به گزارش هنرآنلاین، «محمدمهدی اسماعیلی» پس از نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران همچنین اظهار داشت: دیروز جشنواره موسیقی نواحی را داشتیم؛ این جشنواره در ۵ منطقه برگزار شد و دیشب اختتامیه آن در تالار رودکی بود، در این مراسم به هنرمندان برجسته که عمدتا هنرمندان محلی و منطقه ای بودند نشان درجه یک هنر را اعطا کردیم، تسهیلات ماهیانه و بیمه درمانی کامل مشمول آنها می‌شود، سال هاست که این کار آغاز شده ولی برای فرهنگ سازی آن را برجسته کردیم.

وی افزود: دیروز جشنواره فیلم فجر بحث انتخاب آثار را پشت سر گذاشت و به کمیته داوری ارسال شد، این جشنواره با شکوه ویژه ای شروع شده است و در بخش داخلی با گونه های مختلفی همچون فیلم کمدی، اجتماعی، پلیسی، دفاع مقدس، اربعین و جبهه مقاومت حضور دارند.

وی گفت: اتفاق مهم، رویش نسل جدید در سینماست که ۱۰ کارگردان و تهیه کننده فیلم اولی داریم، نگاه مناسب به شهرستان ها داریم. ۳۵ درصد کارها تولیدش در شهرستان ها بوده است. ۸ کارگردان خانم در این دوره هستند، دیروز نتایج اعلام شد و جشن بزرگ ملی سینمای ایران در دهه فجر در دید مخاطبان قرار می گیرد.

عبور جامعه هنری از کج اندیشان مزدور 

وی افزود: جا دارد از حضور هنرمندان در موضوع دفاع از بحث شهدای کرمان تشکر کنم. یک انسجام ملی را شاهد بودیم. از اهالی فرهنگ و هنر که پا به پای همه اقشار و گروه ها به محکوم کردن تروریسم و افشا شدن چهره واقعی جبهه صهیونیستی، غربی و ضد اسلامی که بر علیه کشور ما است در این موضوع حساسیت نشان دادند، تشکر می کنم. 

اسماعیلی گفت: امروز دست های آلوده ای که از سال گذشته در فتنه ۱۴۰۱ علیه جمهوری اسلامی توطئه می کردند از فاجعه خونین کرمان بیرون آمده است و نشان می دهد که ما با چه دشمنان خونریزی روبه رو هستیم. جامعه هنری ما به خوبی خودش را نشان داد و با برخی از افراد کج اندیش وابسته مزدوری که کاری جز نمک پاشیدن بر زخم مردم ندارند از آنها تبری جست و فاصله گذاری کرد که جای تشکر دارد و من به طور ویژه از آنها تقدیر می کنم.

خبر نادرستی از من درج شده است 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره انتشار این اظهار نظر که «یک میلیون نفر از خارج کشور برای دیدن کنسرت ها به کشور آمدند» گفت: خبر نادرستی درج شده بود که همکاران من، صوت آن جلسه را منتشر کردند. این هم خبر جدیدی نبود. در یک جلسه پرسش و پاسخ با اهالی فرهنگ و هنر زنجان به تغییر سیاست‌گذاری ها اشاره کردم و گفتم که در نوروز ۱۴۰۱ در فاصله اسفند تا فروردین طبق آمارهای رسمی کشور که وجود دارد و نهادهای غیر از وزارت فرهنگ آن را اعلام کرده بودند مجموعا ۴۰۰ هزار نفر از هموطنان ما برای حضور در اجراهای صحنه‌ای خارج از کشور در ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و دوبی رفته بودند. 

وی افزود: اشاره کردم که ما این ریل را تغییر دادیم و این تغییر ریل باعث شد از اسفند تا فروردین سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون نفر از ایرانیان در اجراهای صحنه‌ای حضور پیدا کردند. برگزاری با همه استانداردهای یک جشنواره هنری سالم که  کمترین خدشه‌ای به قانون وارد نشود. من این را به عنوان تغییر سیاست اعلام کردم. 

از برخی واکنش‌ها تعجب می‌کنیم که به این سرعت جمع ریاضی می‌بندند

اسماعیلی تصریح کرد: البته از برخی واکنش‌ها تعجب می‌کنیم که به این سرعت جمع ریاضی می‌بندند. روشن است و چیز جدیدی نبود. این که چند پرواز آمده و چند پرواز برگشته است را به حساب این می‌گذارم که در حوزه فرهنگ و هنر این روزها نشاط و رونق هست و دوست دارند به انحای مختلف این نشاط و سرور را نشان دهند. از این حیث باید تشکر کرد.

