به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، با حضور جمعی از اهالی موسیقی و با رونمایی از تمبرهای یادبود سال نوا، چهارمین سال ‎نوای موسیقی ایران جمعه دوم آذر با تجلیل از هنرمندان عرصه موسیقی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این برنامه که با حضور جمع کثیری از بزرگان عرصه موسیقی برگزار شد، از هنرمندان عرصه آموزش موسیقی چون تقی ضرابی، محمدجواد ضرابیان، رضا عالمی، مهرآذین کاراندیش، جاوید مجلسی و محمدعلی لقاء تجلیل شد. همچنین بخش دیگر این برنامه به یادبود زنده‎یادان پیتر سلیمانی‎پور و ناصر چشم‎آذر اختصاص داشت.

در ابتدای این مراسم، گروه کر نیاوران به رهبری مهدی جاور به روی صحنه رفت سپس کامبیز روشن‎روان، آهنگساز، با حضور بر روی سن در سخنانی با ذکر این مطلب که امروز عنوان استاد متأسفانه به خیلی‎ها داده می‌شود گفت: زمانی استاد برای اطلاق به کسانی استفاده می‎شد که عمرشان را وقف موسیقی کرده بودند و به مقامی می‎رسیدند که عنوان استاد برازنده آن‌ها بود. اما متأسفانه امروز این کلمه به یک بلای موسیقایی تبدیل شده و به هر کسی که چند صباحی در موسیقی فعالیت داشته اطلاق می‎شود. در حالی که با این کار فقطشان کسانی که واقعاً شایسته عنوان استادی هستند را تنزل می‌دهیم.

این هنرمند عرصه موسیقی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امشب قرار است از کسانی تجلیل شود که بعضی از آن‌ها نوازنده هستند. وقتی از نوازنده تجلیل شود یعنی از موسیقی تجلیل شده است. اگر نوازندگان نبودند امروز ما از تمام آثار بزرگی که در تاریخ موسیقی پدید آمده‎اند کاملاً محروم بودیم.

روشن‌روان در ادامه درباره تجلیل از معلمان موسیقی در "سال نوا" افزود: به اعتقاد من تجلیل از یک معلم، تجلیل از یک فرهنگ است. همین معلم‎ها هستند که نسل‎ها را تربیت می‎کنند.

وی در پایان صحبت‌هایش با اعلام این مطلب که "سال نوا" از مثبت‎ترین کارهایی است که تا به امروز در حوزه موسیقی انجام گرفته است ابراز داشت: کمتر دیده‎ایم که از نوازنده موسیقی که جدی کار کرده و دنبال تجارت و شهرت و ... نبوده تجلیل شده باشد. باید از برگزارکنندگان این برنامه ممنون باشیم که بنیان‎گذار چنین اقدامی در راستای تقدیر از کسانی است که کمتر نامشان در جامعه شنیده می‎شود اما شایسته تقدیرند. امیدوارم این رویداد پابرجا بماند و سال‌به‌سال پررونق‌تر از پیش برگزار شود.

سپس دکتر علی پویا، رئیس "دفتر اقدام منطقه‎ای ایران نهاد Global Understanding، از حضور در این مراسم ابراز خرسندی کرد و گفت: همراهی این دفتر با "سال نوا" به‌منظور دست‌یابی هر چه مؤثرتر به توسعه پایدار انجام می‎گیرد. وی افزود "سال نوا" نماد یک نهادسازی مؤثر است که چرخه‎های فضیلت را در جامعه به حرکت درمی‌آورد.

پویا همچنین گفت: امشب در این مراسم از تمبرهای رویداد "سال نوا" با حضور بزرگان موسیقی رونمایی خواهد شد.

در ادامه مراسم کلیپ "سال نوا" برای حاضران در سالن پخش شد. سپس مجری مراسم از محمدعلی لقاء، مهرآذین کاراندبش، رضا عالمی، تقی ضرابی، جاوید مجلسی و محمدجواد ضرابیان به‌صورت جداگانه دعوت کرد تا برای دریافت تندیس "چهارمین سال نوای موسیقی ایران" به روی صحنه بیایند.

