به گزارش هنرآنلاین به نقل از  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی نهاد از امکان دسترسی اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی به سرویس کتابخانه الکترونیکی اپلیکیشن طاقچه خبر داد و گفت: تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به مدت دو ماه، بر اساس سیاست‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، مسئله دسترسی اعضای کتابخانه‌های عمومی به منابع خواندنی را تحت‌الشعاع قرار داد، بنابراین تمهیداتی اتخاذ شد تا فاصله‌ بین اعضا و کتاب و کتابخوانی کم شود.

او با اشاره به فعالیت‌های انجام شده با هدف دسترسی اعضای کتابخانه‌های عمومی به کتاب، افزود: ایجاد شبکه کتاب‌خوانان در پیام‌رسان بومی بله و فعالیت کتابداران با ارائه فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی در فضای مجازی از جمله تصمیماتی بود که با همت و تلاش کتابداران، با موفقیت در حال اجرا است.

رمضانی ادامه داد: امکان دسترسی اعضای کتابخانه‌های عمومی به برخی خدمات سرویس‌دهندگان مجموعه‌های کتاب‌ الکترونیکی، نیز از جمله دیگر راهکارهای اتخاذ شده بود که بعد از بررسی‌های لازم، اپلیکیشن "طاقچه" برای این منظور انتخاب شد. بعد از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با دست‌اندرکاران این اپلیکیشن مقرر شد، دسترسی رایگان اعضای منتخب کتابخانه‌های عمومی به خدمات الکترونیکی "طاقچه بی‌نهایت" این اپلیکیشن فراهم شود.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی گفت: در ابتدا، فهرستی از اعضای کتابخانه‌های عمومی که طی سه‌ماهه پایان سال گذشته بیشترین میزان امانت کتاب را داشته‌اند، انتخاب و مقرر شد اشتراک رایگان و دسترسی به متن کامل هزاران عنوان کتاب در اپلیکیشن طاقچه برای این اعضای فراهم شود.

رمضانی توضیح داد: اعضای منتخب از طریق پیامک از نحوه دسترسی به این سرویس، آگاه خواهند شد. راهنمای استفاده از این سرویس نیز در نرم‌افزار سامانه مدیریت درج‌شده است. این سرویس از یکم اردیبهشت ماه فعال خواهد شد.