به گزارش هنرآنلاین، کتاب «سخت‌تر از سنگ» اثر وحید و حمید شاهی مریدی با حضور اهالی رسانه در سینمای تیراژه۲ رونمایی شد. این کتاب درمورد زندگی‌نامه مردی به نام وحید شاهی مریدی است که در راه کشف معادن گوناگون سختی‌های بسیار زیادی کشیده و به «مرد معدن ایران» مشهور است.

غلامرضا فروغی، مشاور سازمان بهزیستی و وزارت کار با اشاره به کلید واژه «صبر» و نسبت آن با «سخت‌تر از سنگ» و وحید شاهی مریدی بیان کرد: تشبیهی که شما از واژه صبر کردید کاملاً درست است. او در بخشی از این کتاب می‌نویسد: «من برای شانه خالی کردن، بهانه‌های زیادی دارم». من وحید شاهی مرادی را می‌شناسم. او همان‌طور که در این کتاب نوشته توجیه‌های فراوانی داشت تا از زیر با فشار رها شود؛ فشار‌های اداری، فشار‌های خانوادگی و چندین و چند مشکل دیگر. 

رونمایی از کتاب «سخت‌تر از سنگ» اثر وحید و حمید شاهی مریدی

فروغی گفت: خیلی از اشخاص سال‌ها تلاش می‌کنند و درس می‌خوانند و سپس کارمند می‌شوند و به مسیر پیشرفت خود پایان می‌بخشند. در صورتی که مراحل بالاتری از کارمندی وجود دارد. پیمانکاری و کارآفرینی از آن دست کار‌هایی است که می‌تواند برای خیلی‌های دیگر شغل ایجاد کند و وحید شاهی مریدی از نقطه صفر شروع کرد و به پیمانکاری و کارآفرینی رسید و اکنون، نزدیک به پانصد نیروی کار زیر نظر آقای مریدی فعالیت می‌کنند. 

او تصریح کرد: امیدوارم آقای شاهی مریدی تجربیات خود را به دیگران منتقل کرده و قوت قلبی برای نوجوانان این سرزمین باشد. ردپای وحید شاهی مریدی می‌تواند حتی در آفریقا هم کشیده شود! چرا که آفریقا هم همچون ایران بهشت معادن گوناگون است.

فروغی ادامه داد: امیدوارم در این مسیر اهالی رسانه و وزارت کار نیز دست به دست هم داده و جریان‌سازی ایجاد کنند. چون ما باید تلنگری ایجاد کنیم تا جریان کار و رفاه شکل بگیرد.

رونمایی از کتاب «سخت‌تر از سنگ» اثر وحید و حمید شاهی مریدی

وحید شاهی مریدی، نویسنده کتاب «سخت‌تر از سنگ» درمورد این اثر بیان کرد: از وقتی دست چپ و راست خود را شناختم تا رسیدن به اکتشاف معادن را در این کتاب نوشتم. «سخت‌تر از سنگ» کتابی صادقانه است. من تمام اتفاقات را صادقانه نوشتم تا بتوانم انگیزه‌ای برای مخاطبان نوجوان ایجاد کنم.رونمایی از کتاب «سخت‌تر از سنگ» اثر وحید و حمید شاهی مریدی

او ادامه داد: در کار معدن باید اشتیاق سوزان داشته باشید. خیلی از مسئولین و مدیران وقتی به بیابان پا می‌گذاریم. پا به فرار می‌گذاشتند. گرما و نبود امکانات آن‌ها را اذیت می‌کرد. اما من این اشتیاق سوزان را داشتم و گرمای سرسخت بیابان را به جان می‌خریدم.

او درباره عنوان «مرد معدنی ایران» تصریح کرد: این عنوانی است که دوستان با توجه به سفر‌های متعدد من به تمام معادن فلزی و غیرفلزی کشور بر روی من گذاشتم. من حدود بیش از چهارصد معدن در کشور کشف کرده‌ام و تمام سنگ‌ها و کانی‌های فلزی را در سطح کشور می‌شناسم. در دنباله این امر کتاب «طرح جامع معدن و معدن‌نگاری» را نوشتم؛ کتابی که می‌تواند برای دانشجویان منبع خوبی باشد تا به شناخت بهتری از معدن و سنگ‌های آن برسند.

رونمایی از کتاب «سخت‌تر از سنگ» اثر وحید و حمید شاهی مریدی

وحید شاهی مریدی در پایان نوجوانان سرزمین ایران را مخاطب قرار داد و افزود: جوانان باید پتانسیل‌های خود را کشف و در راستای آن قدم بردارند. آستین‌هایشان را بالا زده و شروع کنند. من تمام تلاش خود را می‌کنم که به آن‌ها کمک کنم. اما توان من هم تا جایی است.