به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران- حجت‌الله ایوبی با اشاره به برگزاری جلسه روز پنجشنبه یونسکو اظهار کرد: برای من باعث خوشحالی و افتخار است پرونده‌ای که از مدت‌ها قبل به مناسبت هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ ابوالحسن خرقانی و هشتصدمین سالگرد دیدار شمس تبریزی و مولانا آماده شده بود تا برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار بگیرند به ثمر نشست.

وی ادامه داد: این اتفاق بزرگ مسیر خود را به خوبی طی کرد و در جلسه روز پنجشنبه در پاریس این پرونده جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و بدون مخالف به تصویب رسید. برای ما باعث خوشبختی است که هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خراقانی، شخصیت بی‌مانند ادبیات و فرهنگ و عرفان ایرانی اسلامی و از سویی دیدار شمس تبریزی و مولانا در فهرست بزرگداشت‌های یونسکو قرار گرفت.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: این کار هوشمندانه‌ای بود که ما به جای ولادت و درگذشت، یک رویداد تاریخی (دیدار شمس و مولانا) را که در حقیقت تولد اصلی مولانای امروز ماست مطرح کردیم. ما از شمس و مولانا نیز سخن گفتیم، از مرید و مراد. این دو اتفاق را به همه مردم ایران و شاهرود به ویژه به مردم تبریز به عنوان زادگاه و شهر خوی به عنوان محل بارگاه شمس تبریزی تبریک می‌گویم.

ایوبی توضیح داد: دو سال می‌توانیم در کشورهای مختلف به نام این دو شخصیت سخن بگوییم و دنیا به این دو شخصیت بشری توجهی ویژه دارند تا بدانند این دو شخصیت چه ویژگی‌های داشتند که مورد توجه جهان قرار گرفتند. این موفقیت بزرگ را تبریک می‌گویم و از همه همکاران که برای مطرح شدن این پرونده‌ها و پشت سر گذاشتن موانع و در نهایت تصویب آن تلاش کردند، تشکر می‌کنم.