سرویس سینمایی هنرآنلاین: اولین نقدهای نوشته‌شده بر "تِنِت" یا "انگاشته" (Tenet) از دودستگی منتقدان سینما در مواجهه با تازه‌ترین ساخته کریستوفر نولان خبر می‌دهد، موقعیتی که هیچ‌یک از فیلم‌های قبلی کارگردان بریتانیایی نداشتند.

به گزارش ایندی‌وایر، "تنت" اولین ساخته نولان بعد از تریلر "دانکرک" (2017)، با موضوع بقا در دوران جنگ جهانی دوم است که یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های کارنامه اوست، و اولین نامزدی اسکار نولان در بخش بهترین کارگردانی را برای وی به همراه آورد.

حالا نولان با فیلمی برگشته است که خودش آن را بلندپرواز‌ترین فیلم خود می‌داند. "تنت" یک حماسه جاسوسی با بازی جان دیوید واشینگتن و رابرت پتینسن در نقش اعضای یک گروه از مأموران مخفی است که با استفاده از قابلیت‌های وارونگی زمان می‌کوشند مانع وقوع جنگ جهانی سوم بشوند.     

الیزابت دبیکی، دیمپل کاپادیا، کنت برانا، آرون تایلر-جانسون، کلمنس پوئزی، هیمش پاتل، دنزل اسمیت، مارتین دوناوان و شان ایوری و مایکل کین همراه همیشگی نولان، از دیگر بازیگران این فیلم هستند که با بودجه‌ای بیش از 200 میلیون دلار ساخته شده است.

شرکت برادران وارنر ابتدا قرار بود فیلم جدید نولان را از 17 ژوئیه (27 تیر) روانه سینماها کند، اما تاریخ اکران "تنت"  در بحبوحه شیوع ویروس کرونا چند بار به تعویق افتاد و حالا قرار است این فیلم از 26 اوت (5 شهریور) در سطح جهانی و از سوم سپتامبر (13 شهریور) در سینماهای ایالات متحده آمریکا روی پرده برود.

مارک مک‌کاهیل منتقد فیلم ایندی‌وایر از تازه‌ترین ساخته نولان به‌عنوان "فیلمی ناامیدکننده و فاقدِ حسِ شوخ‌طبعی" یاد کرد که در آن کارگردان "بیش از هر زمان دیگر درگیر توطئه‌چینی خود شده است."

نیکلاس باربر منتقد د رپ نیز به همین شکل از دیدن "تنت" ناامید شد و آن را یک "ادای احترامِ گیج‌کننده به فیلم‌های جیمز باند" نامید. او اضافه کرد: در طول فیلم لحظه‌های پازل‌وار مفرحی هست، اما امکان دارد بعد از دیدن "تنت" به یک آسپیرین و استراحت طولانی نیاز داشته باشید.

کاترین شوارد منتقد گاردین به "تنت" از پنج ستاره، دو ستاره داد و آن را یک "جناس قلبِ بی‌فایده" نامید، با یک پِی‌رنگ "تکراری" که "هر قدر هم ایمن باشد ارزش راه پیدا کردن به پرده سینما را ندارد."    

شوارد در عین حال موتور محرک واقعی "تنت" را سکانس‌های اکشن آن می‌داند، بخصوص یک صحنه با یک هواپیمای باری و یک صحنه تعقیب و گریز با چند ماشین. او نوشت: این احتمال هست که شما بعضی از صحنه‌های فیلم را دو بار ببینید. با این حال، با وجود صحنه‌هایِ جذابِ وارونه شدن زمان، در مقایسه با فیلم "سرآغاز" یا حتی "بین ستاره‌ای"، کمتر لحظه‌ای هست که تخیل تماشاگر را تا مدت‌ها درگیر کند.

نقدهای منتقدان ورایتی و مجله امپایر بیشتر نگاه مثبت به "تنت" دارد. ورایتی فیلم را "یک سرگرمی باشکوه" و "یک نمایش پرشکوه از لغزش زمانی" نامید و امپایر از پنج ستاره، چهار ستاره به فیلم داد و آن را "بزرگ، جسور، گیج‌کننده و دیوانه‌وار" توصیف کرد.

جردن بارلی در توتال فیلم هم بالاترین امتیاز را به "تنت" داد و از آن به‌عنوان "یک نمایش باشکوه و ماندگار روی پرده سینما" خطاب کرد و نوشت: "تنت" فیلمی است که به بهترین شکل نمونه یک تجربه سینمایی است؛ عظمتی که قلب را از حرکت بازمی‌دارد، و فیلمی بسیار ویژه.

جسیکا کیانگ در نیویورک تایمز نوشت "تنت" تماشاگر را "مات و مبهوت" می‌کند و بازی به تعبیرِ او "عالی" جان دیوید واشینگتن را تحسین کرد.

منتقد هالیوود ریپورتر واکنشی متفاوت به فیلم داشت و نوشت: "تنت" فیلمی متفکرانه و در عین حال غیردوستانه است که به‌راحتی می‌توان آن را تحسین کرد، بخصوص از این جهت که به لحاظ جسارت و بدیع بودن، خیلی غنی است، اما تقریباً غیرممکن است که عاشق آن شوید، چرا که به‌نوعی فاقد نگاه انسانی است.

نیکلاس باربر در یک نقد جداگانه برای بخش فرهنگ بی‌بی‌سی به "تنت" از پنج ستاره، سه ستاره داد و نوشت: خبر خوب این که فیلم، به‌قدری دَرَندشت، به‌قدری حماسی و به‌قدری مملو از لوکیشن‌های غریب، لباس‌های گیرا و تیراندازی و انفجار است، که شما در مدت دو ساعت و نیم، به‌اندازه شش ماه سرگرمی روی پرده بزرگ را تجربه می‌کنید.

علی افتخاری