پس از تقدیر از اساتید گروه "راستان" به سرپرستی آزاده امیری برای تجلیل از محمدجواد ضرابیان به روی صحنه آمد و به اجرای قطعه‎ای از ساخته‎های ضرابیان پرداخت.

در ادامه مراسم، ارسلان کامکار نیز درباره "چهارمین سال نوای موسیقی ایران" گفت: خوشحالم در این مراسم از هنرمندانی به‌جز خوانندگان قدردانی می‎شود. چرا که یک نوازنده چهل یا پنجاه سال تلاش می‌‎کند ولی یک خواننده با خواندن یک تصنیف دیده می‎شود.

سخنران بعدی مراسم، دکتر محمد سریر، آهنگساز و موسیقیدان ایرانی، بود. وی با ابراز خوشحالی از برگزاری چنین مراسمی گفت: این اقدام بسیار شایسته‎ای است از سوی بخش خصوصی برای تجلیل از هنرمندان صورت گرفته است و در تمام کشورها چنین برنامه‎هایی وجود دارد.

در چهارمین "سال نوا" همچنین به شکل از پیش تعیین نشده از پرویز بیات، موسیقیدان پیشکسوت، تقدیر شد.

همچنین با حضور شیرین احمدلو، همسر زنده‌یاد ناصر چشم آذر، و همسر پیتر سلیمانی پور یاد و خاطره این دو هنرمند گرامی داشته شد.

در بخش بعدی برنامه، علی جعفری پویان، بنیان‌گذار "سال نوا" با ذکر این مطلب که امسال کامل‎ترین دوره "سال نوا" برگزار شد افزود: ما مسئولیت داریم که نگذاریم چهره موسیقیدان‎ها و اساتید عرصه موسیقی کمرنگ شود. خوشحالم که امسال با حضور یکی از کرسی‎های یونسکو و علی پویا، اعتبار بیشتری به "سال نوا" بخشیدیم. امیدوارم سال آینده شاهد همکاری بیشتری از مسئولان عرصه موسیقی باشیم و با توجه به وسعت برنامه "سال نوا" تالار وحدت در اختیار ما قرار گیرد. وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به سالروز تولد کیهان کلهر و مسعود تاجیک یاد این دو هنرمند را نیز گرامی داشت.

بخش دیگر مراسم به تقدیر از سید عباس سجادی، مدیریت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، به‌پاس چهار دوره همراهی و پشتیبانی از برگزاری چهار دوره آیین "سال نوا" اختصاص داشت. سجادی نیز طی سخنانی اظهار داشت: من عمری توفیق داشتم تا در دوره مدیریتم از اهالی هنر تجلیل کنم، خوشحالم امشب به‌رسم دوستی و ارادت در خدمت اهالی هنر و موسیقی هستم. در طول دوران مدیریتم همواره افتخارم این بوده که از هنرمندان موسیقی قدردانی کرده‎ام. "سال نوا" رویداد بسیار شایسته‎ای است و من از روز اول در کنار علی جعفری پویان و شاهد تلاش‎هایش بوده‎ام.

وی افزود: ما تنها نباید از دولت و ارگان‌ها انتظار داشته باشیم و خودمان هم باید بیاموزیم تنها به هم‌صنف‌هایمان در موسیقی احترام بگذاریم و عده‌ای را به بهانه شیوه و سبک خاص کنار نگذاریم که این اتفاق تلخ در طول دهه‌های گذشته افتاده است.

سجادی در پایان سخنانش گفت: به‌راستی گنجینه هر سرزمینی هنرمندان و همین موسیقیدان‎ها هستند، آن‌ها سرمایه انسانی این کشور هستند و ما باید قدر آن‌ها را بدانیم.

در مراسم "سال نوا" یاد و خاطره زنده‌یادان ناصر چشم‎آذر و پیتر سلیمانی‎پور نیز گرامی داشته شد.

چهارمین سال نوای موسیقی ایران با تجلیل از اساتید برجسته موسیقی و آموزش این هنر شامگاه جمعه دوم آذر به کار خود پایان داد.