به گزارش هنرآنلاین به نقل از امور رسانه‌ای سال‌نوای موسیقی ایران، ششمین سال‌نوای موسیقی ایران در ادامه برپایی ویژه‌برنامه‌های مجازی خود که از روز هشتم بهمن‌ماه آغاز شده، با برپایی چند برنامه مختلف در نوبت‌های جداگانه از مقام هنری فوزیه مجد پژوهشگر شناخته‌شده موسیقی و اسماعیل تهرانی آهنگساز و رهبر ارکستر قدردانی کردند.

فوزیه مجد در بسیاری از موارد تبدیل به الگوی ما شد

شریف لطفی پداگوژیست و رهبر ارکستر در تجلیل از مقام فرهنگی و هنری فوزیه مجد گفت: آشنایی بنده با فعالیت‌های اجرایی و آموزشی موسیقی خانم فوزیه مجد به سال‌های نوجوانی زمانی که بنده در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل بودم بازمی‌گردد. آن زمان که ما در این مجموعه حضور داشتیم شاهد حضور معلمی بودیم که فاصله سنی زیادی با شاگردانش نداشت اما با صلابت و جدیتی که در این عرصه داشت فضایی را فراهم کرد که ما نکات آموزشی زیادی را از این هنرمند ارزشمند فرا بگیریم.

وی افزود: فوزیه مجد ازجمله هنرمندان و پژوهشگران موسیقی کشورمان بود که در بسیاری از موارد تبدیل به الگوی ما شد. او قطعاً یکی از تأثیرگذارترین و معتبرترین بانوان هنرمند ایران در عرصه موسیقی است که شیوه و رفتار آموزشی او برای جامعه موسیقی دربرگیرنده ارزش‌های فراوانی است. او ازجمله هنرمندانی است که خود را محدود به یک گونه خاص موسیقی نکرد. این هنرمند وقتی از سن شش سالگی به سراغ پیانو رفت تلاش کرد با عبور از مراحل مختلف آموزشی چه در ایران و چه در خارج از کشور به تجربه‌اندوزی در حوزه‌های دیگر موسیقی نیز بپردازد. و ما می‌بینیم که وی در بخش‌هایی چون نوازندگی سنتور، آهنگسازی، موزیکلوژی و به‌طور ویژه موسیقی نواحی ایران چه تلاش‌هایی را انجام داد. به اعتقاد من فوزیه مجد جستجوگری است که ذهن او آرام و قرار ندارد. او در موسیقی هیچ‌گاه خود را به بخشی از این هنر محدود نکرد و با بی‌پروایی قدم به فضا و چارچوب‌هایی گذاشت که از وی به‌عنوان یک هنرمند ممتاز یاد می‌کنیم.

ارائه پیشینه‌ای از فعالیت‌های فوزیه مجد با روایت ساحل کریمی، اهدای تندیس و لوح ششمین سال‌نوای موسیقی ایران با حضور شریف لطفی و علی جعفری پویان، اجرای تک‌نوازی پیانو با اجرای قطعه "نمایش" اثر فوزیه مجد و "گل پامچال" با تنظیم و پیانونوازی بصیر فقیه نصیری بخش‌های دیگر آیین نکوداشت را تشکیل می‌دادند.

اسماعیل تهرانی در حوزه نوازندگی تحول بسیاری را پدید آورد

نوبت دوم، دومین شب از ششمین سال‌نوای موسیقی ایران در حالی از فضای مجازی پیش روی مخاطبان قرار گرفت که دست‌اندرکاران این رویداد از مقام هنری اسماعیل تهرانی موزیسین صاحب‌نام موسیقی ایرانی قدردانی کردند.

