به گزارش هنرآنلاین، حمیدرضا خونویی معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در تشریح برنامه‌های این سازمان در نمایشگاه کتاب امسال گفت: سازمان فرهنگی هنری با انتخاب نوجوانان به عنوان مخاطب مورد تمرکز برنامه‌های خود، بر روی ساخت هویت‌های اجتماعی و فرهنگی برای نوجوانان برنامه ریزی کرده است.

یکی از هویت‌های جمعی و اجتماعی که در تمام فرهنگسراها ساخته شده است، هویت جمعی «بچه کتابخون‌ها» است. در این هویت تلاش شده است با تمرکز حول موضوع کتاب، جمع‌هایی با مخاطب پایدار در کتابخانه‌ها شکل گیرد. هدف از شکل‌گیری این هویت‌های جمعی این است که مخاطب نوجوان به شناخت خود، استعدادها، توانمندی‌ها و افزایش مهارت‌های خود در حوزه‌های مختلف دست پیدا کند.

وی افزود: از سال گذشته با آغاز طرح «بچه کتابخون‌ها»، هر ماه دو برنامه در سطح تمام کتابخانه‌های سازمان اجرا شده است. جمع‌هایی که به بهانه‌ کتابخوانی دور هم جمع می‌شوند، در قالب خوانش جمعی به گفت‌و‌گو در موضوعات مختلف فرهنگی می‌پردازند.

دریافت بن تخفیف در نمایشگاه کتاب

خونویی با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب امسال فرصت مناسبی برای تقویت حلقه‌های کتابخوانی نوجوانان در سطح کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری است، گفت: این اتفاق از طریق مدارس شکل می‌گیرد. به این صورت که همکاران ما و نوجوان‌هایی که در این حلقه‌ها حضور دارند از دانش‌آموزان دعوت می‌کنند تا برای آشنایی با حلقه‌های کتابخوانی در نمایشگاه کتاب حضور داشته باشند. نوجوانان با حضور در نمایشگاه کتاب می‌توانند با ارسال عدد ۱۰۰ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۸۳۷ لینک ثبت‌نام در باشگاه کتابخوانی نوجوانان شهر تهران را دریافت کنند که بعد از ثبت‌نام، بن‌های تخفیف به آن‌ها داده می‌شود. این بن‌ها با حمایت ۸۰ ناشر در حوزه نوجوانان و ناشرین کتب آموزشی است.

دورهمی کتابخوانی با میزبانی حامد عسکری

وی در خصوص دیگر فعالیت‌های سازمان فرهنگی هنری در نمایشگاه کتاب گفت: در بخش ناشرین حوزه نوجوان برنامه‌های ویژه‌ای برای نوجوانان تدارک دیده شده است. در غرفه «کافه کتابخون ها » دورهمی‌های کتابخوانی به میزبانی حامد عسکری برگزار می‌شود. اردوهایی از طریق فرهنگسراها برپا می‌شود که به بازدید نمایشگاه کتاب می‌آیند. برای این نوجوان‌ها نیز بازی‌های کشف معمایی طراحی شده است. همچنین امسال در نمایشگاه کتاب طرح «حک» اجرایی می‌شود. حک مخفف حکایت کتاب است. در این طرح نوجوانان یاد می‌گیرند چطور تجربه‌های برگرفته از کتاب را با دیگر همسالان خود به اشتراک بگذارند. در نهایت نیز از بین سخنرانی‌های تجربی‌محور، بهترین‌های آن انتخاب و در شبکه امید پخش می‌شود.

«پی کتاب»؛ آشنایی با هویت شغلی در حوزه کتاب

خونویی افزود: یکی دیگر از طرح‌های امسال‌«پی کتاب» است. هدف از این طرح آشنایی نوجوانان با هویت شغلی در حوزه کتاب است. در این طرح نوجوانان آموزش می‌بینند چگونه به همسالان خود کتاب معرفی کنند و بفروشند. همچنین امسال هم مانند سال‌های گذشته در دوره برگزاری نمایشگاه عضویت رایگان در تمامی کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری امکان‌پذیر است.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری در پایان صحبت‌های خود بیان کرد: یکی از اهداف مهم سازمان فرهنگی هنری برای نوجوانانی که عضو باشگاه کتابخوانی می‌شوند این است که ارتباط مستمر با آن‌ها برقرار کنند و به حلقه‌های کتابخوانی در فرهنگسراها دعوت شوند. همچنین پیوندی بین اعضای جدید و اعضای قدیمی ایجاد شود تا به هویت جمعی دست پیدا کنند.