به گزارش هنرآنلاین، اولین عصر شعر و نغمه «اشک و حماسه» به بهانه عملیات طوفان الاقصی و جنایات رژیم اشغالگر قدس در غزه، به همت سازمان هیأت و تشکل‌های دینی عصر روز گذشته سه‌شنبه دوم آبان‌ماه در امامزاده صالح(ع) برگزار شد. در این مراسم سعید حدادیان، حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، احمد بابایی، محمد اسداللهی، سیدجواد پرئی، حمید رمی، محمد رسولی شعرخوانی و نغمه‌سرایی کردند.

اولین محفل نوحه‌سرایی را برپا کردیم

در این مراسم که با حضور پرشور و پرجمعیت مردم در صحن اصلی امامزاده صالح(ع) برگزار شد، محمد رسولی مسئول دفتر نوحه سازمان هیأت و تشکل‌های دین در مورد هدف از برگزاری این عصر شعر گفت: هر سال در مناسبت‌های مختلف شب شعرهایی برگزار و شاعران در این جلسات اقدام به شعرخوانی می‌کنند، اما بسیاری از شاعران هستند اشعار و آثارشان توسط دیگران اجرا می‌شود و خود اجرا کننده آن نیستند. این افراد کسانی هستند که در بخش‌های هیأت و یا گروه‌های سرود اقدام به سرودن شعر می‌کنند. فلسفه برگزاری این جلسه حضور شاعرانی است که برای دفاع از مظلوم یعنی مردم فلسطین آثار خود را اجرا کنند تا ان‌شاءالله مادحین عزیز نیز دست‌شان برای خواندن سروده‌هایی با این مضامین پُر شود.

53535

وی ادامه داد: امید است همین صداهایی که به جایی نمی‌رسد، آن هم در روزهایی که مردم غزه در سنگین‌ترین جنایات تاریخ معاصر قرار گرفتند از سوی خداوند و ولی‌عصر(عج) شنیده شود و اسباب آزادی مظلومین به ویژه مردم فلسطین فراهم شود.

در بخش دیگری از این مراسم حمید رمی شاعر آئینی دقایقی در مظلومیت مردم فلسطین نغمه‌سرایی کرد. او دو اثر با موضوع فلسطین داشت که در قالب زمینه و حماسه خواند. سپس احمد بابایی شاعر آئینی کشورمان، شعرخوانی کرد که جدای از شعرخوانی برای مردم غزه، دقایقی هم شعری با موضوع روضه برای حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علی اصغر(ع) را  خواند.اگر مداحی پشت تریبون برود برای فلسطین نخواند، خیانت کرده است

111

در ادامه سعید حدادیان مداح اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه شعر گفتنی است نه نوشتنی زیرا قول است که به گفتار تبدیل می‌شود، اظهار کرد: وقتی ما یک غزل در حوزه پایداری می‌نویسم، ملکوتی محسوب می‌شود. کسی که نوحه‌سرایی می‌کند و آن را سر زبان‌ها قرار می‌دهد، در حوزه مقاومت و ادبیات پایداری است زیرا سفره امام حسین(ع) را پهن کرده است.

وی گفت: استقامت در این است که بتوانیم‌ بر ترس غلبه کنیم. چه کسانی در این‌ مسیر انسان را کمک می‌کنند ملائکه. کسی که اهل قلم‌ شود پرچم‌دار خواهد شد، گاهی قلم شاعران خط‌شکن خواهد بود.

وی در پایان سخن با اشاره به اهمیت خواندن برای مردم فلسطین تاکید کرد: آیت‌الله نوری همدانی در دیداری فرمودند اگر مداحی خواند و پشت تریبون از موضوع فلسطین چیزی نگفت ظلم کرده است.

6966

در بخش دیگری از این مراسم سیدجواد پرئی با بیان اینکه امروز جامعه به جایی رسیده‌ایم که باید جایگاه مظلوم‌ و ظالم را تبیین‌ کنیم، تصریح کرد: این وظیفه ما است که با قلم خود این‌ کار را انجام دهیم.

این شاعر حوزه کودک و نوجوان در ادامه تولیدات خود را برای فلسطین را خواند. او ابتدا نوحه اخیر خود با مطلع بیا گریه کنیم را خواند و سپس اثر جدیدش برای تولید یک سرود کودکانه با موضوع فلسطین را خواند.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمد زمانی با اشاره به اهمیت شعر در این روزها گفت: بحث فلسطین از حد شعر آئینی فراتر رفته و در این روزها در ایران و سایر کشورهای عرب زبان به این موضوع روی آوردند. نکته جالب است که تمام شاعران با هر سلیقه به این حوزه یعنی شعر مقاومت روی آورده و به موضوع فلسطین پرداختند.

222444

وی ادامه داد: سال‌ها پیش رهبر معظم انقلاب در سالن اجلاس سران فرمودند فلسطین از نهر تا بحر است و فرمودند آرمان ما آزادی کل سرزمین فلسطین است. او سپس شعر خود با این مضمون را خواند.

در بخش پایانی این مراسم نیز محمد اسداللهی نوحه جدید خود با موضوع فلسطین را خواند.