سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: کاظم هژیرآزاد بازیگر، با این توضیح که کتاب "در محضر استاد" را آماده چاپ و نشر دارد به هنرآنلاین گفت: این اثر حاوی خاطرات، دوره‌های آموزشی، هنرمندانی که با آن‌ها دوستی و همکاری داشتم، پشت صحنه نمایش‌ها و کارهایم در طی 50 سال گذشته است.

او بحث آموزشی بودن کتاب را پررنگ دانست و ادامه داد: "در محضر استاد" از زمانی که نخستین فیلمی که در سن 6-7 سالگی دیدم آغاز می‌شود تا سال‌های اخیر. این که چطور شد تصمیم گرفتم هنرپیشه شوم تا دوره جوانی که وارد تئاتر شدم. با چه افرادی آشنایی پیدا کردم و درس‌هایی که آموزش دیدم. در واقع فراز و نشیب طی شده در دوران هنری من است که هم بار آموزشی دارد هم به نوعی تاریخچه زندگی فردی است که در این زمینه کار کرده است. به نظرم تمام هنرپیشه‌ها بایستی خاطرات و نحو فعالیت‌شان را بنویسند و البته نمونه‌های در این زمینه نشر یافته مانند کتاب خاطرات عزت‌الله انتظامی.

هژیرآزاد با این توضیح که هر کلاسی یک هدفی دارد و کلاس‌های مصطفی اسکویی با هدف آموزش نوجوانان و جوانان برای رسیدن به نقش بود، ادامه داد: بسیاری راجع به این دوره‌ها صحبت می‌کنند که چه خوب بوده ولی درباره آن کمتر نوشته شده این کلاس‌ها چه بود؟ من در این کتاب درباره دوره‌هایی که گذراندم، اولین کلاس درس چگونه شروع شد و ادامه پیدا کرد، یادداشت‌های که می‌نوشتم، همکارانم چه افرادی بودند، کلاس‌ها چگونه می‌گذشت، نخستین نمایش به چه ترتیبی به صحنه رفت، گفته‌ام که به نظرم از جهت تاریخی اهمیت زیادی دارد.

او که سال‌ها پیش مجموعه داستانی منتشر کرده بود در پاسخ به این پرسش که چرا نوشتن را ادامه نداده است، گفت: تحت تاثیر محمود دولت‌آبادی بودم و کتاب‌های او را می‌خواندم که کم کم به نویسندگی علاقه‌مند شدم. اگر تجربیاتی در این زمینه دارم بیشتر محصول دوران گذشته است. همچنین نوشته‌هایی که در ارتباط با نقشم می‌نوشتم که کم‌کم قلم من باز شد. اما زمانی که به صورت فعال وارد عرصه بازی در تئاتر، تلویزیون و سینما شدم و خرج زندگی از این راه گذشت، قصه‌نویسی فراموش شد و به دلیل هزینه‌های زندگی و امرار معاش متاسفانه ایده‌آل‌ها کنار رفت.

کتاب "در محضر استاد" با تصویر آماده نشر است ولی به دلیل مشکلات بازار چاپ، هنوز ناشر آن مشخص نیست.