به گزارش هنرآنلاین ، به نقل از روابط عمومی سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر، سعید ثابت نوازنده و مدرس سنتور درباره اجرای خود در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: طبق روال همیشگی، اجرای ما در جشنواره‌ دو بخش دارد. بخش اول اجرا ، دو نوازی سنتور و تمبک، با حضور استاد محمد اسماعیلی است و در قسمت دوم، گروه‌نوازی انجام می‌شود.

سعید ثابت با اعلام دو بخشی بودن اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر گفت: در بخش گروه نوازی، ما اجرایی در دستگاه شور خواهیم داشت. نخستین قطعه‌ی این بخش، قطعه‌ی "راز و نیاز"، اثر استاد فرامرز پایور است که با تنظیم خود ایشان اجرا می‌شود. قطعه‌ی دومِ این اجرا هم ، تصنیف "هاتف"، از آثار استاد پایور است که با تنظیم ایشان اجرا خواهیم کرد.

این نوازنده‌ سنتور خاطرنشان کرد: در ادامه‌ گروه‌نوازی بخش دوم، چهارمضراب شور، اثر استاد پایور با تنظیم من اجرا خواهد شد، سپس تصنیف "بهانه"، با آهنگسازی و تنظیم خود بنده اجرا می‌شود، بعد از آن قطعه‌ی "فرود"، اثر استاد پایور و تنظیم من، اجرا خواهد شد. این اجرا در نهایت با تصنیف "نغمه‌ی چنگ"، با آهنگسازی و تنظیم من به پایان خواهد رسید.

وی ادامه داد: خواننده‌ی بخش گروهی در این اجرا نیز علی‌رضا فریدون‌پور است.

این استاد سنتور درباره‌ی رویکرد جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی فجر در توجه به آثار آهنگسازان ایرانی خاطرنشان کرد: به طور کلی، موسیقی کلاسیک حتی در دیگر کشورها هم مظلوم واقع می‌شود.

او ادامه داد: ما موزیسین‌ها تنها بخشی از مساله‌ی بالندگی موسیقی ایرانی هستیم که وظیفه‌مان حفظ و اشاعه‌ی موسیقی است. اما بار بر دوش ما نیست. مگر یک موزیسین چقدر می‌تواند در آموزشگاه خود با تدریس موسیقی، موسیقی ایرانی را حفظ کند؟ این تمام آن چیزی نیست که بر عهده‌ی ماست. هم‌سو با ما، دولت‌ها موظفند با آموزش و توسعه‌ی موسیقی ایرانی، گستره‌ی این موسیقی را بسط دهند.

ثابت با طرح این سوال که بسامد موسیقی ایرانی در رادیو و تلویزیون کشور چقدر است، افزود: اگر دولت‌ها درصدد ارتقای فرهنگی باشند، به موسیقی ایرانی توجهی شایسته و شایان نشان خواهند داد. صدا و سیما لازم است به عنوان رسانه‌ای فراگیر به موسیقی ایرانی و حتی به آموزش آن توجه نشان دهد تا گوش مردم را با آثار خوب ایرانی تقویت کند.

 سعید ثابت، نوازنده و مدرس سنتور، از جمله‌ شاگردان استاد فرامرز پایور است که در کارنامه‌ی هنری او  تجربه‌ی همکاری با شهرام ناظری، حمیدرضا نوربخش، علی رستمیان و بهرام باجلان به چشم می‌خورد.

سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر از تاریخ 24 تا 30 بهمن ماه سال جاری با دبیری دکتر شاهین فرهت در تهران برگزار می‌شود.