به گزارش هنرآنلاین، در آستانه ایام الله دهه فجر، مستند «نرسیده به انقلاب» در ۲۶ قسمت ۲۵ دقیقه ای آماده پخش شده است که وقایع سال های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرور می کند. این برنامه، بر اساس اسناد محرمانه بریتانیا که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده، مورد بررسی قرار گرفته است.

مصطفی پورمحمدی تهیه کننده «نرسیده به انقلاب» گفت: طبق روال در تمام دنیا، برخی اسناد طبقه بندی شده بعد از گذشت مدت زمان مشخص تعریف شده، از حالت محرمانه خارج می شود و در دسترس افکار عمومی قرار می گیرد. ما هم به واسطه حضور دکتر مجید تفرشی که به عنوان مورخ و تاریخ نگار در لندن حضور دارند توانستیم به برخی از این اسناد دست پیدا کنیم.

پورمحمدی تصریح کرد: در هر برنامه از چند سند رونمایی می شود و راجع به موضوع این اسناد، حوادث و وقایع پیرامون آن صحبت می شود. این اسناد در واقع روایت دست اولی از رویدادهایی است که در سال ۵۷ و ماه های پایانی منجر به پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به واسطه دکتر تفرشی در اختیار ما قرار گرفته است. دکتر مجید تفرشی تاریخ نگار، سند پژوه و پژوهشگر، سال ها است مقیم لندن هستند و در زمینه اسناد تاریخ معاصر ایران در آرشیو ملی بریتانیا مشغول تحقیق است.

تهیه کننده «نرسیده به انقلاب» خاطرنشان کرد: این مستند بر اساس اسناد دست اول، موضوعاتی همچون «روابط سفیر بریتانیا با شاه»، «فروش تجهیزات ضد شورش به ایران»، «عملکرد بی بی سی درباره انقلاب ایران»، « کنفراس گوادلوپ»، «اخباری در خصوص جمشید آموزگار و ارتشبد ازهاری»، «سناریوهای آینده ایران از منظر بریتانیا»، «گزارش سفارت بریتانیا از تظاهرات در شهرهای مختلف ایران»، «گزارش پیش بینی خسارات بریتانیا با وقوع انقلاب در ایران»، «برنامه خروج بریتانیا از ایران در روزهای منتهی به انقلاب»، «دو گزارش سالانه بریتانیا در سال ۱۹۷۸ درباره تهاتر نفتی خام بین ایران با بریتانیا»، «گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران»، «پرونده خرید تانک های چیفتن از بریتانیا»، «فعالیت شورای فرهنگی بریتانیا در ایران از زمان پیمان سنتو»، «آموزش تفنگداران دریایی توسط بریتانیا»، «قراردادهای نظامی بین ایران و بریتانیا» و «توسعه فناوری هسته ای در ایران» را روایت می کند.

«نرسیده به انقلاب» در کاخ موزه نیاوران با روایت دکتر تفرشی، بازخوانی شده است. این مستند به کارگردانی علیرضا خوشنویس هر شب ساعت ۲۲ از شبکه تهران و هر روز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه خبر پخش می شود.