کامبیز روشن‌روان آهنگساز و نوازنده شناخته‌شده کشورمان درباره اسماعیل تهرانی گفت: من با استاد اسماعیل تهرانی دوستی ۶۰ سال‌های داریم که این دوستی از هنرستان موسیقی ملی آغاز شد و پس‌ازآن در مجموعه‌ها و فضاهای دیگری همچون دانشکده هنرهای زیبا، کوارتت تهران به رهبری ارکستر حسین دهلوی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه‌های دیگر نیز ادامه یافت و تاکنون هم برقرار است. او نوازنده بسیار برجسته سنتور است که من یادم می‌آید وقتی در هنرستان موسیقی فعالیت می‌کردیم یکی از بهترین نوازندگان سنتور آن دوران بود که خاطرم هست وقتی قطعه‌ای را برای تک‌نوازی سنتور ساخت توانست در این حوزه نوازندگی تحول بسیاری را پدید آورد. در مورد آهنگسازی اسماعیل تهرانی هم باید گفت که او یکی از آهنگسازان بسیار خوب موسیقی ملی ایران است که کارهای ماندگاری را هم خلق کرد.

وی افزود: اسماعیل تهرانی نشان داده که علاوه بر نوازندگی و آهنگسازی یکی از مدیران توانمند موسیقی ما در مدیریت مجموعه‌های موسیقایی و حوزه رهبری ارکستر است. او علاوه بر این‌ها یک معلم توانمند هم است که در این سال‌ها شاگردان زیادی در مکتب او پرورش یافته‌اند. به هر صورت من بر این باورم اسماعیل تهرانی فقط یک نوازنده سنتور، یک آهنگساز، یک مدیر و یک رهبر ارکستر نیست. او هنرمند جامع‌الاطرافی است که بنده افتخار دوستی ۶۰ ساله با او دارم و امیدوارم روزی دوباره شرایطی فراهم شود که بتوانیم با یکدیگر ملاقات کنیم.

اسماعیل تهرانی از شوراها و شعارهای بی‌ثمر به دور بود

کریم قربانی نوازنده ویولنسل و مدرس دانشگاه هم ضمن قدردانی از برگزاری رویداد "سال‌نوا" درباره تأثیرات حضور اسماعیل تهرانی در موسیقی ایرانی بیان کرد: آن چیزی که قبل از علم و آگاهی اسماعیل تهرانی برایم مهم بوده و هست، ادبیات و فرهنگ اجتماعی این هنرمند است که تلاش کردم این ویژگی را یاد بگیرم. بعدها هم این افتخار را داشتم که در برنامه‌ها و رویدادهای مختلفی همراه اسماعیل تهرانی باشم. باید بگویم من به لحاظ احساسی خیلی به اسماعیل تهرانی وابسته هستم. کما اینکه ازنظر علمی هم وی جایگاه ممتازی دارد که جدیتش در فعالیت‌های موسیقایی از او به یکی از تأثیرگذارترین موزیسین‌ها معرفی کرده که میزان دقت و وسواس درستش در اجرای آثار همواره برایم جالب توجه است.

وی افزود: تهرانی در کار آهنگسازی و نوازندگی سنتور هم جزو بهترین‌هاست. این هنرمند در این عرصه کارهایی انجام می‌داد که واقعاً برایم عجیب بود. به اعتقاد من اسماعیل تهرانی تأثیر بسیار زیادی روی هنرجویان خود گذاشت. او با رفتار و ادبیات معلمی خود روی تک‌تک هنرجویان آنچنان مؤثر عمل می‌کرد که در عین مهربانی به نوازندگان نظم را یاد می‌داد. او برای موسیقی ایرانی زحمت‌های زیادی کشیده که واقعاً باید از زوایای مختلف به او پرداخت.

این مدرس موسیقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: متأسفانه در این روزهای موسیقی متفکر به شکل مؤثر وجود ندارد و اگر در این سال‌ها از هنرمندانی چون اسماعیل تهرانی بیشتر داشتیم قطعاً می‌توانستیم موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم. متأسفانه من در این سال‌ها هنرمندان متفکری که به معنا و مفهوم مطلق کلمه دلسوز موسیقی باشند کم دیدم و اسماعیل تهرانی تا به امروز یکی از هنرمندان دلسوزی است که به‌دوراز شوراها و شعارها تلاش کرد با دلسوزی و انسانیت فرهنگی در خدمت موسیقی باشد.

