به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، یکصدوپنجاه و ششمین نشست از سلسله نشست‌های صبح پنجشنبه بخارا به دیدار و گفت‌وگو  با استاد خرمشاهی اختصاص دارد. این نشست در ساعت 9 صبح پنجشنبه 30 خرداد در خانه گفتمان شهر برگزار می شود.

بهاالدین خرمشاهی قرآن‌پژوه و حافظ‌پژوهشی صاحب سبک و قلم است. حافظ‌پژوهی حوزه تخصصی کار پژوهشی خرمشاهی است. آثار او درباره حافظ همواره از اقبال و استقبال خوانندگان اهل نظر برخوردار شده است.

خرمشاهی تاکنون بیش از 12 کتاب درباره حافظ نوشته و در آن میان کتاب "حافظ‌نامه" در زمینه شرح الفاظ، اعلام، مفهوم‌های کلیدی و بیت‌های دشوار حافظ بیش از همه شهرت دارد. "حافظ" یکی از آثار پر‌شمار بهاالدین خرمشاهی در زمینه حافظ‌پژوهی است. این اثر به همت دو مترجم  مجتبی و لیلا حبیبی به انگلیسی ترجمه، ساجده اثنی‌عشری نمونه‌خوانی و الینور اوکالاهان ویراستاری و توسط انتشارات شمع و مه به چاپ رسیده است که در جلسه دیدار و گفت‌وگو با استاد خرمشاهی رونمایی خواهد شد.

خانه گفتمان شهر  در  میدان فلسطین، خیابان طالقانی، ضلع جنوبی طالقانی، پلاک 514 واقع شده است.

 

دعوت به کمپین"با مهر تا مهر" ویژه کودکان سیل زده

مدیرعامل موسسه خانه کتاب، از اهالی قلم خواست تا در روزهای ۳۰ و ۳۱ خرداد به کمپین "با مهر تا مهر" برای کودکان سیل زده بپیوندند.

در آستانه برگزاری کمپین ویژه کودکان مناطق سیل زده که به منظور اهدای کتاب های حوزه کودک و نوجوان، نوشت افزار و اسباب بازی از سوی سازمان هلال احمر و تعدادی از انجمن ها و تشکل های حوزه کودک و نوجوان برگزار می شود، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در فراخوانی از اهالی قلم، ناشران، کتابفروشان و فعالان حوزه نشر و کتاب دعوت کرد تا در این کمپین شرکت کنند.

 متن این فراخوان به این شرح است: "با مهر کاری کنیم تا کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان شهرها و روستاهای سیل زده کشور بتوانند با خواندن کتاب‌های مورد علاقه خود، لحظه‌های فراغت در تابستان را با اتفاق های تازه ای رقم بزنند و با انگیزه، شور و اشتیاق و بدون نگرانی از نداشتن کتاب، دفتر و مداد، به استقبال ماه مهر، ماه مهربان بروند و دلشان گرم باشد که تا پایان سال هم کنارشان هستیم.

موسسه خانه کتاب در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و برای کاهش رنج و اندوه و تقدیم آرامش و شادی به کودکان و نوجوان مناطق سیل زده، خود را همراه کمپین "با مهر تا مهر" می‌داند.

روییدن بذر امید و نشاط در کودکان و نوجوانان این مناطق در سایه اتحاد و همدلی ناشران، اهالی قلم، کتابفروشان، نویسندگان، مترجمان، تصویرگران، ویراستاران به عنوان حامیان همیشگی کودکان سرزمین بزرگمان ایران، میسر می‌شود، گروهی که سهم بزرگی در نقش بستن لبخند و کمک به تقویت انگیزه تحصیلی در بین کودکان و نوجوانان خواهند داشت تا خاطره بوی خوش کتاب‌های نو و تا نخورده، بوی کلاس‌های رنگ شده، تخته سیاه و گچ‌های رنگی، زنگ تفریح و زنگ انشا و ورزش را در ذهن کودکانه آن‌ها حک کنند و آرامش را در دل خانواده‌هایشان بنشانند.

در چنین شرایطی از تمام فعالان حوزه کتاب دعوت می‌کنم، هم‌چنان که در پویش سراسری اهدای کتاب به مناطق سیل‌زده کشور با شعار "با هم کتاب مهربانی را ورق می زنیم" ما را همراهی کردند در روزهای سی‌ام و سی‌و‌یکم خرداد ماه با حضور در کتاب‌فروشی‌ها و مراکز اعلام شده و خرید کتاب‌های کودکان و نوجوانان و نوشت‌افزار از قبیل مداد رنگی و لوازم نقاشی و اسباب‌بازی‌های مناسب و اهدای آن به هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران مرهمی بر زخم‌های کودکان آسیب دیده از سیل بگذارند.

از پشتیبانی صمیمانه فعالان حوزه نشر و کتاب که همواره برای همراهی و یاری از هیچ کوشش و حمایتی دریغ نمی‌کنند و هم قدمی هنرمندان، سازمان‌ها، تشکل ها و نهادهای فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی هم‌چون انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان، مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان، انجمن تصویرگران، ماه پیشونی، انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان، باغ کتاب، شهر کتاب، شهرداری تهران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که با یک‌دلی و هم‌صدایی؛ تلاش کردند تا رنج کودکان سیل زده سرزمین‌مان را با محبت و مهربانی تسکین دهیم، سپاس‌گزاری می‌کنم.

وعده دیدار ما، ۳۰ و ۳۱ خرداد در کتاب‌فروشی‌ها و مراکز اعلام شده سراسر کشور."