به گزارش هنرآنلاین، رادیو ایران در ایام شب‌های قدر و سوگواری شهادت حضرت علی (ع) ویژه برنامه «باغ ارغوان»، «خانه دوست اینجاست»، «آیین حضور»، «نورباران»، «همای رحمت»، «نوبت  نوا»، «قرار آسمانی»، «ساده مثل صبح»  و « به نام عشق» را تقدیم مخاطبان می‌کند.

این برنامه‌ها با این توضیحات پخش می‌شوند :

«باغ ارغوان» از شنبه 11 اردیبهشت،  نواها و آیین های مناسبتی  را با اجرای مریم نشیبا و تهیه‌کنندگی ندا حاجی اسماعیلی ساعت 15:00 پخش می‌کند.

 «خانه دوست اینجاست» از شنبه 11 اردیبهشت با موضوع دوستی و احترام به اهل بیت با اجرای فاطمه آل عباس و تهیه کنندگی حسین معصومی ساعت 18:00 پخش می‌شود.

 «قرار آسمانی» ویژه برنامه افطار ماه مبارک رمضان است که از شنبه 11 اردیبهشت با توجه به نزدیک شدن شب‌های قدر و شهادت حضرت علی(ع) متناسب با این روزها بعد از خبر ساعت 19:00 پخش می‌شود.

«آیین حضور» درباره آیین‌ها و مراسم اقوام مختلف ایرانی در ماه مبارک رمضان، این برنامه از شنبه 11 اردیبهشت تا سه شنبه ساعت 21:45 از رادیو ایران پخش می شود.

 «نورباران» در شب‌های 19 ، 21 و 23 ماه مبارک رمضان از ساعت 23:00 پخش می‌شود.  موضوع اصلی «نورباران»  با توجه به منزلت شب‌های قدر توجه به راز و نیاز با خدا برای رسیدن به حال خوب است و از بخش‌هایی چون نگاهی به ادعیه سفارش شده در ماه مبارک رمضان همچون دعای خمسه عشر و دعای مجیر ، جایگاه ارتباط با خدا در ادبیات معاصر و کهن ، گزارش‌های موضوعی و پخش مستقیم مراسم قرائت دعای جوشن کبیر تشکیل شده است. «نورباران» به تهیه‌کنندگی سعید مبشری اجرای حسن همایی ،کارشناسی حجت الاسلام خاکی  در شب های مبارک قدر به پیشگاه مردم مومن و دیندار ایران تقدیم می شود.

«ساده مثل صبح» سه شنبه 14 اردیبهشت با اجرای حسین خدادبیگی ساعت 6:35 پخش می‌شود. این برنامه از حال و هوای شهرهای مختلف در سوگ حضرت علی(ع) می گوید.

 «نوبت نوا»  پخش موسیقی‌ها و مداحی‌های متناسب با سالروز شهادت حضرت علی(ع) است که این برنامه سه شنبه 8:30 از رادیو ایران پخش می‌شود.

«به نام عشق» ویژه برنامه دیگری است که به مرور زندگی حضرت علی(ع) و اهل بیت ایشان می‌پردازد. این برنامه سه شنبه 14 اردیبهشت ساعت 9:00 به تهیه‌کنندگی مرضیه طبرستانی و اجرای فاطمه حاتمی پخش می‌شود.

 «همای رحمت» ویژه برنامه دیگری در خصوص فضایل اخلاقی حضرت علی (ع) است که سه شنبه 14 اردیبهشت ساعت 15:30 پخش می‌شود.

همچنین شبکه‌های سیما به مناسبت فرا رسیدن شب‌های قدر، مراسم احیا  در شهرهای مختلف را که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شوند، پوشش می‌دهند.

بنا به اعلام دبیرخانه شورای معارف سیما، شبکه یک سیما مراسم شب نوزدهم ماه مبارک رمضان ساعت ۲۳ از  حرم مطهر امام رضا (ع) با سخنرانی آیت الله علم الهدی و مداحی احمد واعظی پخش می‌کند. همچنین آقای اسلامی فر دعای جوشن کبیر را قرائت خواهند کرد.

در شب بیست و یکم سخنران مراسم حرم علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) حجت الاسلام و المسلمین رفیعی خواهند بود و آقایان شجاع و قانع به ذکر دعا و مداحی می‌پردازند و در شب بیست و سوم نیز حجت الاسلام و المسلمین عالی سخنرانی و آقایان برادران و ملائکه مداحی خواهند کرد.

