گروه تئاتر خبرگزاری هنرآنلاین: فرهاد آئیش بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، از 29 فروردین ماه با نمایش «گالیله» روی صحنه سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر می‌رود. او پیش از این هم نقش سقراط را در نمایش «سقراط» حمیدرضا نعیمی اجرا کرد.

فرهاد آییش در گفت‌وگو با خبرنگار هنر آنلاین در رابطه با این که آیا علت بازی در نقش شخصیت‌های تاریخی، علاقه او است، بیان کرد: اتفاقا از بازی کردن در نقش‌های تاریخی می‌ترسم و حالت دفاعی دارم و در سینما و تلویزیون هم وقتی پیشنهاد شخصیت‌های تاریخی داشتم معمولا رد می‌کردم. چرا که یکی از روش‌های بازیگری من این است که خودم را به جای نقش می‌گذارم و ابتدا باید خود آن شخصیت تاریخی را مورد بررسی قرار دهم.

او با اشاره به نمایش «سقراط» ادامه داد: برای نقش «سقراط» تمام نظراتی که درموردش وجود داشت را بررسی کردم و بعد از آن به نمایشنامه نگاه کردم تا ببینم آیا در وجود من می‌تواند سقراط کوچکی متولد شود تا با تمرینات خود را به سقراط اصلی برسانم یا خیر.

آئیش در رابطه با شخصیت «گالیله» گفت: زمانی که شخصیت گالیله به من پیشنهاد شد مدتی وقت خواستم تا  همان مسئله را که برای سقراط بررسی کردم، برای او هم انجام دهم تا ببینم می‌توانم شخصیت خودم را وارد آن کنم یا خیر. از نظر من لزوما شخصیت گالیله نباید همانی باشد که واقعا بود؛ چرا که هیچکسی از ما گالیله را ندیده است.

وی افزود: نگاه من به گالیله با نگاه برتولت برشت متفاوت است. به عقیده من حتی نگاه برتولت برشت به شخصیت«گالیله»، نگاه اشتباهی است و من آن را دوست ندارم.

آئیش ادامه داد: گالیله جزو ده نابغه برتر جهان است اما از نظر برشت گالیله خائن و دزد است و به عقیده من برشت در حق گالیله نامردی کرده است. من طبق تحقیقات خودم به این نتیجه رسیدم که نمایشنامه برشت چندان منطبق بر واقعیت نیست. البته تحقیقات من هم از نگاه خودم است. اما این نکته را با کارگردان و نویسنده مطرح کردم که من گالیله‌ای را بازی می‌کنم که در آن یک آدم سرخوش و عاشق است و دنیا را آسان می‌گیرد و در عین حال جنگنده است.