به گزارش آوای ایرانیان سازمان تضمین کیفیت ژاپن از سال ۱۹۹۹ میلادی همه ساله برگزار کننده مسابقه بین‌المللی نقاشی محیط زیست «جی کیو ای» است که تاکنون ۲۳ دوره آن برپا شده و همواره در بین برگزیدگان آن، نام کودکان و نوجوانان ایرانی به چشم می‌خورد.

برگزارکنندگان این رویداد پس از ۲ سال تصمیم گرفته‌اند تعداد ۲۰ اثر برگزیده بیست‌ و یکمین دوره این مسابقه را که در سال ۲۰۲۱ میلادی و با ارائه ۱۴ هزار و ۶۸۹ اثر از ۸۰ کشور برپا شده بود، دست‌چین کنند و در روزهای شنبه ۱۱ تا پنج‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ (۲ تا ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۳) در باغ گیاه‌شناسی شهری شهر آماگاساکی ژاپن به نمایش بگذارند.

این مسابقه با موضوع «زمین در سال ۲۰۳۰» برگزار شده بود و محمد مانی ربیعی کودک ایرانی که آن سال ۱۱ ساله بود موفق به دریافت جایزه ویژه و دیپلم افتخار بخش بین‌الملل این رویداد هنری معتبر در سطح جهان شد.

علاوه بر این، در همان مسابقه ۲ کودک و نوجوان ایرانی عضو مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ایران جایزه اول بخش بین‌الملل این مسابقه را از آن خود کردند و شش دیپلم افتخار نیز به کودکان ایرانی تعلق گرفت.

بر این اساس، در پایگاه اینترنتی این رویداد هنری از کودکان و نوجوانان پرسیده شده که «وقتی بزرگ شدید، دوست دارید در چه نوع محیط طبیعی زندگی کنید؟» و در ادامه این موضوع بیان شده است که باید به یاد داشته باشیم این تنها انسان‌ها نیستند که روی کره زمین زندگی می‌کنند بلکه تمامی حیوانات‌، پرندگان‌، ماهی‌ها، حشرات‌، درختان و گیاهان سهمی از این زمین دارند و بچه‌ها در این مسابقه تصویری، تصورات خود را درباره زمینی به تصویر می‌کشند که همه موجودات در آن، بتوانند در کنار هم زندگی کنند.

برگزارکنندگان این نمایشگاه در ژاپن همچنین با این امید که فرصتی‌هایی برای فکر کردن کودکان به موضوع محیط زیست جهانی فراهم شود از علاقه‌مندان در آن کشور خواسته است از این نمایشگاه بازدید و به بسیاری از آثار شگفت‌انگیز که پر از پیام و فکر درباره محیط زیست است نگاه کنند.