معرفی کتاب؛

«انتخاب»، مضمون و بن­‌مایه‌­ی اصلی این اثر مخصوص گروه سنی «ج» را می­‌سازد.

به‌­ندرت ممکن است، نخستین اثر هنرمند یا نویسنده‌­ای، قابل توجه از کار­ در­بیاید، چه برسد که بتواند به صدایی متفاوت و اثرگذار تبدیل شود و با هویتی مشخص و متمایز، مخاطب را سر شوق بیاورد. «به سپیدی برف، به سرخی انار» چنین کتابی‌ست که توسط نشر نیستان برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است. زینب نیکخواه آزاد در جایگاه نویسنده و تصویرگر، اثری را خلق کرده که با قلب و روح خواننده­ی خود ارتباط برقرار می­‌کند و شاعرانگی‌­اش، در کنار مفاهیم عمیق طرح شده، دست مخاطب را می­‌گیرد تا به مرتبه‌ای بالاتر از درک فلسفه­‌ی زندگی رهنمون شود.

«انتخاب»، مضمون و بن­‌مایه‌­ی اصلی این اثر مخصوص گروه سنی «ج» را می­‌سازد. 

 دانه‌­های برف در ابتدای کتاب و آدم­برفی در ادامه‌ی آن، دائم در حال «انتخاب» هستند و با عاقبت‌­اندیشی، نتیجه را توضیح می­‌دهند. نویسنده­ با استفاده از تجربه‌­ی مستقیم سال­‌ها کار با کودکان، با زیرکی این نکات را طرح­ می­کند و با تصاویری زیبا و متفاوت از زاویه دید معمول، نگریستن به دنیا را به عملی هیجان­انگیز تبدیل می‌کند. او خیلی چیزها را به ذهن خلاق مخاطب خود که در پایان دوره­ی کودکی قرار گرفته، وا­می­‌گذارد تا ارتباط او را با متن افزایش دهد. مثلاً از «دخترک» اطلاعاتی نداریم، ­جز­این­که کلاه منگوله­‌دار صورتی برسرکرده و به‌محض رسیدن، پوست پرچین و چروک درخت را در آغوش می­‌گیرد.

خانم نیکخواه­‌آزاد، شاعرانه ترین آدم‌برفی دنیا را می‌سازد و به او امکان می‌­دهد تا بین داشتن قلب و خاص‌­ترین آدم‌برفی زمستان شدن انتخاب کند.                                                                                                

در معرفی  تصویری کتاب که حنانه سادات صادق شیرازی ساخت آن را به عهده داشته‌ند خانم عترت اسماعیلی همراه با خوانش محیا ابو طالب شما را با این کتاب بیشتر آشنا می‌کند.

85