به گزارش هنرآنلاین، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با اعلام این مطلب گفت: این دستورالعمل در اجرای آیین‌نامه‌های قبلی و مصوبه چهارم شهریور ۱۳۹۷ شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده است و بر اساس آن، مجسمه‌ها و یادمان‌هایی برای ساخت مجوز می‌گیرند که بناست در یکی از اماکن عمومی کشور نصب گردند.

مظفری درباره پیشینه این مصوبه افزود: تاکنون ۳ مصوبه در این زمینه وجود داشته که یکی مصوبه سال ۱۳۳۸ است و دومی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تاریخ چهارم خرداد ۱۳۷۸ و سومین مصوبه هم مربوط به شورای فرهنگ عمومی به تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۹. که تمامی این مصوبات به دلایلی امکان اجرایی شدن نداشتند. یکی از این دلایل و موانع، تمرکز تصمیم‌گیری در تهران و حضور مقامات عالی وزارتخانه‌های مرتبط، و عدم تفویض اختیار برای تصمیم‌گیری در شهرها و استان‌ها بوده است که این اختیار در مصوبات قبلی پیش‌بینی‌نشده بود و یا ارگان‌های مرتبط با موضوع، شعب متناظر را در استان نداشتند.

مظفری افزود: در دستورالعمل جدید اعضای شورای نظارت عبارت‌اند از:

ـ معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس شورا

ـ مدیرکل هنرهای تجسمی

ـ نماینده وزارت کشور

ـ نماینده وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی کشور

ـ نماینده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

ـ نماینده فرهنگستان هنر

ـ یک نفر از استادان هنرهای تجسمی با معرفی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

 ـ شهردار شهر مربوط

ـ دو نفر از صاحب‌نظران عرصه فرهنگ و هنر به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد و تصویب شورای فرهنگ عمومی

ـ نماینده بنیاد شهید

ـ نماینده وزارت راه و شهرسازی

که احکام ایشان با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدت دو سال اجرایی می‌شود. که در این زمینه در استان‌ها از حضور صاحب‌ نظران و استادان هنرهای تجسمی استفاده خواهد شد. در این زمینه به شورای نظارت استان‌ها تاکید شده تا از ظرفیت هنری انجمن‌های هنری و استادان هنرهای تجسمی استان که آشنایی کامل با مبانی هنری دارند، استفاده شود.   

مظفری افزود: وظایف شورای نظارت، سیاست‌گذاری‌های کلان، تایید صلاحیت اعضای شورای استان‌ها، اخذ گزارش از فعالیت‌های استانی و رسیدگی به اعتراضات است.

وی در زمینه اعتراض به آرا در استان‌ها گفت: شورای نظارت استان‌ها که با حکم مدیرکل هنرهای تجسمی انتخاب می‌شوند. در صورت رد تقاضای صدور مجوز در استان، این امکان برای متقاضیان وجود دارد که ظرف یک ماه اعتراض خود را در ادارات کل به ثبت برسانند و مرجع رسیدگی به شکایات شورای نظارت مرکزی است. شکایت تقاضاهایی بررسی می‌شود که به اتفاق آرای شورای استان مردود شناخته نشده باشند.

مدیرکل هنرهای تجسمی گفت: تفویض اختیار به استان‌های واجد شرایط برای تصمیم‌گیری سریع و مبتنی بر موقعیت‌های فرهنگی و بومی هر استان است و آرزو  می‌کنم که با اجرایی شدن این دستورالعمل دیگر شاهد ساخت و نصب آثار غیرحرفه‌ای و غیر هنری که گاهی موجب وهن شخصیت‌ها و مفاخر ملی و فرهنگی کشور عزیزمان است نباشیم.