وی گفت: واقعیت روشن است و چیز جدیدی نبود. یک جلسه پرسش و پاسخ بود و امروز این رونق در سینما، تئاتر و موسیقی و در زیرساخت‌ها مشخص است.   

آماده بهره برداری از مجموعه بزرگی در یزد هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما آماده می‌شویم از زیباترین و بی‌نظیرترین مجموعه فرهنگی و هنری که آماده است، در روزهای آینده بهره‌برداری کنیم. بعد از مجموعه کرمان مجموعه ای بی نظیر در دوره خود بود. 

وی گفت: مجموعه یزد آماده بهره‌برداری می‌شود که از همه حیث با آخرین فناوری‌ها در حوزه سالن، موسیقی و تئاتر در اختیار مردم قرار می‌گیرد. بخش مهمی را هم آماده کردیم. دولت مردمی زیرساخت ها را اتقا می‌دهد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: مجموعه یزد را با ۶۹ درصد پیشرفت بعد از ۱۵ سال تحویل گرفتیم. در کمتر از یک سال و نیم از آغاز ۱۴۰۱ تا به امروز با دو برابر بودجه‌ای که تا آن روز هزینه شده بود، مجموعه یزد آماده بهره‌برداری است.   

وی خاطرنشان کرد: مجموعه اراک و دیگر مجموعه‌ها هم آماده شده و اجراها در آنها اتفاق می‌افتد. حضور مردم در بهترین مکان‌ها اتفاق می‌افتد. ما خوشحالیم که این رونق پرشور به حوزه فرهنگ و هنر برگشته است و مردم و اهالی فرهنگ و هنر از این موضوع راضی هستند. دوستانی هم که به هر حال این شادی مردم خیلی به مذاقشان خوش نمی‌آید یک ذره تحمل کنند. به هر حال می‌گذرد. 

جشنواره فجر مال همه است

 

اسماعیلی درباره جشن بزرگ سینمای ایران در جشنواره فجر گفت: این رویداد برای همه مردم و هنرمندان است و از همه دعوت می‌کنم در این جشن شرکت کنند.

واکنش وزیر فرهنگ به شایعه گرانی بلیت سینماها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره  شایعه گرانی بلیط سینماها گفت: بلیط سینماها دارد شناور می‌شود و ما روزهای نیم بها بودن قیمت بلیت سینما را دو  روز دوشنبه و سه‌شنبه کردیم.

تابلوی لاتین ورودی شهرها، باید فارسی بشوند

اسماعیلی همچنین درباره تابلوی لاتین ورودی شهرها گفت: این، کاملا حالت نمایشی دارد. کلمه شهر با لاتین برجسته شده است. ما مشکلی نداریم. این را فارسی بنویسند با فونت کوچکتر 70 به 30؛ می توانند انگلیسی یا لاتین آن را بنویسند اما اصل فارسی است و اعلام کردیم.

وی افزود: از وزیر کشور هم تشکر می‌کنم و وزارت کشور پای کار آمده و شهرداران ملزم شده‌اند که این اتفاق در اسرع وقت رخ دهد. 

کار جناحی توسط مسئولان دولتی برای انتخابات مذموم است  

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص گزارش‌هایی مبنی بر تخلف انتخاباتی توسط مدیران گفت: هر کسی در جایگاه‌های دولتی و در فضای انتخاباتی شرکت کند از دو حیث قابل بررسی است؛ وقتی مجموعه مردمی برای تشویق مردم کار می‌کند که اصلا تکلیف ماست و هر جا می‌رویم در مورد انتخابات صحبت می‌کنیم. ولی وقتی مدیری کار جناحی یا سیاسی می‌کند مذموم و خلاف قانون است.

وی افزود: اگر چنین اتفاقی افتاده باشد که به من هم گزارش رسیده و دادم بررسی کنم که ببینم موضوع چیست که آیا این جلسه انتخاباتی برای حمایت از فرد یا فهرست خاصی بوده یا خیر. اگر چنین چیزی باشد تخلف است و موضع دولت روشن است و دولت در موضوع انتخابات و مشی دولت در موضوع انتخابات دعوت و تسهیل یک مشارکت حداکثری است.