به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، حسینعلی جعفری دبیر بخش داستان دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب، درباره روند پیشبرد این رویداد توضیح داد: به دلیل درگیری با ویروس کرونا زمان دریافت آثار تا 31 اردیبهشت تمدید شده است و بعد از آن جلسات انتخاب و داوری برگزار خواهد شد.  

او با اشاره به ادغام جشنواره شعر و داستان انقلاب از دوره گذشته تاکنون و نتایج آن افزود: این ادغام از نظر اقتصادی با توجه به شرایط و بودجه موجود مناسب‌تر است اما اساسا جشنواره‌ها هرچه تخصصی‌تر برگزار شوند، خروجی بهتری خواهند داشت. حتی در خود بخش داستان هم می‌توان داستان کوتاه و رمان را به‌طور جداگانه در قالب جشنواره یا مسابقه ادبی در نظر گرفت. در این صورت احتمال این که یک رشته تحت‌الشعاع دیگری قرار بگیرد، از بین می‌رود.

جعفری با اشاره به سابقه حضورش در جشنواره شعر و داستان انقلاب گفت: پیش از این یک دوره در این جشنواره شرکت کردم و رتبه سوم داستان کوتاه را به دست آوردم. داستانی که اتفاقا به سرعت آن را نوشته بودم و ایده‌اش به یک باره به ذهنم رسید. در سال‌های بعد با انتشارات سوره مهر و حوزه هنری همکاری داشتم.

او ادامه داد: به نظر می‌رسد جشنواره‌ها باید ارتباط خود را با برگزیدگان و شرکت‌کنندگان بااستعداد به‌طور مستمر حفظ کنند تا آن‌ها به مرور خود به جامعه ادبی معرفی شوند. می‌توان فراخوان‌ها و اطلاعیه‌ها را برای آنان به‌طور جداگانه ارسال کرد و به این نویسندگان بها داد. همچنین از سویی دیگر باید با نویسندگان پیشکسوت تعامل خوب و مستمری داشت و از تجربه آنان بهره برد.

این نویسنده درباره وضعیت داستان‌نویسی با توجه به نمونه‌های تاریخ معاصر کشورمان گفت: ایران از گنجینه‌هایی ادبی هم‌چون "شاهنامه فردوسی" و "هزار و یک شب" برخوردار است. فردوسی جدا از این که یک شاعر بزرگ است در داستان‌پردازی همتا ندارد. اگرچه در حال حاضر فرم‌ها تغییر کرده‌اند اما می‌توان از این پیشینه ادبی بهره برد. نویسندگان جوان در خلاقیت برای رسیدن به فرم به هیچ وجه راه شان بسته نیست. نه تقلید صرف از آثار غربی مطلوب است و نه بی‌توجهی کامل به آثار شاخص بین‌المللی. بلکه می‌توان از ویژگی‌های مثبت داستان‌ها و رمان‌های خارجی وام گرفته و سنت و فرهنگ خود را به آن افزود. از این جهت من هم به رمان‌های کلاسیک علاقه دارم هم آثار ساختارشکنانه.

او با تاکید بر لزوم انتقال رویدادهای ادبی به سایر استان‌ها تصریح کرد: پایتخت زدگی اصطلاح درستی است که توسط مرحوم زنوزی‌جلالی به کار برده شد. بردن جشنواره‌های فرهنگی و هنری به استان‌هایی غیر از تهران برای کشف استعدادها و برقراری عدالت موثر است. انقلاب اسلامی ایران یک موضوع فراگیر بوده است و منحصر به تهران نیست بنابراین رویدادهای مربوط به آن نیز می‌تواند با برگزاری در شهرهای دیگر به شناخت بیشتر تاریخ آن کمک کند.

جعفری از آغاز مرحله تحقیق رمانی درباره "پیاده روی اربعین" و طرح مسایل خاورمیانه در آن خبر داد و گفت: در ایام قرنطینه بخشی از رمان "یثرب" را درباره زندگی حضرت رسول اکرم(ص) پیش بردم. البته جریان نگارش این کتاب از سال 96 آغاز شده است و هم‌چنان ادامه‌دار است. زیرا حوادث و شخصیت‌های بسیاری دارد و باید برای آن زمان زیادی صرف کرد.

آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه دوازدهمین جشنواره "شعر و داستان انقلاب" 31 اردیبهشت اعلام شده است.

این رویداد به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و موسسه سپهر سوره هنر برگزار می‌شود. دبیری بخش شعر این جشنواره را علی محمد مودب برعهده دارد.