به گزارش هنرآنلاین، رهبر ارکستر موسیقی ملی ایران با انتشار متنی از درگذشت برادرش امیرفرشید رحیمیان نوازنده ترومپت، آهنگساز و رهبر ارکستر در روز یکشنبه ۲۴ دی خبر داد.

در یادداشت همایون رحیمیان نوازنده و رهبر ارکستر موسیقی ایران آمده است: «سلام و عرض ارادت خدمت دوستان و همکاران هنرمندم. خبر درگذشت برادرم امیرفرشید چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می‌نشیند. ولی در برابر تقدیر حضرت پروردگار چاره‌ای جز تسلیم و رضا نیست. خداوند قرین رحمتش فرماید.»

امیرفرشید رحیمیان روز ۲۷ آذر سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شد. وی در سال ۱۳۴۹، همزمان با کلاس پنجم ابتدایی، وارد هنرستان عالی موسیقی شد. این هنرمند به دلیل عشق وافر به ساز ترومپت، پیشرفت چشم گیری در یادگیری و نواختن این ساز داشت؛ تا آنجا که در پایان نخستین سال یادگیری‌ ترومپت، در ۱۲ ‌سالگی موفق به اجرای کنسرتی در تالار هنرستان عالی موسیقی شد و زمانی که ۱۳ سال داشت، به ارکستر سمفونیک هنرستان عالی موسیقی به رهبری علی رهبری، راه یافت.

رحیمیان

مرحوم فرشید رحیمیان فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۵۳ در ۱۵‌ سالگی و با نوازندگی در ارکستر ژونس‌موزیکال آغاز کرد. این هنرمند همچنین در سال ۱۳۵۵ به کنسرواتوار وین راه پیدا کرد. او همزمان با تحصیل، در کلاس‌های آهنگسازی و رهبری ارکستر توماس کریستین داوید شرکت کرد و پس از پایان تحصیلات در اواخر سال ۱۳۶۰ به ایران بازگشت و با کتایون ریاحی، بازیگر سینما، ازدواج کرد. او پس از بازگشت به ایران، به عضویت ارکستر سمفونیک تهران درآمد.

وی از سال ۱۳۶۲ همکاری خود را با ارکستر سمفونیک صدا و سیما آغاز کرد و همزمان به عنوان آهنگساز، با گروه کودک و نوجوان نیز به همکاری پرداخت. این در حالی است که وی در سال ۱۳۶۴ برای آهنگسازی فیلم «از خرمشهر تا ابدیت» جایزه موسیقی متن جشنواره جوان را به‌دست آورد.

مرحوم امیرفرشید رحیمیان در سال ۱۳۶۹، ارکستر فرهنگسرای بهمن را تاسیس کرد و پس از آن اولین ارکستر موسیقی پاپ پس از انقلاب ۱۳۵۷ را با ۱۲ نوازنده و با خوانندگی مهرداد کاظمی، تشکیل داد. ضمن اینکه نوازندگی در بسیاری از آثار موسیقی ایران، آهنگسازی قطعات متعدد برای صدا و سیما ‌و فیلم‌ها و سریال‌ها، رهبری ارکستر، آموزش موسیقی و ترجمه کتاب دو جلدی «اطلس موسیقی» از دیگر فعالیت‌های امیرفرشید رحیمیان در این سال‌ها بوده است.