سرویس سینمایی هنرآنلاین: این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا، پزشکان و پرستاران به عنوان مدافعان سلامت روزهای سخت و طافت فرسایی را پشت سر می‌گذارند. مردان و زنانی که همواره در عرصه‌های تاریخی گوناگون در صف مقدم بودند و از جان گذشتگی و ایثارشان حرف اول را می‌زند. در تقویم شمسی نخستین روز شهریور همزمان با سالروز تولد ابن سینا پزشک شهیر ایرانی این روز به نام پزشک ثبت شده است. در سینمای ایران نیز کم نبودند پزشکانی که تاریخ ساز شدند و در اذهان باقی ماندند به همین بهانه به سراغ برخی فیلم‌های ایرانی رفتیم که در آن‌ها پزشک و پرستار نقش مهمی را ایفا کرده‌اند.

فیلم درخت گردو

مهران مدیری در "درخت گردو"

مهران مدیری که این روزها بیشتر در مقام کارگردان و مجری دیده می‌شود در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با فیلم "درخت گردو" ساخته محمدحسین مهدویان حضور یافت که ادای دینی به مردم سردشت است. مدیری در این فیلم در کنار مینا ساداتی نقش پزشکی را ایفا کرد که تا آخرین لحظه در کنار مردم جنگ زده سردشت که درگیر مسمومیت بودند ایستاد و از جان گذشتگی کرد.

 محمود کلاری در "بانو"

همواره محمود کلاری راپشت دوربین سینما دیده‌ایم اما او چندباری هم در مقابل دوربین قرار گرفت و نقش‌هایی کوتاه اما مهم ایفا کرد. محمود کلاری ایفای نقش دکتر حسام در فیلم "بانو" به کارگردانی داریوش مهرجویی را ایفا کرد که یکی از ماندگارترین نقش‌ها در عرصه پزشکی محسوب می‌شود.

امین تارخ در "مادر"

امین تارخ بارها در سریال‌های مختلف نقش پزشک را ایفا کرده است. او که در جوانی در نقش پزشک نامدار ایرانی ابوعلی سینا جلوی دوربین رفت بعدها در میانسالی در سریال "اغما" هم نقش یک پزشک جراح را ایفا کرد. نقشی که شاید بیش از دیگر کاراکترهایی که او جان داده در ذهن‌ها مانده باشد. امین تارخ اما در فیلم "مادر" ساخته ماندگار علی حاتمی هم نقش یکی از فرزندان کاراکتر مادر را ایفا می‌کرد که تحصیلکرده و پزشک بود و تقابل او با کاراکتری که محمدعلی کشاورز نقش آن را ایفا می‌کرد صحنه‌های جذابی را رقم می‌زد.

خسرو شکیبایی در "سرزمین خورشید"

زنده‌یاد خسرو شکیبایی سال‌های سال ستاره سینمای ایران بود و بسیاری از نقش‌های مهم را ایفا کرده است. یکی از این نقش‌ها کاراکتر دکتر کسرا در "سرزمین خورشید" ساخته احمدرضا درویش بود. پزشکی که با یک آمبولانس باید چند جنگ‌زده را به خارج از خرمشهر منتقل می‌کرد و این انتقال که با خطرهای بسیاری همراه بود داستان متفاوتی از یک پزشک متعهد را روی پرده سینماها به نمایش گذاشت.

بیتا فرهی در "کیمیا"

"کیمیا" یک فیلم دفاع مقدسی دیگر است که کاراکتر اصلی آن یک پزشک است. بیتا فرهی در این فیلم ایفاگر نقش یک پزشک جراح زنان است که یک کودک را به دنیا می‌آورد اما مادر کودک حین زایمان فوت می‌کند. این پزشک مدتی به دنبال پدر این کودک که به جبهه رفته می‌گردد اما وقتی از پیدا کردنش ناامید می‌شود نام کیمیا را بر نوزاد می‌گذارد و سال‌ها آن را بزرگ می‌کند تا زمانی که پدر کودک از راه می‌رسد و ...

فیلم نجات یافتگان

عاطفه رضوی در "نجات‌یافتگان"

"نجات یافتگان" شاید در زمان خودش به اندازه دیگر فیلم‌های دفاع مقدسی یا فیلم‌های دیگر کارگردانش مورد توجه قرار نگرفت اما بعدها ترکیب آن با "سفر به چزابه" و پخش آن به صورت سریال از تلویزیون تصویر مددکار فداکار آن را در خاطر سینمادوستان بیش از پیش ماندگار کرد. عاطفه رضوی در "نجات یافتگان" نقش یک مددکار را بازی می‌کند که با یک مجروح قطع نخاع تنها بازماندگان یک آمبولانس هستند که باید خودشان را به جای امنی برسانند. این مددکار رزمنده مجروح را روی برانکارد می‌بندد و ساعت‌ها او را به دنبال خود می‌کشد و در این میان علاوه بر خطراتی که با آن روبه‌رو می‌شوند جدال‌های کلامی و ایدئولوژیکی که با هم دارند، سکانس‌های جذابی را رقم می‌زند.

آخر هفته- شیدا

لیلا حاتمی در "شیدا"

رزمنده‌ای که از ناحیه چشمانش مجروح شده است روی تخت بیمارستان خوابیده و یک پرستار برای تسکین دردش برای او قرآن می‌خواند و فرهاد (رزمنده مجروح) با چشمان بسته شیفته پرستاری می‌شود که هر روز برایش قرآن می‌خواند. نقش فرهاد را پارسا پیروزفر و نقش شیدا را لیلا حاتمی ایفا کرده و "شیدا" را کمال تبریزی کارگردانی کرده است.

مسعود رایگان در "خیلی دور خیلی نزدیک"

نمی‌توان از پزشکان سینمای ایران نوشت و از نقش خاطره‌انگیز مسعود رایگان در "خیلی دور، خیلی نزدیک" ننوشت. یک پزشک جراح مغز و اعصاب که آنقدر در کارش غرق است که از پسرش غافل می‌شود. تا اینکه حقیقتی تلخ را درباره او متوجه می‌شود و برای پیدا کردن این فرزند که به یک سفر در اعماق کویر رفته راهی طولانی را طی می‌کند و در این مسیر با حقایقی از زندگی که به آنها فکر نکرده بود روبه‌رو می‌شود.

حامد بهداد در "چه خوبه که برگشتی"

حامد بهداد در نقش فرزاد دندانپزشکی است که پس از سال‌ها به ایران برگشته و می‌خواهد مدتی استراحت کند. اما همزمان با ورود او ماجرای یک شی مرموز فضایی پیش می‌آید و پای جادو و سنگ‌های جادویی و ... به زندگی فرزاد باز می‌شود و بر روابطش با دوستانش هم تاثیر می‌گذارد. "چه خوبه که برگشتی" در سال ۹۲ و به کارگردانی داریوش مهرجویی ساخته شد. این اما تنها نقش‌آفرینی بهداد به عنوان یک پزشک نیست. او در "زندگی جای دیگری است" ساخته منوچهر هادی، "بی‌تابی بیتا" ساخته منوچهر فرید و "فرزند چهارم" به کارگردانی وحید موسائیان هم نقش پزشک را ایفا کرده است.

مانی حقیقی در "ورود آقایان ممنوع"

یکی از مواردی که تصویر پزشکان در سینمای ایران از حالت جدی خارج می‌شود و به کمدی می‌رسد به فیلم "ورود آقایان ممنوع" برمی‌گردد که مانی حقیقی در آن نقش یک پزشک شوخ طبع را ایفا می‌کند. کاراکتری که تقابلش با سادگی رضا عطاران سکانس‌های جالبی را به وجود آورده است.

بدون تاریخ بدون امضا

هدیه تهرانی و امیرآقایی در "بدون تاریخ، بدون امضا"

نقش پزشکانی را برعهده دارند که در پزشکی قانونی کار می‌کنند. یک تصادف کوچک و پس از آن کودکی که روی تخت پزشکی قانونی برای کالبدشکافی در مقابل این پزشک قرار می‌گیرد ماجراهایی را رقم می‌زند که این دو پزشک را در مقابل وجدان خود قرار می‌دهد. آقایی در این فیلم با گریم متفاوت و در نقش کاوه نریمان این تقابل میان وجدان و نفس خود را به زیبایی به تصویر کشید.

علی مصفا و مینا ساداتی در "تابستان داغ"

پزشکی جوان و تحصیلکرده اما با افکاری عجیب. مصفا و مینا ساداتی در این فیلم زوج پزشکی هستند که یک فرزند کوچک دارند. مینا ساداتی مادر کودکی ۶ساله است که میان ایفای نقش مادری و پزشک بودن جدال درونی دارد و از سوی دیگر علی مصفا به عنوان همسرش هم اصرار دارد که او باید کارش را رها کند و به کودکش بپردازد. این خانواده اما در ادامه با یک حادثه تلخ روبه‌رو می‌شوند.