به گزارش هنرآنلاین، محمدمهدی اسماعیلی در جلسه شورای هنر که روز دوشنبه -۱۷ اردیبهشت برگزار شد، گفت: سال گذشته طبق گزارش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای هنر جزء شوراهای بسیار فعال است که باید به دلیل اهتمام بر این کار از اعضای این شورا و آقای محمدحسین ایمانی خوشخو تشکر کرد.

وی افزود: دستاورد مهم این شورا ابلاغیه‌های متعدد در زمینه حمایت از هنر و اسناد بالادستی مثل ایجاد سند موسیقی است که سال گذشته صورت گرفت.

دستورالعمل ایجاد شهر جهانی صنایع خلاق در حال تنظیم است

رئیس شورای هنر گفت: ابلاغ ایجاد شهر جهانی صنایع خلاق اتفاق مبارکی است؛ استانداران قزوین و یزد، شهرداری مشهد و مسئولان اصفهان طرح‌هایشان را برای ایجاد مجموعه‌هایی در این زمینه ارایه کردند، البته باید در نظر داشت دستورالعمل این کار برعهده شورای هنر قرار دارد و در حال تنظیم است.

وی افزود: در روزهای گذشته برای شرکت در اجلاسی به باکو رفته بودم، برآوردم از این سفر این است که زمینه حضور جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها وجود دارد و این ضعف ماست که نتوانستیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

رئیس شورای هنر در مورد نشان خیرین هنر، تصریح کرد: هرچه این امر گسترش یابد می‌توانیم از فضای عمومی برای کمک به جریان هنر و زیرساخت‌های هنری استفاده کنیم.

حضور هنرمندان اصیل جریان انقلاب در عرصه معرفی ایران

وزیر فرهنگ با تاکید بر اهمیت دوسالانه ونیز، گفت: همیشه در عرصه های فرهنگی هنری این اشکال را داشتیم که ایران دو هزار سال پیش را ترسیم می کردیم که باید به این مسأله پرداخته شود؛ اما امروز هنرمندان اصیل جریان انقلاب در این عرصه حضور دارند و به امید خدا باعث خیر و برکت بیشتری خواهند شد.

انزوای رژیم صهیونیستی در جشنواره‌ها اولویت‌ دستگاه دیپلماسی فرهنگی ایران

وی با اشاره به نامه هشت هزار هنرمند تجسمی برای تحریم صهیونیست‌ها، افزود: دانشگاه‌های دنیا نیز به این جنایات واکنش نشان دادند؛ یکی از اولویت‌های دستگاه دیپلماسی فرهنگی ما تلاش برای انزوای کامل رژیم صهیونیستی از جشنواره‌ها است.

وزیر فرهنگ گفت: به دلیل عملیات ویژه در اوکراین، روسیه را از جام جهانی فوتبال و المپیک محروم کردند، حتما باید دستگاه های دیپلماسی ورزشی پی‌گیری این مساله را در دستور کار قرار دهند؛ باید فضای افکار عمومی دنیا را بر سر این قضیه، حساس نگه داریم و این رویدادها به محلی برای اعتراض به رژیم صهیونیستی تبدیل شود.

وزیر

بنیاد رودکی موظف به حمایت از موسیقی سنتی است

رئیس‌ شورای هنر در مورد حمایت از موسیقی اصیل ایرانی نیز تصریح کرد: بنیاد رودکی موظف شده در تالار وحدت و رودکی صرفا از موسیقی های سنتی حمایت کند.

بررسی سند هنرهای نمایشی(تئاتر)» در دستور کار این جلسه از شورای هنر قرار گرفت.

نامه 8هزار هنرمند برای تحریم رژیم صهیونیستی

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری در این جلسه با اشاره به برگزاری دوسالانه ونیز، گفت: اتفاقی که در دوسالانه هنرهای تجسمی ونیز رخ داد ارزشمند بود زیرا بعد از سالها به فرزندان هنرمند انقلاب مثل مجموعه حوزه هنری اعتماد شد که این رویکرد برآمده از تفکری است که در دولت سیزدهم وجود دارد.

وی افزود: دوسالانه ونیز یکی از معتبرترین رویدادهای هنری دنیاست. اینکه در چنین رویدادی آنچه در پاویون جمهوری اسلامی عرضه می‌شود تبیین و ارائه هنرمندانه از مظلومیت کودکان غزه است ارزشمند محسوب می شود و این اولین نکته ارزشمند است.

رئیس حوزه هنری تصریح کرد: تهیه آثار هنری توسط هنرمندان انقلابی ارزش دوم بود، این آثار دی ماه سال قبل در جریان رویدادی در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری انقلاب اسلامی خلق شده و نتیجه همکاری هنرمندان بود که ارزش سوم محسوب می شود.

وی با بیان اینکه انعکاس جهانی پاویون جمهوری اسلامی قابل اعتنا بود، افزود: نکته دیگر همبستگی شکل گرفته میان 8هزار تن از هنرمندان تجسمی بود که به اتفاق نامه‌ای را به دبیرخانه این رویداد ارسال کردند تا رژیم صهیونیستی را تحریم کند؛ ولی دبیرخانه این نامه را نپذیرفت.

رئیس حوزه هنری تاکید کرد: رژیم صهیونیستی در اقدامی پیش‌دستانه پاویون خود را (احتمالا به دلیل واکنش‌های احتمالی هنرمندان) بسته بود که اتفاقی ارزشمند محسوب می شود.

دوسالانه ونیز، نمایشگاهی از آثار هنری معاصر است که هر دو سال یکبار در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود.این رویداد فرهنگی از سال ۱۸۹۵ با هدف حمایت هنرهای تجسمی معاصر در ایتالیا راه‌اندازی شد.

شصتمین دوره بینال ونیز از ۲۱ آوریل با شعار «خارجی‌ها همه‌جا» با حضور ۹۵ کشور آغاز شد و این تعداد حضور کشورها از زمان بعد از همه‌گیری کووید بی‌سابقه بوده است.