سرویس مد و لباس هنرآنلاین: دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران با همکاری انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی در تاریخ 2 الی 3 اردیبهشت 1399، در شهر تاریخی یزد برگزار می‌شود.

این کنفرانس باهدف گسترش دانش فنی از طریق ایجاد محیطی پویا جهت تبادل‌نظر علمی و فنی، ارائه آخرین یافته‌های پژوهشی و همچنین تلاش برای ارائه راه‌حلی جهت برطرف کردن مشکلات موجود در این صنعت برنامه‌ریزی‌شده است.

دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران باهدف گسترش دانش فنی از طریق ایجاد محیطی پویا جهت تبادل‌نظر علمی و فنی، ارائه آخرین یافته‌های پژوهشی و همچنین تلاش برای ارائه راه‌حل‌های مناسب جهت برطرف کردن مشکلات موجود در این صنعت برنامه‌ریزی‌شده است. در این کنفرانس  سعید فتاحی ریاست کنفرانس، سید منصور بیدکی دبیر علمی کنفرانس و محمد خواجه مهریزی دبیر اجرایی کنفرانس را بر عهده دارند.

کمیته برگزاری کنفرانس از کلیه پژوهشگران، صاحب‌نظران، متخصصان و علاقه‌مندان در رشته‌های مختلف مهندسی نساجی دعوت می‌کند مقالات خود را که حاوی آخرین یافته‌های علمی در زمینه‌های موضوعی کنفرانس است از طریق سامانه اینترنتی www.intec12.ir  به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند.

همچنین در نظر است تا هم‌زمان با برگزاری کنفرانس، کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه و میزگردهای تخصصی و مسابقات و چالش‌های علمی و صنعتی نیز با حضور صاحب‌نظران دانشگاهی و صنعتی و سازمان‌های مرتبط برگزار گردد.

در راستای معرفی ابداعات نوین عرصه نساجی به کاربران و مخاطبین دانشگاهی و صنعتی، مذاکرات با شرکت‌های برگزیده داخلی و خارجی در دست انجام است تا به صورت‌های حضوری و یا ویدیو کنفرانس امکان عرضه آخرین محصولات با تکنولوژی بالای منتخب به مخاطبین مربوطه در قالب کارگاه‌های آموزشی، پنلهای تخصصی و نمایشگاه جنبی به وجود آید.

رویکرد برگزارکنندگان کنفرانس، جذب مخاطبین حداکثری برای این همایش وزین بوده و لذا برنامه‌ریزی برای جذب دانشجویان و دانش‌پژوهان، صنعتگران، بازرگانان، گردشگران صنعتی و همچنین عامه مردم در دست انجام است.

محورها و زیرمحورهای همایش:

ریسندگی، بافندگی و بی بافت

 منسوجات هوشمند و فنی 

   - منسوجات هوشمند   

  - منسوجات فنی

رنگ، رنگرزی، چاپ و تکمیل   

  - فیزیک رنگ   

  - رنگرزی و چاپ   

  - تکمیل کالای نساجی

نانو و زیست‌فناوری     

 - نانو فناوری در نساجی  

 - زیست‌فناوری در نساجی

محیط‌زیست و انرژی  

 - محیط‌زیست 

 - انرژی

پلیمر، الیاف و الکتروریسی   

صنعت پوشاک، مد و طراحی پارچه و لباس  

 - مهندسی و مدل‌سازی پوشاک  

 - طراحی طرح پارچه    

 - طراحی لباس و مد

مدیریت و کنترل کیفیت در نساجی   

 - مدیریت نساجی و پوشاک   

 - کنترل کیفیت

فرش، بافته‌های سنتی، کف‌پوش‌های ماشینی و چرم   

- فرش دستبافت و منسوجات سنتی (زیلو، دارائی، ترمه دستباف و ...)

- فرش و کفن‌پوش‌های ماشینی بافته‌شده    

- چرم (فراوری، رنگرزی، تکمیل و...)

لازمه برگزاری همایشی پربار و وزین که درخور تلاش‌های ارزشمند محققین و دانش‌پژوهان کشور عزیزمان باشد،  همکاری و همفکری اساتید گران‌قدر از تمامی مراکز آموزش عالی و پژوهشگاه‌های کشور است.

در این راستا تلاش شده است تا از همراهی برگزیدگان و نخبگان علمی با درجه دانشیار و بالاتر از دانشکده‌های مهندسی نساجی دانشگاه امیرکبیر تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه گیلان، دانشگاه یزد و دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین گروه طراحی لباس و چاپ پارچه دانشگاه الزهراء، پژوهشکده علوم رنگ، پژوهشکده پلیمر و پتروشیمی ایران، دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان،  دانشکده پلیمر و رنگ دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی یزد در قالب کمیته علمی کنفرانس استفاده شود.

همراهی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مرتبط با مهندسی نساجی با دبیرخانه کنفرانس تنها راه کلیدی در موفقیت برگزارکنندگان در برگزاری کنفرانسی پرمغز و خاطره‌انگیز خواهد بود که در این راستا مکاتبات لازم با تمامی دانشکده‌های مرتبط برای معرفی نماینده دانشکده مربوطه در دبیرخانه کنفرانس به انجام رسیده که این هماهنگی‌ها از مهرماه و شروع ترم تحصیلی با جدیت تمام پیگیری خواهد شد.

ایجاد ارتباط میان صنایع نساجی سنتی و نوین از اهداف دیگر کنفرانس است که دراین‌ارتباط هماهنگی-های لازم با سازمان میراث فرهنگی، شرکت فرش دستباف یزد، شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد، خانه صنعت و معدن استان یزد، معاونت علمی ریاست جمهوری، پارک علم و فناوری یزد و دیگر سازمان‌های زی ربط به انجام رسیده یا در دست انجام است.

در خصوص اخذ حمایت از سازمان‌های دولتی و مؤسسات خصوصی نیز سیاست‌های تشویقی مناسبی از قبیل ایجاد امکان تبلیغات محیطی و محلی برای حامیان در چهار سطح ویژه، طلایی، نقره‌ای و برنزی در نظر گرفته‌شده است که پذیرش درخواست حامیان محترم از مهرماه ۹۸ آغاز خواهد شد. در حال حاضر شرکت دانش‌بنیان اخترشیمی یزد به‌عنوان حامی ویژه کنفرانس، حمایت کامل از فعالیت‌های دبیرخانه همایش را برعهده‌گرفته است.

آشنا سازی شرکت‌کنندگان در کنفرانس با جاذبه‌های گردشگری یزد از دیگر موارد موردتوجه برگزارکنندگان کنفرانس بوده که در این راستا تورهای عمومی و تخصصی شهری و صنعتی در دست برنامه‌ریزی است.

به‌منظور اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر و بهتر اخبار مرتبط با کنفرانس و همچنین درج مقالات ارائه‌شده در کنفرانس و دسترسی آسان دانشجویان و دانش‌پژوهان به مقالات، قرارداد همکاری با سایت‌های معتبری همچون سیویلیکا، ISC و کنفرانس یاب منعقدشده است.

همچنین نظر به هماهنگی‌های انجام‌شده با سردبیران محترم نشریه علوم و فناوری رنگ و همچنین نشریه مواد پیشرفته و پوشش‌های نوین، مقالات برتر ارائه‌شده در کنفرانس نیز در این دو نشریه وزین و معتبر علمی پژوهشی به چاپ خواهد رسید.