به گزارش هنرآنلاین، کتاب «بزرگ‌شدن در سپیدان»؛ داستانی براساس نقاشی‌های کودکان محاصره‌شده «فوعه و کفریا» سوریه به‌نویسندگی زینب ایمان‌طلب از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شد.

زینب ایمان‌طلب، در توضیحی کوتاه درباره علت نگارش این کتاب چنین آورده است؛ «خبرها از چه‌راهی به ما می‌رسند؟ چرا ما از بعضی چیزها بی‌خبر می‌مانیم و بعضی خبرها روزی چند بار تکرار می‌شوند؟ این سؤال‌ها را بعد از دیدن نقاشی‌های کودکان سوری از خودم پرسیدم. دوستم نقاشی‌ها را فرستاد و گفت اینها را بچه‌های «فوعه و کفریا» در اردوگاه آوارگان جنگی کشیده‌اند.

سراغ اینترنت رفتم. عبارت «محاصره فوعه و کفریا» را جست‌وجو کردم و متوجه شدم چه اتفاقات ناگواری برای مردم این شهر در سوریه افتاده است. راجع به محاصره فوعه و کفریا جست‌وجو کردم، کتاب خواندم، مستند دیدم و پرسیدم چطور من از این فاجعۀ انسانی خبر نداشتم، آن هم در کشوری که خیلی به ما نزدیک است. «فوعه و کفریا» نزدیک سه سال محاصره بود. نقاشی‌ها را که نگاه کردم، داستانی که به ذهنم رسید...»

«فوعه و کفریا» شهرک‌های شیعه‌نشینی در استان ادلب سوریه‌ هستند که ساکنان آن سه سال به‌صورت مداوم، در محاصره کامل با حملات، نفوذ‌ها، خمپاره‌اندازی‌ها و تیراندازی‌های مستمر گروه‌های تروریستی به‌خصوص جبهه النصره و احرار الشام مبارزه کردند که در مجموع 1923 نفر به شهادت رسیدند و 3868 نفر هم زخمی شدند که بیشتر آنها زن و کودک بودند، ولی باز هم سر تسلیم فرود نیاوردند.

در نهایت، پس از انجام توافقاتی، تیر 1397، آخرین ساکنان باقی‌مانده فوعه و کفریا توسط 121 دستگاه اتوبوس به‌سمت مرکز اسکان موقت در جبرین راهی شدند و سرزمین خود را در حالی ترک کردند که خاطره سه سال ایستادگی و مقاومت جانانه در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری در سخت‌ترین شرایط اقتصادی و انسانی و تهدیدهای مکرر هیچ‌گاه از یادشان نخواهد رفت.

کتاب «بزرگ‌شدن در سپیدان»؛ داستانی به‌قلم زینب ایمان‌طلب و تصویرگری اسمعیل چشرخ، در 136 صفحه رنگی، شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 120هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب‌ را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به‌نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم