به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، قرار است این نشست‌های پژوهشی به مدت پنج روز، به صورت زنده از رادیو گفتگو پخش شود و هنرمندان موسیقی و کارشناسان درباره موضوعات مختلف این حوزه به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

اولین روز از این نشست‌ها جمعه بیست و هشتم بهمن‌ماه از ساعت ۱۸ تا ۱۹ با حضور دکتر محسن رفیعی، دبیر این بخش به موضوع «تطبیق تحلیلی ادوار تاریخی در موسیقی ایران بعد از اسلام» برگزار خواهد شد.

روز شنبه بیست ‌و نهم بهمن‌ماه از ساعت ۲۰ تا ۲۱ با حضور سیدعلیرضا میرعلی نقی، تاریخ پیدایش و انحلال ارکسترها در 43سال گذشته از ۱۳۵۸ تا ۱۴۰۱ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. یکشنبه، سی بهمن از ساعت ۲۰ تا ۲۱ دکتر مهدی امین‌فروغی به ارتباط آئین‌های مذهبی با موسیقی خواهد پرداخت.

همچنین، دوشنبه، یک اسفندماه از ساعت ۲۰ تا ۲۱ با حضور آبتین جاوید بن‌پایه‌ها و پایانه‌ها در موسیقی شرق (چالش‌ها در تعارف و کتگوری‌های هنری و خودگم‌کردگی) مطرح و مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

آخرین جلسه از این سری نشست‌های پژوهشی با حضور محسن شریفیان نیز روز سه‌شنبه، دوم اسفندماه از ساعت ۲۰ تا ۲۱ با موضوع کمبودها و ضرورت‌های پژوهش در موسیقی استان‌های کرانه‌های خلیج فارس برگزار خواهد شد.