به گزارش هنرآنلاین، دبیر این فرهنگستان، به همراه محمدعلی رجبی، رئیس گروه تخصصی هنر‌های سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر و مهدی مکی‌نژاد، عضو هیئت‌علمی این فرهنگستان، به عیادت استاد محمدمهدی هراتی رفتند.

در این دیدار، ضمن بازدید از آثار هنری استاد هراتی و خانواده‌شان، قرار شد در مراسم بزرگداشتی که برای‌ایشان در فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد نمایشگاهی نیز از آثار هنری این هنرمند و برخی از اعضای خانواده‌شان در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا برپا شود.

محمدمهدی هراتی سال ۱۳۲۱ در شهر قوچان دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در قوچان و مشهد به پایان رساند و سپس در تهران وارد دانشگاه شد و درجه دکتری در نقاشی و هنر‌های سنّتی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد. پس از تدریس هنر و ریاضی در روستا‌های مرزی خراسان، وارد انستیتو هنری تهران شد و از آن پس در محضر استادان صاحبنام ایران شاگردی کرد. سپس خود صاحب تألیف و تدوین آثار بی‌شماری در عرصه هنر شد.

او ۴۵ سال است نقاشی می‌کند و بیش از سی جلد کتاب در زمینه آموزش هنر و پژوهش‌های هنری تألیف و بیش از چهل مقاله در مجامع هنری و علمی و مجلات ارائه کرده است. او علاوه بر زمینه‌های ادبی و تاریخی و قرآنی در زمینه‌های هنر‌های ایرانی و اسلامی، نظیر طراحی، نقاشی سیاه‌قلم، رنگ روغن، آبرنگ، قطاعی و لایه‌چینی، نگارگری، رنگ‌سازی سنّتی، نقاشی روی چوب و قلمدان، نقاشی روی شیشه، سرامیک و چرم، نقاشی با رنگ‌های لعابی روی کاشی و سرامیک، خوش‌نویسی خطوط کهن، آثاری ماندنی ارائه کرده که هشت تابلو از آن‌ها در موزه آستان قدس رضوی مشهد نگهداری می‌شود.

هراتی همچنین در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی بی‌شماری شرکت کرده و توانسته جوایز متعددی به خود اختصاص دهد که از آن جمله می‌‎توان به جایزه اولین نمایشگاه بین‌المللی سمعی و بصری جهانی در تهران، ۱۳۵۰، جایزه دوم وزارت آموزش‌وپرورش در دومین نمایشگاه سمعی و بصری کشور در تهران، ۱۳۵۱، جایزه بهترین پژوهشگر هنر‌های ایرانی دوسالانه گرافیک ایران ـ موزه هنر‌های معاصر، ۱۳۷۳، لوح تقدیر و جایزه ویژه ریاست‌جمهوری برای تألیف سه جلد کتاب درباره هنر‌های قرآنی و ارائه آثار و لوح تقدیر و جایزه نخست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۷۷ اشاره کرد.

استاد هراتی هم‌اکنون عضو گروه تخصصی هنر‌های سنّتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر است.