به گزارش هنرآنلاین، محسن روحی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، در این مراسم ضمن تبریک هفته کتاب و تقدیر از مردم و مسئولان روستای نصرت‌آباد به پاس فعالیت‌های ارزشمند در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: مردم کرمان سابقه درخشانی در حوزه کتاب و کتابخوانی دارند و کسب عنوان روستای دوستدار کتاب ایران از سوی روستای نصرت‌آباد در نهمین دوره و روستای دهبکری در هشتمین دوره این جشنواره نشان از اهمیت مردم کرمان به کتاب است و امیدواریم این مسیر در سال‌های آینده نیز دنبال شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به انتخاب شهرستان رابر در هشتمین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران به‌عنوان یکی از ۱۲ شهر منتخب، افزود: استان کرمان ظرفیت‌های خوب، مشاهیر ارزشمند و مردم فرهنگ‌دوست و کتاب‌دوست بسیاری دارد و امیدواریم فعالیت‌های کتابخوانی و فرهنگی هنری با حمایت نهاد‌های مختلف و شرکت‌های صنعتی معدنی پررونق‌تر از گذشته در این استان انجام شود.

روحی اظهار کرد: بیش از ۴ونیم درصد از خرید نمایشگاه کتاب تهران از سوی مردم کرمان بوده؛ همچنین در سال گذشته به ازای هر سه نفر یک جلد کتاب در کرمان تولید شده که افتخار آفرین است و امیدواریم این فعالیت‌ها تداوم یابد.

حجت‌الاسلام عباس مسلمی‌زاده امام جمعه شهرستان سیرجان در این مراسم با اشاره به سابقه مردم روستای نصرت‌آباد در تعزیه‌خوانی اظهار کرد: در گذشته مردم روستای نصرت‌آباد بیاض (نسخه‌های تعزیه) را می‌خواندند که بیشتر مردم توانایی خواندن نداشتند و این نشان از سابقه طولانی مردم این روستا در حوزه مطالعه است و اگر امروز نصرت‌آباد روستای برگزیده در کشور شده ریشه در پیشینه ارزشمند روستا دارد.

مسلمی‌زاده با تاکید بر اینکه مردم و جوانان روستا باید با جدیت این فرایند را دنبال و این عنوان پرافتخار کشوری را برای خود حفظ کنند، افزود: خانواده‌ها باید فرزندان خود را به مطالعه چه به‌صورت کاغذی و چه نسخه وب عادت دهند اما باید توجه داشت که پرسه‌زنی در فضای مجازی را با مطالعه اشتباه نگیریم زیرا مطالعه با هدف انجام می‌شود اما وب‌گردی جز خسارت چیزی به بار نمی‌آورد و مسئولان نیز باید به این امر توجه داشته باشند.

علی یعقوبی‌پور، فرماندار سیرجان نیز در این مراسم، انتخاب نصرت‌آباد به عنوان روستای دوستدار کتاب ایران را نخستین گام در حوزه کتاب و کتابخوانی و کسب مقامات برتر در جشنواره‌های کتاب دانست و گفت: امیدواریم سیرجان در آینده به‌عنوان کاندید و برگزیده جشنواره پایتخت کتاب ایران انتخاب شود زیرا زمینه و ظرفیت کارهای گروهی به‌ویژه در حوزه فرهنگی در شهرستان سیرجان فراهم است.

گفتنی است، روستای نصرت آباد سیرجان به دلیل فعالیت‌های متعدد در حوزه کتاب و کتابخوانی در رقابت با ۲۷۱ روستای شرکت‌کننده در نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب جزو ۱۴ روستای برگزیده ایران انتخاب شد.

یادآور می‌شود، سال گذشته و در هشتمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب نیز روستای دهبکری از توابع شهرستان بم موفق به کسب عنوتن روستای دوستدار کتاب ایران شد.