به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی ادره کل هنرهای نمایشی، حسینعلی شوندی، کارگردان و نویسنده تئاتر است. در سوابق اجرایی او معاونت امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و مدیریت حوزه هنری کرج به چشم می‌خورد. سردبیری برنامه‌های رادیویی، تهیه‌کنندگی تلویزیون، دبیری جشنواره تئاتر کشوری سوره، داوری جشنواره‌های استانی، داوری جشنواره تئاتر فجر، داوری جشنواره تئاتر کشوری ماه و داوری جشنواره تئاتر دفاع مقدس، بخشی از کارنامه این فعال هنری است. حسینعلی شوندی داور بیست‌و‌هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور و بازبین آثار صحنه‌ای چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است.

حسینعلی شوندی درباره جشنواره تئاتر فجر مناطق و حضور گروه‎‌های نمایشی گفت: از نظر من جشنواره یعنی فرصتی که گروه‌های نمایشی بتوانند نتیجه یک سال فعالیت‌های پژوهشی خود را در جایی عرضه کنند. این کار باعث تبادل تجربه، بحث و گفت‌وگو و کشف خلاقیت‌های جدید می‌شود که جشنواره تئاتر فجر بهترین خواستگاه این مسئله است.

شوندی ادامه داد: سال‌های گذشته از جشنواره استانی، آثار برای بازبینی مستقیم به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر می‌رفتند. اما رقابت در جشنواره تئاتر منطقه‌ای باعث تبادل تجربه و رقابتی سالم بین هنرمندان برای راهیابی به جشنواره تئاتر فجر می‌شود.

او درباره داوری آثار به صورت اجرای زنده گفت: امسال شرایط بسیار خوبی برای جشنواره رقم خورده است؛ دیدن آثار متقاضی اجرای صحنه‌ای به‌ صورت زنده و حضوری بودن آن بسیار در قضاوت‌ها تاثیر گذاشته است. چون ما ضمن دیدن یک اثر به نقد، بررسی و گفت‌وگو با گروه‌ها هم می‌پردازیم که این امر باعث تبادل اطلاعات هنری می‌شود و به رشد تئاتر کمک شایانی می‌کند.

داور بیست‌و‌هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور آثار اجرا شده تا کنون را با کیفیت دانست و افزود: زمانی که ما برای تماشای آثار در استان‌ها اعزام شدیم ، تصور خوبی نداشتیم، چون کرونا دوسال باعث ضعف تئاتر شده بود. اما با دیدن بسیاری از اجراهای استانی خصوصا در جشنواره تئاتر منطقه‌ای که اولین میزبان کرمانشاه و دومین میزبان بوشهر بود، کاملا دیدگاه ما عوض شد از سطح بالای کیفی در بیشتر آثار بسیار خرسند  هستیم.

او ادامه داد: محتوا، تکنیک، شیوه‌های اجرایی و خلاقیت به کار رفته در بیشتر آثار برای هیئت داوران جشنواره غافلگیرکننده و شگفت‌انگیز بود.

شوندی درباره کمک به  ارتقاء بیشتر آثار نمایشی گفت: به مسئولین تئاتری استان و انجمن‌های نمایش پیشنهاد می‌کنم در کنار گروه‌های متقاضی حضور در جشنواره‌ها، یک کارشناس و مشاور برای کم‌تر شدن اشکالات اجرایی قرار دهند تا گروه‌‌ها بی نقص تر در جشنواره حضور داشته باشند.

این کارگردان تئاتر به حضور گسترده و استقبال بی‌نظیر علاقه‌مندان و تماشاگران در مناطق کرمانشاه و بوشهر اشاره کرد و گفت: در استان‌های کرمانشاه و بوشهر که هر دو میزبان جشنواره تئاتر منطقه‌ای بودند، ما اشتیاق و حضور گرم مخاطبان و هنرمندان را حس کردیم و با توجه به دوسال وجود کرونا در کشور و تعطیلی تئاتر و شرایط موجود، مخاطب دوباره به سالن‌ها برگشته‌ است که بسیار جای خوشحالی دارد.

شوندی درباره کیفیت آثار استانی نسبت به تهران گفت: در گذشته، قطب تئاتر ایران، تهران بوده است، اما الان و در حال حاضر نمونه‌های زیادی را در استان‌ها می‌بینیم که بسیار فوق‌العاده و با کیفیت تر از نمایش های پایتخت هستند.

در پایان، حسینعلی شوندی درباره داوری گفت: مهم ترین مسئله در داوری، همدلی با گروه‌ها و در کنارشان بودن است، داوران نباید مقابل گروه‌ها باشند و زحمات گروه‌ها را نادیده بگیرند. اگر هم مشکل یا نکته‌ای در کار وجود دارد باید دوستانه با هنرمندان درمیان بگذارند. این اقدام به زنده‌ ماندن جریان تئاتر در ایران کمک می‌کند.