به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر فجر، در ششمین روز برپایی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، این رویداد روز پنجشنبه 6 بهمن (امروز) با اجرای 6 نمایش صحنه‌ای در بخش مسابقه بزرگ تئاتر ایران، یک نمایش در بخش ویژه، 2 نمایش در بخش بین‌الملل و 8 نمایش خیابانی میزبان علاقه‌مندان خود خواهد بود.

به این ترتیب در این روز و در بخش مسابقه بزرگ تئاتر صحنه‌ای ایران نمایش «موکت بر» به نویسندگی و کارگردانی مجید کاظم زاده مژدهی از رشت در تالار سایه تئاتر شهر ساعت 17 و 19 روی صحنه خواهد رفت.

نمایش «مردمان مرد» به نویسندگی و کارگردانی ارسلان محبی از زاهدان هم در تالار قشقایی ساعت 18:30 و 19:30 از مخاطبان خود میزبانی خواهد کرد.

تماشاخانه سنگلج هم در ششمین روز از برپایی جشنواره با نمایش «پهلوان قلیچ» به نویسندگی رضا محمدیان و کارگردانی مشترک رضا محمدیان و حسین قاسمی از پیشوا ساعت 17 و 20 میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

همچنین نمایش «کلاه قرمزی» به نویسندگی مسعود بیگلری و امیررضا ملکی و کارگردانی سید محمدرضا مرتضوی از کرج در تالار مولوی ساعت 16 و 19 روی صحنه خواهد رفت.

نمایش «ممدشاه» هم به نویسندگی محمدرضا امیرخانی و کارگردانی سیدناصر امامی میبیدی از یزد در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر ساعت 18 و 20:30 روی صحنه می‌رود. 

دیگر اجرای این روز، نمایش «ج مثل جنگ» به نویسندگی پژمان شاهوردی و کارگردانی مسعود کردی از بروجرد است که در تالار حافظ ساعت 18 و 20:30 اجرا خواهد شد.

در بخش بین‌الملل نیز نمایش‌های«لومیر» به نویسندگی و کارگردانی تکسما مونوز از اسپانیا در تالار چهارسو تئاترشهر ساعت 18:30 و 20:30 و  «مکبث زار» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی از تهران در تالار اصلی تئاتر شهر در یک نوبت ساعت‌ 17 روی صحنه می‌روند.

همچنین نمایش «دو خاطره خیس» در بخش ویژه جشنواره به نویسندگی اورنگ نارکی و کارگردانی مشترک رحیم قرایی و مسلم نارکی از گچساران در تالار دکتر ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر در دو سئانس در ساعت‌های 17 و 20 از مخاطبان خود میزبانی می‌کند.

اما در بخش نمایش‌های خیابانی جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر در این روز نمایش «مام» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز ساعت 14:30، نمایش «گسار» به نویسندگی فرامرز غلامیان و کارگردانی مشترک فرامرز غلامیان و عباس مظفری از شاهین شهر ساعت 15، نمایش«بازی» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا قاسمی از بناب ساعت 15:30، نمایش«دردسرهای یک موجود موذی» به نویسندگی محسن عالمزاده و کارگردانی مهسا دهقانی از یزد ساعت 16، نمایش«کارت قرمز برای بازیکن خارجی» به نویسندگی مجتبی خلیلی و کارگردانی سید پویا امامی از اصفهان ساعت 16:30، نمایش«آکوستیک مین» به نویسندگی و کارگردانی حمید ناطقی از ساری ساعت 17 و نمایش «دعوت نشده» به نویسندگی و کارگردانی مصطفی کولیوندی از دهلران ساعت 18 در پهنه رودکی مقابل تالار وحدت اجرا می‌شوند.

 نمایش«فدا نشدن» به نویسندگی محمدرضا جعفری لفوت و کارگردانی میلاد حسین زاده از آستانه اشرفیه نیز ساعت 11 در این روز در ایوان انتظار مترو میدان حضرت ولی عصر«عج» اجرا خواهد شد.

چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از 25 دی ماه تا 11 بهمن ماه به دبیری کوروش زارعی در تهران برگزار می‌شود.

IMG-20230126-WA0003

نمایش‌های روز پنجم تالار وحدت و تئاتر شهر، حضور مدیران و استقبال مخاطبان

در پنجمین روز از جشنواره تئاتر فجر نمایش‌های «کرنر زیر درختان بلوط» در تئاتر شهر و «ایرانیان» در تالار وحدت با حضور و استقبال مسئولان و مخاطبان روی صحنه رفتند.

در شامگاه روز چهارشنبه 5 بهمن اجراهای مجموعه تئاتر شهر و تالار وحدت در قالب جشنواره تئاتر فجر، با استقبال مسئولان، مخاطبان و هنرمندان روبه‌رو شد.

در مجموعه تئاتر شهر نمایش «کرنر زیر درختان بلوط» با حضور محمود سالاری (معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سردار سرتیپ محمدرضا نقدی (معاون هماهنگ کننده کل سپاه پاسداران)، علی اکبر بسطامی (نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی)، قاسم احمدی لاشکی (معاون حقوقی ‌و ‌امور مجلس وزارت آموزش‌و‌پرورش)، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، عبدالرضا سهرابی (مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی)، محمدحسین ساعی (رییس دانشگاه سوره) و کوروش زارعی (دبیر جشنواره تئاتر فجر) و استقبال بسیار خوب مخاطبان روی صحنه رفت.

نمایش «کرنر زیر درختان بلوط» با موضوع دفاع مقدس به شهدای زمین فوتبال چوار در ایلام می‌پردازد، شهدایی که در اثر بمباران هواپیماهای متجاوز بعثی هنگام برگزاری یک مسابقه فوتبال به شهادت می‌رسند. شهدای زمین فوتبال چوار ایلام از موضوعاتی است که کمتر در عرصه هنری به آن پرداخته شده است.

همچنین در تالار وحدت فرشاد مهدی‌پور (معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به تماشای نمایش «ایرانیان» اثری از رضا صابری نشست.

تالار وحدت نیز در شامگاه چهارشنبه میزبان مخاطبان بسیاری بود.

نمایش «ایرانیان» که نوشته و کار هنرمند پیشکسوت تئاتر، رضا صابری است، روایت‌گر حقایقی پنهان از کشتار زنان و کودکان علوی به دست هارون خلیفه عباسی تا به قدرت رسیدن پسرش مأمون عباسی است؛ در این اثر اتفاقاتی که در مسیر سفر امام رضا (ع) از مدینه به خراسان پیش می‌آید به تصویر کشیده می‌شود؛ سفری عجیب و تأثیرگذار که فرجامش با نقش و جایگاه ویژه ایرانیان، نابودی دسیسه‌های مأمون و یارانش است.

چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری کوروش زارعی از 25 دی تا یازدهم بهمن‌ در تهران در حال برگزاری است.