به گزارش هنرآنلاین، امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از تماشای اجراهای سومین شب این رویداد ملی دراین زمینه اظهار کرد: موسیقی اقوام، فراگیرترین مولفه هویت اجتماعی ما است و در عین کثرت وحدت را برای ما به ارمغان می آورد.

وی افزود: موسیقی که از دیرباز در لایه‌های زیرین فرهنگی ما جریان داشته است همچون آداب و رسوم ما به یکدیگر متصل هستند و از هم وام می‌گیرند.

مدیرکل دفتر موسیقی گفت: مردم ما با موسیقی اقوام ایران مانوس و آشنا هستند و شاهد هستیم در این جشنواره اجرای هنرمندان بزرگ موسیقی اقوام ایران، حس وحدت و همدلی را در مردم عزیز ما تقویت کرد. حتی برای عزیزانی که شاید اصالتا بزرگ شده منطقه‌ای دیگر باشند اما موسیقی لرستان را به خوبی می‌شناسند ویا با موسیقی جنوب آشنا هستند و سرزندگی و پویایی موسیقی شمال کشور را به خوبی درک می‌کنند و از آن لذت می‌برند. موسیقی محلی از کودکی در لحظه لحظه زندگی ما جریان داشته است و به نوعی می‌توانیم بگوییم موسیقی اقوام ایران زیرساختی‌ترین موسیقی ما است و بایستی تلاش کنیم که این موسیقی بیش از پیش در لایه‌های اصلی شنیداری مردم تزریق شود.

سمیعی اظهار کرد: برخی دوستان بر این تصور هستند به دلیل اینکه موسیقی اقوام موسیقی بکری است بنابراین ضرورت دارد در مجموعه یا موقعیت خاصی شنیده شود اما اساسا اینگونه نیست و این گونه موسیقی در شادی و غم و در مناسک و آیین‌های ما نقش داشته است، مانند آیین‌های عزاداری و یا مجالس شادمانی و به طور کل در هر کجا که فرهنگ عامه ما نقش داشته این موسیقی سرآمده بوده است.

مدیرکل دفتر موسیقی در پایان گفت: تلاش ما این است موسیقی نواحی ایران بیش از پیش در حوزه شنیداری مردم نقش گسترده‌تر و موثرتری را ایفا کند چرا که این موسیقی ریشه در سنت‌های ما دارد. در زندگی مدرن، ابزارهای دیجیتال و فضای مجازی، ما را هر روز از واقعیات زندگی دور می‌کنند، بنابراین بایستی به باورها، هویت ملی و اعتقادی مان توجه بیشتری داشته باشیم.