گروه معماری هنرآنلاین: این معمار فرانسوی پیشگام در ساخت مسکن اجتماعی برای بازسازی و معماری پروژه‌های مجتمع آپارتمانی ۱۰ طبقه Le Liégat در شهر ایوری-سور-سن و مجتمع مسکونی La Maladrerie در شهر اوبِرویلیه در کشور فرانسه معروف است.

فرشید موسوی، معمار ایرانی و رئیس هیات داوران، گفت: دستاوردهای رنه گیل‌هوست بسیار فراتر از آن چیزی است که امروزه به عنوان مسکن اجتماعی یا مقرون به صرفه ساخته می‌شود. آثارش نشان‌دهنده تعهد اجتماعی مستحکم اوست که سخاوت، زیبایی، اکولوژی و فراگیر بودن را در کنار هم قرار می‌دهد.

در کنار موسوی، اعضای هیات داوران جایزه شامل فرخ درخشانی مدیر جایزه معماری آقاخان، کورنلیا پارکر هنرمند، زوئی رایان کیوریتور و نویسنده بریتانیایی است. پیت سنت جان معمار بریتانیایی و هشام ماتر نویسنده و برنده جایزه پولیتزر نیز در هیات داوران حضور داشتند.

هیات داوران از رنه گیل‌هوست به دلیل توانایی‌اش در تقویت ارتباطات اجتماعی در محیط‌های شهری و تعهد مادام‌العمرش به توسعه مسکن اجتماعی در حومه پاریس قدردانی کرد.

در بیانیه هیات داوران جایزه آمده است: «مجموعه آثار چشمگیر رنه گیلهوست نشان‌دهنده علاقه‌ او به تحقق بخشیدن به معماری به عنوان یک عمل اجتماعی و فرهنگی است. سازه‌های او نشان‌دهنده اعتقادش به ارتباطات اجتماعی، طراحی منسجم سازه‌ها و محیط‌های شهری اما متنوع  است.»

آکادمی سلطنتی هنر یکی از انجمن‌های اصلی هنرمندان در کشور بریتانیا است که در سال ۱۷۶۸ میلادی و بنا بر پیشنهاد ویلیام چمبرز و بنجامین وست، نقاش آمریکایی-انگلیسی پایه گذاری شده است. دفتر مرکزی، موزه هنری و بخش ‌های آموزشی این آکادمی در برلینگتون هاوس در وست ‌مینستر شهر لندن واقع شده است.

رنه گیلهوست

مجتمع آپارتمانیLe Liégat

رنه گیلهوست

مجتمع مسکونی La Maladrerie