به گزارش هنرآنلاین، کارگاه پژوهشی «مبانی نظری مطالعات کلمه ـ تصویر» را مجید پروانه‌پور، عضو هیئت علمی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در چهار جلسه برگزار می‌کند.

مطالعات کلمه ـ تصویر در زمره حوزه‌های پژوهشی نسبتاً جوان است که با حوزه‌های گوناگون از جمله هنر، تاریخ هنر، ادبیات، فلسفه و بلاغت پیوند دارد. گرچه از این حوزه پژوهشی عمدتاً با نام «مطالعات کلمه ـ تصویر» یاد می‌شود، رد پای آن را می‌توان زیر عناوین مشابهی چون «نسبت شعر و نقاشی»، «نسبت زبان با تصویر»، «نسبت امر مکتوب با امر تصویری»، «نسبت بازنمایی کلامی با بازنمایی دیداری» و جز آن‌ها نیز دنبال کرد.

این سنت مطالعاتی، نخست در میان پژوهشگران آلمانی بود که به صورت متمرکز مورد توجه قرار گرفت، اما در ادامه و در قرن بیستم متفکرانی که به زبان فرانسه و انگلیسی قلم می‌زدند نیز وارد میدان شدند و به گسترش بیش از پیش این حوزه یاری رساندند.

کارگاه پژوهشی «مطالعات کلمه ـ تصویر» از ۹ مهرماه ۱۴۰۱ به مدت ۴ جلسه، روز‌های شنبه، ساعت ۱۵ تا ۱۷ به صورت حضوری در پژوهشکده هنر به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان امام خمینی. نبش کوچه شهید حسن سخنور. شماره ۲۹ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت پژوهشکده هنر به نشانی: aria. honar.ac.ir مراجعه نمایند.