قضاوت درباره سال‌نوا را به زمان بسپارید

میلاد کیایی استاد دانشگاه و نوازنده سنتور نیز در آیین مجازی نکوداشت اسماعیل تهرانی نیز در تجلیل از مقام هنری اسماعیل تهرانی توضیح داد: دوستی من و اسماعیل تهرانی از ۶۰ سال پیش آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد. این در حالی است که همکاری من با وی بیشتر جنبه فرهنگی داشته که در این راستا چندین برنامه هم در مجموعه‌های مختلف اجرا شد. اسماعیل تهرانی یکی از هنرمندانی است که علاوه بر وجوه هنری ممتازی که دارد از جنبه‌های فرهنگی و اخلاقی مثبتی برخوردار است. او هنرمندی است که سرشار از جنبه‌های اخلاقی و معنوی است که به دوستی با او افتخار می‌کنم. من امیدوارم همواره دلی پر از شادی داشته و در کاری که انجام می‌دهد امیدوارانه موفق باشد.

وی با اشاره به برگزاری ششمین سال‌نوای موسیقی ایران افزود: به اعتقاد من رویداد سال‌نوا ازجمله برنامه‌های معتبر حوزه موسیقی است که دورنمای بسیار خوبی برای آیندگان خواهد داشت. این رویداد با وجودی که مدیریت جوانی دارد اما اندیشه‌اش فراتر از زمان است چرا که هدفش نمایش و ارائه جنبه‌های فرهنگی هنرمندان موسیقی به نسل آینده است که بدانند در روزگاران پیش از آن‌ها چه کارهای ارزشمندی صورت گرفته است. همین موضوع فرآیند قابل ستایشی است که برای همه ما ارزشمند است.

اسماعیل واثقی آهنگساز و رهبر ارکستر هم در یک گفت‌و‌گوی تصویری پیشینه‌ای از سوابق دوستی و همکاری خود با اسماعیل تهرانی در عرصه موسیقی را ارائه و از او به‌عنوان هنرمندی تأثیرگذار در عرصه موسیقی یاد کرد.

تجربه خوانندگی آلبوم "چهار فصل" و قدردانی بزرگان

بیژن بیژنی خوشنویس و خواننده موسیقی ایرانی هم در این برنامه از همکاری مستمر خود را با اسماعیل تهرانی در حوزه موسیقی صحبت کرد و افزود: آشنایی من با اسماعیل تهرانی به دوران پیش از پیروزی انقلاب بازمی‌گردد. زمانی که وی مدیریت بخش موسیقی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به عهده داشت. در آن زمان بزرگانی چون احمدرضا احمدی، کامبیز روشن‌روان به همراه دیگر هنرمندان روی کارهای موسیقایی به‌ویژه ردیف‌های موسیقی فعالیت‌های ارزشمندی را به خوانندگی محمدرضا شجریان انجام می‌دادند. کارهای قابل اعتنایی که در حوزه موسیقی اقوام نیز صورت می‌گرفت که هنوز هم در حافظه شنیداری دوستداران موسیقی باقی مانده است.

وی افزود: وقتی استاد تهرانی به ایران بازگشت به من پیشنهاد حضور در آلبوم "چهارفصل" را داد که کار متفاوت و حساب‌شده‌ای بود و اتفاقاً هم مورد پسند بزرگان موسیقی قرار گرفت. در همین چارچوب ما آلبوم "ایران من" به آهنگسازی کامبیز روشن‌روان را نیز کار می‌کردیم که نوازندگی سنتور این آلبوم به عهده استاد اسماعیل تهرانی بود. اثری که به گمان بسیاری از کارشناسان هم در حوزه آهنگسازی و هم در حوزه نوازندگی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. به‌هرحال امیدوارم هنرمندانی چون اسماعیل تهرانی دوباره ساخت کارهایی ازاین‌دست را در دستور کارهای موسیقایی خود قرار دهد تا از هنر چنین انسان‌هایی بیشتر بهره‌مند شویم.

اهدای تندیس و لوح ششمین سال‌نوای موسیقی ایران با حضور کریم قربانی، بیژن بیژنی و سینا جعفری کیا در تجلیل از مقام هنری اسماعیل تهرانی، اجرای ارکستر "کیا" با اجرای قطعه "گریه شبانه" به آهنگسازی اسماعیل تهرانی، خوانندگی بیژن بیژنی و رهبری ارکستر سینا جعفری کیل قسمت پایانی این آیین نکوداشت را تشکیل می‌دادند.