به گزارش هنرآنلاین، کتاب «آفتاب در محراب» سومین جلد از مجموعه چهارده جلدی «چهارده خورشید و یک آفتاب» با محوریت زندگی داستانی امام علی(ع) نوشته بهزاد دانشگر به‌تازگی توسط انتشارات شهید کاظمی چاپ و روانه بازار نشر شده است.

سبک زندگی امام علی(ع) همان سبک زندگی قرآنی و اسلامی است که باید شناخت و بر اساس آن زندگی کرد؛ زیرا آن حضرت(ع) در سایه تربیت پیامبر(ص) و قرآن بود و یکی از تبیین‌کنندگان و مفسران علمی و عملی قرآن به‌شمار می‌رود.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به زندگی آن حضرت بیاندازیم، تاریخ زندگی ایشان به سه دوره اصلی تقسیم می‌شود: دوران کودکی و پرورش در دامان پیامبر اکرم(ص)، دوران رسالت پیامبر اکرم(ص) و جانفشانی‌های امام علی(ع) و دوران امامت امام علی(ع).

نویسنده در این کتاب سعی کرده با تکیه‌بر احادیث و روایات و زبانی ساده و روان در قالب یکصد برش کوتاه، زندگی امام علی علیه‌السلام را روایت کند. درواقع این کتاب عصاره‌ای از ناب‌ترین لحظه‌های زندگی آن امام همام است. اگر فرصت چندانی ندارید و از طرفی مایل هستید حضرت امیر علیه‌السلام رشته بهتر و بیشتر بشناسید، کتاب «آفتاب در محراب» گزینه بسیار خوبی است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

مهم‌ترین هنر معاویه ایجاد جنگ روانی بود. می‌دانست که علی(ع) در دل مردم حکومت می‌کند. پس تلاش می‌کرد محبت مردم را تبدیل کند به نفرت. برخی از یاران معاویه در شهرهای تحت حکومت امیرالمومنین علیه‌السلام آشوب به پا می‌کردند. زنان مسلمان را اسیر می‌کردند و در بازارها می‌فروختند. خانه‌هایشان را ویران می‌کردند تا مردم امنیت نداشته باشند. تا از حکومت امیرالمؤمنین ناراضی شوند. امام برای دفاع از مردم گروه‌هایی از سربازان را می‌فرستاد. اما آن‌ها سستی می‌کردند و می‌گفتند دیگر تاب جنگ ندارند. این اوضاع آخرین روزهای حکومت امام بود.