به گزارش هنر آنلاین«هفت روز سیما» عنوان یک بسته خبری-تحلیلی است که در پایان هر هفته به بازخوانی متن و حاشیه اتفاقات خبری صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی می‌پردازد. همچنین در این بسته، نیم‌نگاهی هم به شایعات و اخبار غیررسمی داریم و در تلاش هستیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن از مهمترین اخبار هفته در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی باخبر شوید.

امروز پنجشنبه ۵ بهمن ماه می‌توانید با شماره ۱۳۹ بسته خبری «هفت روز سیما» همراه شوید.

چهره هفته؛ اکبر نبوی

اکبر نبوی سال هاست که به عنوان منتقد و پژوهشگر در عرصه سینما و تلویزیون فعالیت دارد و علاوه بر اینها در حوزه مستندسازی و تهیه کنندگی برخی آثار سینمایی و تلویزیونی هم کار کرده است. او اجرای برنامه های مختلفی را هم در حوزه سینما و تلویزیون بر عهده داشته است و این همه نشان می دهد که عجیب نیست اگر برنامه اخیر او در همین سه قسمت گفت‌وگوهایی که داشته است، بتواند دیده شده و در هر قسمت واکنش‌های جدیدی بگیرد.

نبوی در عین صراحت کلام از حاشیه و جنجال های کاذب هم به دور بوده است و در این گفت‌وگوها هم به جای اینکه از تریبون ها به نفع خود و دیده شدن سود ببرد میدان بیشتری به مهمانش می‌دهد تا وارد فضایی از گفت‌وگوهایی با مدل تاریخ شفاهی شوند و خاطرات و نقل ها و نکاتی را از اتفاقات قدیم رو کنند.

مصاحبه اخیر او با اصغر پورمحمدی نیز از همین مدل بود که هم دوباره نکاتی از چگونگی و چرایی غیبت عادل فردوسی پور از تلویزیون مطرح شد و هم این نکات کنش و واکنش های جدیدی را به دنبال داشت.

جنجال هفته؛ کاهش هزینه تبلیغات

تلویزیون طی یک رویداد گسترده تصمیم گرفت تا ۲۰۰ کانال انتخاباتی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی راه اندازی کند. اتفاقی که هم برای اولین بار رخ می دهد هم با چالش های زیادی همراه شده است. بخشی از چالش ها برای تبلیغات نامزدها در تلویزیون در یکی دو هفته اخیر مربوط به هزینه تبلیغات می شد که با مبالغی ۱۰۰ میلیونی همراه بود.

این هزینه ها انتقاداتی را هم در فضای مجازی و رسمی در برداشت و باعث شد صداوسیما با یک کاهش چند برابری تعرفه این تبلیغات را کم کند. روز گذشته پیمان جبلی رییس صداوسیما در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد که «بیشترین مبلغ مربوط به تهران است که ۴۰ میلیون تومان است و برای اکثر قریب به اتفاق استان‌ها مبلغ ۵ تا ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.»

حاشیه هفته؛ مهران مدیری بازمی گردد؟

اگرچه تلویزیون در هفته های اخیر تلاش کرده تا هنرمندان مختلفی را در بخش های مختلف اجرا و برنامه سازی به صداوسیما دعوت کند با این حال

مردم هنوز منتظر هستند تا «بازگشت چهره ها» با هنرمندان مطرح و شاخصی رقم بخورد که سال ها در سیما سریال ها و آثار مختلفشان به پخش رسیده است.

مهران مدیری هم از همان چهره هایی است که حالا آمدنش هر بار به سرتیتر خبرها تبدیل می شود. این هفته خبر حضور او در تلویزیون البته به شکل عجیبی مطرح شد. این خبر را یوسف سلامی خبرنگاری که کمتر او را با گزارش های فرهنگی و هنری می شناسیم در قالب یک توییت مطرح و اعلام کرد که مدیری قرار است این بار در تلویزیون یک سریال بسازد. عجیب هم تر این بود که بعد از آن جزییات دیگری توسط مرکز سیمافیلم که مسؤول تصمیم گیر و اصلی در حوزه سریال هاست اعلام نشد و حتی رییس صداوسیما هم در گفت‌وگوهایی با خبرنگاران در مراسم های مختلف این موضوع را نه رد کرد و نه تایید.

پیشنهاد هفته؛ هفت

با نزدیک شدن به ایام جشنواره فیلم فجر، برنامه های سینمایی اهمیت بیشتری پیدا می کنند و مخاطب نیاز دارد تا محتوا و تحلیل های بیشتری را در این برنامه ها شاهد باشد. یکی از برنامه هایی که ثبات خود را در یکی دو سال اخیر در پخش حفظ کرده است «نقد سینماست» که هر بار با حضور مهمانان و رویکردی موضوعی روی آنتن می رود.

برنامه «هفت» نیز چند هفته ای است پخش مجدد خود را آغاز کرده است و تلاش دارد با آیتم های مختلف فضای بصری متنوعی را به مخاطب ارایه دهد.

مجری این برنامه بهروز افخمی است که در نبودش روی آنتن در چند وقت اخیر جنجال های مختلفی را هم رقم زده است. این برنامه هم در قسمت های اخیری که پخش شد تلاش کرد به موضوعات کلانی نسبت به سینمای ایران بپردازد. فیلمسازی آسان و جشنواره ای و فیلمسازی سخت و ارتباط با تماشاگر از جمله موضوعاتی بود که «هفت» در قسمت اخیر به آن پرداخت.

امیر قادری و حمیدرضا قادری نیز ۲ منتقد سینمایی هستند که امسال همچنان با این دوره از برنامه همراه شدند و ویژگی گفت‌وگوهایشان هم این است که بدون نگاه صفر و صدی به ویژگی های یک فیلم می پردازند و در نقد هم از سلیقه خود و هم از این ویژگی‌ها می‌گویند.