.سینما و تصویر می تواند در جهانی که حقایق را رسانه های غربی وارونه جلوه می دهند زبان گویای حقانیت و مظلومیت این شهدای بی گناه باشد.

وی در پایان تاکید کرد: از همه فیلمسازان و همکاران عزیزم می خواهم که دست بکار شوند و برای نمایش چهره پلید داعش و پشت پرده جنایات صهیونیسم به خلق اثر بپردازند.

آذرپندار: این جشنواره به دلیل پایمردی انجمن سینمای جوانان و وزارت ارشاد در موضوع نماز برگزار شد

در ادامه مراسم مهدی آذرپندار، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران ضمن عرض تسلیت حادثه تروریستی و تلخ کرمان که منجر به شهادت و مجروح شدن زائران مزار شهید حاج قاسم سلیمانی در روز سالگرد شهادت ایشان شد گفت: امیدواریم به زودی پاسخ سختی به عوامل این حادثه تروریستی خونین داده شود تا بخشی از این داغ سنگین التیام پیدا کند.

نماز1

وی در ادامه در رابطه با حمایت از جشنواره نماز و نیایش از سوی انجمن سینمای جوانان ایران اظهار داشت: انجمن سینمای جوانان به ظاهر در هیچ یک از ماموریت هایی که به آن ابلاغ شده است قرار نبود در هیچ جشنواره ای با موضوع نماز برگزار کند که این جشنواره حالت رفع تکلیف و گزارش کار پیدا کند، اگر این جشنواره برگزار نمی‌شد شاید کسی پیگیر این موضوع هم نمی‌شد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان افزود: رسیدن این جشنواره با تمام فراز و فرودهایی که داشته به دوره نهم یک اتفاق بسیار مهم است و این رویداد به دلیل پایمردی انجمن سینمای جوانان و وزارت ارشاد در موضوع نماز و برگزاری جشنواره دینی امروز برگزار شده و به اختتامیه رسیده است، در حالی که بسیاری از سازمان های دیگر بودند که به صورت مستقیم چنین مسئولیتی داشتند اما بسیاری از این جشنواره ها در همان ابتدا دیگر ادامه نیافتند.

وی با بیان اینکه باید قدردان جشنواره ای بود که با موضوع خاص دینی از دهه 80 تا کنون توانسته به حیات خود ادامه دهد گفت: امیدواریم این جشنواره ادامه‌دار باشد و در زمانی که عمر این جشنواره دو رقمی شود این سرمایه ارزشمند بیش از پیش قابل ستایش است.

آذرپندار در پایان اظهار داشت: این جشنواره ها با توجه به وضعیت بد اقتصادی به سختی برگزار می شود و در این راستا از تمامی کسانی که در قم به دنبال برگزاری این جشنواره هستند قدردانی می کنیم و امیدواریم این جشنواره به سینمای دینی ما کمک شایانی داشته باشد.

جشنواره نماز و نیایش مهمترین اتفاق سینمایی کشور است

امیرعلی عموزاده،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و دبیر جشنواره در بخش دیگر از این مراسم گفت: این جشنواره پس از یک توقف طولانی با همکاری انجمن سینمای جوانان به همت دولت در راستای ترویج فرهنگ نماز و نیایش احیا شده است.

نماز2

وی با تاکید براینکه جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین که اکنون در ایستگاه نهم قرار گرفته یکی از ظرفیت های ویژه قم است که روایت مبانی دینی را با زبان هنر پیش گرفته است، گفت: این جشنواره از سال ۱۳۸۳ در شهر قم طرح ریزی و پایه گذاری شده است و از اولین دوره این جشنواره، هر ۲ سال یک بار برگزار شده است و تاکنون هشت دوره آن برگزار شده و اکنون در ایستگاه نهم هستیم.

دبیر این دوره از جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره ملی نماز و نیایش به روایت دوربین که اکنون در ایستگاه نهم قرار گرفته یکی از ظرفیت های ویژه قم است که روایت مبانی دینی را با زبان هنر پیش گرفته است.

وی در پایان اظهار داشت: این جشنواره یکی از اتفاقات مهم سینمایی شهر قم و سینمای کوتاه ایران است چراکه جشنواره نماز و نیایش به روایت دوربین ضمن اینکه یک جشنواره سینمایی مستقل است، رویدادی معنوی و مناسب با فضای شهر قم نیز است و حضور فیلمسازان در سه رشته عکس، فیلمنامه و فیلم کوتاه از سراسر کشور به واسطه این جشنواره در شهر قم فرصتی مناسب برای هنرمندان قمی به حساب می‌آید.

در ادامه مراسم اختتامیه، برگزیدگان نهمین جشنواره ملی نماز و نیایش به شرح زیر اعلام شد:

برگزیدگان بخش عکس:

لوح تقدیر به رضا رادپور برای عکس «مرزبانان» از مشهد

دیپلم افتخار به عنوان عکس سوم به صادق حاتمی برای عکس «راننده» از مشهد

دیپلم افتخار به عنوان عکس دوم به احمد تاجی برای عکس های «نفس‌های مادربزرگ و در انتظار نور» از شهرکرد

تندیس جشنواره و لوح افتخار به عنوان عکس اول به احمدرضا مختاری‌فر برای عکس «دعا» از تربت حیدریه

نماز5

برگزیدگان بخش فیلمنامه:

لوح تقدیر در بخش فیلمنامه اقتباسی به احسان مرادی برای فیلمنامه  «نمازخانه کوچک من» از ساوه

لوح تقدیر به عنوان نفر سوم به مسعود مشعوف برای فیلمنامه «چهلمین امضاء» از قم

دیپلم افتخار به عنوان نفر دوم به عباس روزبهانی برای فیلمنامه «نفیسه» از تهران

تندیس جشنواره و لوح افتخار به عنوان نفر اول به اسماعیل عظیمی برای فیلمنامه «بچه خوان» از قم

نماز10

برگزیدگان بخش فیلم:

جایزه ویژه هیأت داوران لوح افتخار مشترکاً به مهدی امینی و جواد یقموری برای فیلم مستند «در خلوت شب» از قملوح افتخار به علی تصدیقی برای فیلم داستانی «کورسو» از تهران لوح افتخار به میلاد محمدی برای فیلم پویانمایی «پیچ تاریخی» از تهران

بهترین پژوهش در فیلم مستند

تندیس جشنواره و لوح افتخار مشترکاً به مهدی آخوندی و معصومه سادات خادم الحسینی برای فیلم «به رنگ انار» از قم

نماز6

بهترین فیلمنامه

تندیس جشنواره و لوح افتخار مشترکاً به فاطمه سادات جوادی و عبدالحسین عبدی برای فیلم «سردست» از قم

بهترین فیلم پویانمایی

تندیس جشنواره و لوح افتخار به حسین حبیبی اصل برای فیلم «کاسه برنجی» از اردبیل

نماز8

بهترین فیلم مستند

تندیس جشنواره و لوح افتخار به مریم صبوری برای فیلم «الله لاما» از اردبیل

نماز9

بهترین فیلم داستانی

تندیس جشنواره و لوح افتخار مشترکاً به شاهین جلالی برای فیلم «مرد ابری» از اردبیل و محمد پایدار برای فیلم «نوشابه مشکی» از تهران

بهترین فیلم جشنواره

تندیس جشنواره و لوح افتخار به زهره صباغیان برای فیلم «اذان صبح به افق یزد» از یزد

نماز7