شبکه دو سیما مراسم نخستین شب قدر را در ساعت ۲۲:۴۵ از حرم حضرت معصومه(س) به روی آنتن می‌برد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین رفیعی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت و سید مهدی میرداماد دعای شریف جوشن کبیر را قرائت می‌کنند.

مراسم شب بیست و یکم نیز با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سعیدی و دعاخوانی عباس حیدرزاده و در شب بیست و سوم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری و قرائت دعای حسن شالبافان و سیدعلی حسین نژاد پخش می‌شود.

شبکه سوم سیما، مراسم احیاء لیالی قدر را از حسینیه همدانی‌ها ساعت ۲۳:۲۰ با سخنرانی شیخ حسین انصاریان و قرائت دعای جوشن کبیر از امام زاده قاضی الصابر علیه السلام با نوای حاج میثم مطیعی پخش می کند.

شبکه چهار سیما در شب نوزدهم، قرائت دعای جوشن کبیر با نوای علی حسین نژاد از مسجد مقدس جمکران را در ساعت 24 پوشش می‌دهد و این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرزامحمدی خاتمه خواهد یافت.

همچنین مراسم احیاء در شب بیست و یکم با قرائت دعای محمدرضا غلامرضا زاده و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری و در شب بیست و سوم قرائت دعای عباس حیدرزاده و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مومنی روی آنتن می‌رود.

شبکه پنج سیما مراسم نخستین شب قدر را ساعت ۲۲ از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) با قرائت دعا توسط حاج محمدرضا غلامرضا زاده ، سید کریم موسوی و  سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عالی از این شبکه پخش می‌شود.

مراسم شب بیست و یکم نیز با قرائت دعای حاج احمد زین العابدین فرد، حسن شالبافان و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حمید میرباقری و در شب بیست و سوم با قرائت جوشن کبیر توسط حاج احمد زین العابدین فرد، مجتبی محمدبیگی، مداحی علی فراهانی و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رفیعی پخش می‌شود.

شبکه افق از ساعت ۲۴ شب نوزدهم ماه مبارک از مصلی حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه)  با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسینی قمی برنامه احیا را تقدیم مخاطبان می‌کند.

همچنین در شب بیست و یکم از مصلی حجت الاسلام و المسلمین سعدی و در شب بیست و سوم نیز امامزاده صالح (علیه السلام) ، حجت الاسلام و المسلمین هاشمی نژاد سخنران مراسم احیای این شب خواهند بود و قرائت دعا در این سه شب با نوای سعیدیان، سبحانی و قربانعلی و مداحی حاج احمد واعظی انجام خواهد شد.

شبکه آموزش سیما مراسم احیای شب نوزدهم را ساعت ۲۴ از مرقد امام خمینی (رحمت الله علیه) قرائت دعای جوشن کبیر را  با نوای حمید رمضان پور و مداحی احمد شربیانی و در ادامه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین هاشمیان  پخش می‌کند.

سخنران مراسم در شب‌های بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان حجت الاسلام و المسلمین هاشمیان خواهند بود و مداحان سادات رضوی در شب شهادت امیرالمومنین علیه السلام و احمد خلف زاده و مهدی منصوری در شب بیست و سوم به ذکر دعا و مناجات می‌پردازند.

شبکه جام جم ، در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان دعای جوشن کبیر از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها با نوای سید مهدی میرداماد و سخنرانی و مراسم احیاء از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام پخش می شود.

 مراسم شب بیست و یکم رمضان مراسم مناجات خوانی ، سخنرانی و احیاء از مشهد مقدس و حرم شمس الشموس امام رضا (ع) و شب بیست و سوم نیز قرائت دعا با نوای حاج میثم مطیعی از امام زاده قاضی الصابر علیه السلام ، سخنرانی و احیاء از حرم مطهر امام رضا علیه السلام به روی آنتن این شبکه می رود.

شبکه قرآن و معارف سیما، در نخستین شب از لیالی قدر در ساعت ۲۳ سخنرانی آیت الله میرباقری از حسینیه آیت الله حق شناس ( رحمت الله علیه) و قرائت دعا جوشن با نوای حاج مهدی سماواتی را تقدیم مخاطبان می کند و در شب بیست و یکم این مراسم از امامزاده صالح (علیه السلام)  با سخنرانی حجت الاسلام رئیسی روی آنتن می رود.

در شب بیست و سوم نیز مراسم احیاء از مصلی امام خمینی (رحمت الله علیه) پخش می‌شود.

گفتنی است در لیالی قدر ویژه برنامه "روبراه " از کربلای معلی مناجات خوانی به صورت زنده ساعت 22  تقدیم مخاطبان خواهد شد.